• BIST 95.852
 • Altın 189,011
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Samsun 21 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 21 °C
 • Amasya 16 °C
 • Rize 20 °C
 • Trabzon 24 °C

Haksızlık varsa, 'bana ne' diyemem

Haksızlık varsa, 'bana ne' diyemem
Amazon Köyü'ne harcanan 2 milyon lirayı eleştirmesiyle gündem oluşturan CHP İlkadım İlçe Başkanı Erkan Akyüz, "Samsun bu kentte yaşayanların evidir. Evimizde yapılanlar için harcanan paranın hesabını sormalıyız" dedi

Yerel Seçimlere dönük mesajlar da veren Akyüz, İlkadım için aday adaylarının kabulüne yıl başından itibaren başlayacaklarını belirtti. Akyüz, Büyükşehir Belediye  Başkanı için de önemli bir aday 

bulduklarını ve adaylarını açıkladıklarında, "Herkes oh be diyecek" diyerek bu konuda da çok iddialı olduklarını ileri sürdü.
Onu tanımadan önce Rahmetli babası Kazım Abi'yi tanımıştım.
Ki;
Erkan Akyüz, o zamanlar daha 10 yaşlarındaymış.
Topraksu'da beraber çalıştıkları kayınbiraderim Ali Cangökçe'nin yakın arkadaşıydı; Rahmetli Kazım Abi.
Deli Fişek bir adamdı.
Bir o kadar da gözükara.
Ama bir o kadar dost, bir o kadar da can bir adamdı.
Erkan Akyüz'ü kendime yakın buluyor olmamın nedenini "Babasına duyduğum sevgiye mi bağlıyorum" diye çoğu kere kendime sormuşluğum vardır.
Erkan Akyüz, Rahmetli Babasına çok benziyor ama Erkan'ı hem seviyorum hem de ona saygı duyuyorum.
Bu bakımdan farklı bir durum yani.
Söyleşimize başlarken ilkin şunu sordum:
CHP İlkadım İlçe Başkanı Erkan Akyüz'ü çok kişi siyasi kişiliği ile tanıyor ama kimdir Erkan Akyüz?
1974 yılında şimdi Adalet Mahallesi olarak bilinen Sosyal Meskenlerde iki çocuklu bir ailenin çocuğu olarak doğdum. Babam, Topraksu Bölge Müdürlüğünde Kamyon şoförüydü. YSE ile birleştikten sonra Köy Hizmetleri adını alan kurumdan emekli oldu. Emekli olduktan sonra 7 yıl daha yaşadı. 55 yaşındaydı vefat ettiğinde. Ama bildiğim şudur babamın hayatı hep zorluklarla mücadele içinde geçti. Erken ölümü de buna bağlı sanırım.
Annem Fatma Akyüz, tam anlamıyla bir Osmanlı Kadınıdır. Annem şu an 62 yaşında ama geleneklerini ve göreneklerini hiç değiştirmemiştir. He şey değişiyor ama Annem hiç değişmedi. Bizi yetiştirmek için verdiği mücadele nedeniyle sağlığını kaybetmiş olsa bile, annelik içgüdüsüyle bütün zorlukları yenmesini bilmiştir. Annem ve Babam Trabzon'un Sürmene ilçesinden Samsun'a göç eden ailelerin fertleridir. Samsun'a geldiklerinde babam 5 Annem henüz 1 yaşındaymış. Dedem Murat Çavuş dört evliymiş bu bakımdan  babamlar 21 kardeştir. Başka bir deyişle benim 21 amcam var yani.
Ticarete yatkınlığınız nereden kaynaklanıyor?
Annemin babası Abdullah Kol, ticareti de İnşaat işlerini de iyi bilen biriydi. Ben bu özelliğimi dedemden aldığımı sanıyorum. İnşaat işleri yaptığım bir şirketimin yanı sıra Otomotiv sektöründe de bir yatırımım var.İki ortağımla birlikte 17 kişinin çalıştığı yaklaşık 800 metrekare üzerine kurulu bölgemizin en büyüt oto bakım servisimiz var. İnşaat sektöründe gençler daha başarılı oluyorlar. Bunu moda gibi düşünün. Bütün teknikler ve kullanılan malzemeler teknoloji ile birlikte gelişiyor ve değişiyor. Gençler, gerek fuarlardan ve gerekse internet ortamından bu yenilikleri daha kolay takip edebiliyorlar.
