• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 19 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 12 °C
 • Giresun 12 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 13 °C
 • Trabzon 13 °C

HALKIN PARASI İLE YAPILAN YOLLARI HALKA KAPATAMAZSINIZ

SADİ SUBAŞI

Yazıma başlarken, bazı yanlış yargılarla karşı karşıya kalmamak için bir konunun altını çizmek istiyorum.

   SAM-SEV Başkanlığı yaptığım yıllardan itibaren, Samsun’un kalkınmasının en önemli iki olmazsa olmazının, “Uçak seferlerinin başlatılması ve beş yıldızlı otel sayısının artırılmasıdır” Sözlerini her platformda seslendirmiş birisi olarak, Samsun’a gelen dünya markası beş yıldızlı bir otele karşı olmam düşünülemez. Tam tersine Samsun’a değer katacak bir güzelliktir.

   Ama bu demek değildir ki, yıllarını Samsun’un çok daha iyi konumlara gelmesi yolunda uğraşılarla geçirmiş birisi olarak, Samsun halkını ilgilendiren yanlışlara da sessiz kalacağım..

   Zaten bu yazıda değineceğim şey, bu otelin inşaatı ile ilgili olarak tartışılan yönleri de değildir.

  Değineceğim konu, bu otel için yapılan ayrıcalıklı uygulamalardan sonuncusu olan, yol ve kavşak düzenlemelerinde kent halkına yapılan haksızlıktır.

   Son iki yıldır Samsun kamuoyunda en çok tartışılan yapılarından birisi olan SHERATON OTEL’İN, 14 Eylül 2015 de yapılacak açılış töreni sonrası hizmete gireceği açıklanmıştır.

    İnşaatın başladığı andan günümüze kadar süregelen itirazların da göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

    Samsun gündemini takip edenlerin hatırlayacağı gibi, bu otel inşaatının başlaması ile birlikte Mimarlar Odasının ve konuyla ilgisi olan diğer bazı meslek kuruluşlarının itirazları ve uyarıları olmuş ve başlayan tartışmalar sonunda yargıya taşınmıştı.

   İtirazların odağında otelin yer seçimi, doğal yapıyı aşan yüksekliği, kıyı kenar çizgisinin ihlali gibi önemli imar ihlalleri ve yapılan imar değişiklikleri vardı.

    Açılan davalarda verilen yürütmeyi durdurma kararları, yeni imar düzenlemeleri ile aşılarak inşaat sürdürüldü. Bu arada başlangıçta açıklanan kat sayısı da düşürüldü. 

    Sonuçta bu ülkenin değişmez kuralı haline gelen, “Güçlü olan her zaman haklıdır ve kazanır” Kuralı bir kez daha işledi.

    Böylece, yargı kararları nedeniyle zaman zaman duraksamalar yaşanan inşaatın zamanında tamamlanamaması nedeniyle, Eylül ayında açılması planlanan otelin açılışı, 14 Şubat’a kaydırıldı.

    Dünya otel zincirlerinin en önemlilerinden birisi olan beş yıldızlı SHERATON OTEL’İN Samsunumuza yeni bir görüntü kazandıracağı tartışılamaz.

   Üzüntüm, Samsun için böylesine önemli bir kuruluşun ilk günden itibaren yapılan dayatmalarla kenti yönetenlerinin ayrıcalıklı kollamalarına mecbur bırakılması ve tartışmaların odağına oturtulmuş olmasıdır.

   Bugün ki yazımın konusu ise, inşaat sürecinde yapılan ayrıcalıklı uygulamalara eklenen ve Sheraton Otel’e özel olarak yapıldığı anlaşılan yol ve kavşak düzenlemelerinin, bu yolu yıllardır kullanan Samsunlulara yasaklanmış olmasıdır.

   Korkum, yapılan ayrıcalıklar ve son yol düzenleme işgüzarlığının yaratacağı tepkilerin faturasının bu otele çıkacağı ve Sheraton Oteli hiç de hak etmediği şekilde sevimsizleştirecek olmasıdır..

                             ****************************************

   Nedir bu kavşak ve yol düzenlemesi?

   Düne kadar, Samsun yönünden gelerek Batı Park alanında bulunan tesislere girmek isteyen araçlar iki için yol vardı.