KARIM BEDENİMİN YARISI
Eşim Elçin ile lisede okuduğum yıllarda tanıştım. 'İlk görüşte aşk' derler ya öyle bir şey. Bana Tolunay, Çağatay ve Selenay adında üç yavru veren Karım ile 16 yıldır evliyim. O bedenimin yarısıdır. Benim ayrılmaz bir parçamdır. Ticari ve Siyasi yaşamımda onlara ayırmam gereken, yani onlardan aldığım zaman konusunda kendisinden hep destek gördüm. Eşim için şu ifadeyi rahhatlıkla kullanabilirim. Ölsem ve dirilsem, yani yeniden hayata gelsem yine Elçin'le evlenirdim.
Siyasete ne zaman girdiniz?
Siyaset, bizim ailenin genlerinde var. Aile içinde siyaset hep vardı. Dayılarım 12 Eylül öncesi sol düşüncenin temsilcileriydi. 1980 yılında öldürülen Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Ali Kol öz dayımdı. Ailemizin büyükleri Atatürk devrimlerine bağlıdırlar bu bakımdan aile büyüklerimiz Sosyal Demokrat düşüncededirler. Gerek Anne tarafım  ve gerekse baba tarafımın tamamı CHP'lidirler. Ben Siyasete 29 Yaşında Vedat Yılmaz ve Suat Binici Ablilerimin teşvikiyle girdim. O gündün sonra da CHP' gerek İl Kurulunda ve gerekse İlçe yönetiminde görev yaptım. İlkadım İlçe Başkanlığının Kurucu İlçe Başkanıyım. İlkadım İlçe Başkanlığında 3 dönemden bu yana seçilmiş ilçe başkanı olarak görev yapıyorum.
SEL ÖLDÜRMEDİ, İHMAL ÖLDÜRDÜ
O dönemde de insanların sel yüzünden öldüğüne inanmadım.Doğa öldürmez. Bu Bir kere sel değil, su taşkınıdır. Canik'te yağan yağmurdan daha fazlası başka yerlere de yağdı ama oralarda kimse ölmedi. O insanlar tedbirsizlik sonucu öldüler. Bu olayı hafife alanlar ve unutturmak isteyenler sel zedelere şarkılı türkülü tekne turu düzenleyenlerdir. Benim insanımın kaderi bu olmamalıdır.
YÖNETİCİ ANA VE BABA GİBİ OLMALI
Benim siyaset anlayışıma göre şehri yönetenler o şehrin hem annesi hem de babasıdır. O bakımdan şefkatle ve sadakatle yönetmelidir. Yöneticiler şehirlerinde yaşayanlara sevgi ve şefkat göstermelidir. Sevginin barınmadığı hiç bir hizmetin bir kabulü yoktur.
BAŞKAN EGOSUNU TATMİN ETMEMELİ
Belediye Başkanları hizmet ederlerken kent yaşayanlarının mutluluğunu hedeflemelidir. Başkan egosunu tatmin edecekse bunun adı hizmet olmaz. Başkan egosunu tatmin ederse, halk şu veya bu şekilde bunun hesabını sormalıdır. Halk bu hesabı sormazsa siyasetçileri hesaba çeken bir merci vardır. O'da Yüce Yaratandır.
3 KIL ÇADIR 2 MİLYON ETMEZ
'Erkan Akyüz neden Amazon Köyüne karşı çıkıyorsun' diye soruyorsunuz. Ben temelde Amazon köyüne karşı çıkmıyorum. Kaldı ki benim geçmişimde Amazonların olduğuna inanmıyorum. Ben 3 Kıl Çadır ve diğer yapılanlar 2 milyon lira etmez ,ona itiraz ediyorum. Orada yapılanlara harcanan para çok inandırıcı gelmedi. Aslında bütünüyle fuzuli bir iştir. 2 Milyon liraya ben 100 metrekareden 40 konut yaparım. 200 bin lirada kar ederim..Bu iddiamı söylüyorum. Bu söylediklerimde de ısrar ediyorum.
SAMSUN BİZİM EVİMİZ
Benim siyaset anlayışım şunu gerektirir. İnsanlar sorgulamalı ve hesap sormalıdır. Şehir bizim evimizdir. Yönetenlerde şehri insanların evi gibi görmelidir. Vatandaş evinin içinde yapılanlar için kendisinden neden izin alınmadığını ve ne için harcama yapıldığını sorgulamalıdır. Başkan, kafasındakileri uygularken şehrin parasını çar çur etmemeli. Bu yapılıyorsa kendilerinden hesap sorulmalıdır.Ben mesela bizim  
dönemimizde Rahmetli Muzaffer Önder'in zamanda yapılan iki şeyi eleştiriyorum. Bunlardan biri Kültür Merkezi, bir diğeri de Valilik binasıdır. Bu bizim öz eleştirimizdir. 
Biraz da siyaset konuşalım, yerel seçimlerin sonuçlarıyla ilgili öngünüz nedir?
Geçen seçimde İlkadım’da AKP favoriydi. Ama büyük bir sürpriz yaparak Seçimi MHP'nin adayı kazandı. Ben bu seçimde özellikle benim ilçemde üç partiyi de favori görüyorum. Yıl başından hemen sonra yani Ocak ayından itibaren aday adaylarını kabul etmeye başlayacağız. Emek vermemiş kimseyi örgütün benimseyeceğini  düşünmüyorum. Adaylığını açıklayamayacak durumda olan bürokratlar ise bize şimdiden yakınlığını ve niyetini belli etmelidir.
HAKSIZLIĞA BAŞKALDIRI
Benim için siyaset haksızlığa başkaldırıdır. Bana ne diyemem. Benim söz hakkım varsa ve birileri benim bulunduğum ortamda haksızlığa uğruyorsa bana ne deyip geçemem. Bu popülist bir yaklaşım olarak algılayabilir ama budur. İnancım bakımından da haksızlık yapılmasını kabul edilebilir bur durum olarak görmüyorum.
O Amazon Köyüne harcanan 2 Milyon lirayla ben 100 metrekareden 40 konut yaparım.
BABAM EV ALDIĞINDA AĞLADIM
Daha önce de söylediğim gibi babam işçiydi, bu bakımdan biz hep kiralık evlerde yaşadık. Babam 1997 yılında emekli olduktan sonra ona bir ev aldım. Evimize taşındığımız ilk günü hiç unutmuyorum. 23 yaşındaydım kendi evimizdeki ilk gün duş alırken ağladığımı hatırlıyorum.
ANNEM, FAZLA EVİ OLURSA KİRA ALMAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİ.
Babam  ev alana kadar 10 ev değiştirdik. Bu durum annemin çok zoruna gitmiş olmalı ki; 'Bir gün kiraya verecek evim olursa, kiracımdan bir yıl süreyle kira almayacağım' demişti. Çok şükür ki o günlere eriştik. Şimdi her şeyimiz var. Annemin o vaadini de yerine getirdim. Bir kiracımızdan gerçekten de bir yıl boyunca kira almadı. Bunu gerçekleştirmiş olmanın huzurunu yaşıyorum.
BÜYÜKŞEHİR ADAYIMIZ BOMBA
Benim ilçem İlkadım Samsun toplam nüfusunun dörtte birine denktir. En büyük ilçeyiz. Büyükşehir seçimlerini belirleyecek konumdayız. Kimse merak etmesin Büyükşehir Belediye Başkanlığını biz kazanacağız. Adayımız Bomba bir isim olacak. Açıklandığında ilçeler ve köyler dahil herkes ama herkes 'OH BE’ diyecek.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10