  Araçlar, genellikle ya Liman Kavşağından deniz tarafına dönerek TMO‘ nın arkasında ki yolu takiben DLH’ nın önünden geçen Atatürk Bulvarı’nın paralelinde ki yan yolu izleyerek veya Samsun merkezinden itibaren Atatürk Bulvarını izleyerek Baruthane ortalarından sağa dönerek Batı Park’ta ki tesislere ulaşırlardı.

   Yeni yapılan düzenlemelerle Sheraton Otel’e giriş kolaylaştırıldı.

   Öncelikle, Atatürk Bulvarından Sheraton Otel’in önünden geçen yan yola dolayısı ile de Sheraton Otel’e giriş ve çıkış sağlandı.

   Karayolları mevzuatına uygunsa iyi de yapılmış diyebilirdik, eğer bu girişi kullanarak Batı Park’ta bulunan diğer tesislere gitmek isteyenlere yasak getirilmemiş olsaydı.

   Sanıyorum bu nasıl iş? Diyorsunuz. Bakın açıklayayım. Atatürk Bulvarından otel önünden geçen yan yola girip batı park yönüne gitmek istediğiniz de, önünüze “Girilmez” Levhası çıkıyor.

   Zaten otel önünden Batı Park yönüne giden yol ikiye bölünmüş ve sol şeridi batı park yönünden gelişe ayrılırken, sağ tarafı maviye boyanarak üzerine bisiklet resimleri konmuş ve sadece bisikletlilerin kullanımına terkedilmiş.

   Benzeri bir yasak, AKM ve TMO arkasından gelerek DLH önünde ki yoldan geçerek Batı Park’ta ki tesislere gitmek isteyen araçlar içinde geçerlidir. Zaten bu yolu takip ederek DLH arkasına geldiğiniz de yolun ikiye ayrıldığını görüyorsunuz. Sol ok yönüne devam ederseniz, kendinizi bir an da Batı Park’ın dışına itilmiş olarak Atatürk Bulvarın da buluyorsunuz.

   Sağa dönüş okunu takip ederseniz, bu yolun da mavi bir bantla (Bisiklet yolu olarak) daraltıldığını ve bu yolun sizi sadece Sheraton Otel’e kadar getirdiğini, devamında ise yukarıda sözünü ettiğim “Girilemez” Tabelası ile batı park yönüne gitmenizin yasaklandığını görüyorsunuz.

   İşin özeti, yeni yol düzenlemeleri sadece Sheraton Otel’e giriş ve otelden çıkışı düzenlemek önceliği ile yapılmıştır.

   Bu yolları düne kadar kullanan Samsunlunun bu hakkı elinden alınmıştır. Bunu bir Samsunlu olarak anlamam ve anlayışla karşılamam mümkün değil.

    Gönül isterdi ki, Sheraton Otel giriş ve çıkışını kolaylaştıracak bu yollara, son anda uydurulduğu anlaşılan ve uzunluğu 200 metreyi geçmeyen bisiklet yolu daraltması eklenmeseydi ve bu yollar dün olduğu gibi bugün de Samsunlular tarafından da kullanılmaya devam edilebilseydi.

   Böylece, hiç yoktan bu tür tartışmalara da zemin hazırlanmasaydı.

   Yazımın sonunda, Batı Park’ta ki tesislere gidecek olanlara bu karmaşık yollara girip de canlarını sıkmamaları için izlemeleri gereken en kolay yoları tarif edeyim.

   Atakum yönünden gelecek olanlar, Ezgi Koleji önündeki kavşaktan sahil yönüne dönerek Batı Park’ın önünden geçen yan yolu takiben burada ki tesislere ulaşabilirler.

   Samsun yönünden gelenlerde, Baruthane’yi takiben üst geçitten önceki sağa dönüşü kullanarak Batı Park’ta ki tesislere giriş yapabilirler.

   Bu olanlara ve yapılan gereksiz yanlışlara değer miydi? Bilmiyorum.

   Böylesine güzel bir oteli, daha yer seçiminden başlayan bir dizi yanlış ve kollamalara muhtaç eden, bu tür “Ben yaptım oldu” Anlayışı ne yazık ki artık Samsun’un bir ayıbı haline geldi.

   Ortak akla ve deneyimlere değer veren, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini dışlamayan bir kent yönetim iradesinin oluşması ve kısa sürede bu engellerin kaldırılması dileğiyle, Sheraton Otel’in Samsunumuza hayırlı olmasını diliyorum.

   İyi haftalar.. 

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10