• BIST 117.240
 • Altın 166,401
 • Dolar 3,9296
 • Euro 4,8261
 • Samsun 11 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 13 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 12 °C
 • Amasya 13 °C
 • Rize 15 °C
 • Trabzon 14 °C

Hasedi Akran Belası ve Tokatlı Molla Lütfi Sevdası

ZEKAİ GÜL

Kur’an-ı Kerim : ‘ Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ‘ diyor. Bu ayeti kerimenin anlamına uygun söylemde bulunduğumuzda ‘ bir çok insan ‘  halkı küçük görüyorlar ‘ şeklinde  rahatsızlık duyuyor.

 Halka  doğruyu söylemek hoş karşılanmıyor.

Yavuz Sultan selim , Mısır seferi sırasında Anadolu kazaskerliği yapan  Kemalpaşazade ile sohbet ederken : ‘ Tokatlı Molla Lütfü sizin hocanızdı . Bilgisi malumken ölümüne ne sebeb oldu. ‘ diye soruyor.

Kemalpaşazade : ‘ Hasedi Akran Belası ‘ diyerek cevap veriyor.

Geçmişten günümüze , ülkenin okumuş insanlarının başına gelen hep aynı bela olmuştur.             Tokatlı Molla lütfü’ye de ‘ Hasedi Akran Belası ‘  musallat olmuştur.

 Asıl adı Lutfullah olan Tokatlı Molla Lütfü ,’  deli , maktul , Molla sarı ‘  diye tanınmıştır. İlk öğretimini Kutbiddin Hasan’dan görmüş ,d aha sonra İstanbul’da  Sinan Paşa’dan mantık , Felsefe , kelam ve Ali Kuşçu’dan matematik okumuştur.

Muhtemel ki , Sinan Paşa’nın akrabası olan Molla Lutfi , 1470 Yılında Fatih Sultan Mehmed’in veziri olması sebebiyle saray kütüphanesinde hafızı küttap olarak görev yapmış , bu vesileyle burada bir çok kitabı inceleme fırsatı bulmuş ve birçok ilimde liyakat kesbetmiştir. Fatih Sultan Mehmet ile  el şakası yapacak kadar ileri bir dostluğa sahip olmuştur. Önemli mevkilerde bulunan zevata ( şahıslara ) bilimsel reddiyeler kaleme aldığı için , kendisi ile bilimsel ölçekte mücadele edemeyen insanlar tarafından : ‘ Kütüphaneden kitap çalıyor’ suçlaması ile padişaha şikayet edilmiş ve tazir  (hergün sopa ile dövülme ) cezası almış ve hapse atılmıştır.  Sinan paşa’nın Sultan Fatih ile arasının açılmasından sonra  Seferi Hisara sürülen Sinan Paşa’yı yalnız bırakmamış , onunla birlikte İstanbul’dan ayrılmıştır. Fatih’in ölümü  ardından Bursa , Yıldırım Beyazit Medresesinde müderrisliğe  atanmıştır. Daha sonra İstanbul’da Semaniye medreselerinde müderrislik yapmıştır.

Molla Lutfü 1495yılında zındıklık ve ilhad suçlaması ile idam cezasına çarptırılmıştır. At meydanında boynu vurulmuş ve Eyup’te Mehmet çelebi mescidi yakınlarına gömülmüştür.

Taşköprüzadenin : ‘ eşi bulunmaz bir alimdi ‘ dediği  Molla Lütfü’nün açıklanan ölüm sebebi zındıklık ve ilhad ise de ,  bu hükmün gerçek sebebinin hasımları ve akranlarının ‘ kıskançlık , çekememezlik olduğu ‘ bir çok alim tarafından yazılmış ve beyan edilmiştir.

Molla Lütfü :‘ Hz. Alinin ayağından bir okla  yaralanması sonrasında  geçirdiği cerrahi operasyonu  gerçek bir namaz şevkine bağlaması , diğer kılınan namazları ise  bu şevkle kılınan namazla karşılaştırması , iftiraya uğramasına sebeb olmuştur. Bazı öğrencileri bu olayda zannedersem kötü amaçlı olarak kullanılmıştır.

Bu olay sebebiyle 2. Beyazıt tarafından hakkında soruşturma başlatılmış ve asılmıştır. Davaya bakan kadılar arasında hasımlarının  da olması  bu hükmün verilmesine sebeb olmuştur. Asılırken ‘kelime-i Şahadet getirdiği ‘ bilinen bir gerçektir.

Ebul Kasım İsmail B. Abbad El Abbas Et Talakani alim , şair ve edib bir Büveyhi veziriydi . Hakkında anlatılanlar doğru ise  : ‘ Abbas   Talakani bir yerden diğer bir yere gideceği zaman  6 deve yükü kitapla yolculuk ederdi.

Gönül öyle arzu ediyor ki,  bilgi ve tecrübenin muktedir olduğu  , hasedi akran belasına uğramayan insanların  özlemi içinde ,’ hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ‘ayetinin hadiselere somut tecellisi ve zuhuratı ile ‘ halkı küçük görüyorlar ‘ şeklinde  maksatlı bir suçlamanın olmayacağı saadet dolu günlerin özlemini çekiyoruz.

Herkese Selam ve sevgilerimle…

*Bu konuda yapılmış çok güzel bir inceleme olan Yrd. Doç.Dr. Şükran Fazlıoğlu’nun  Dil Bilimlerinin sınıflandırlması (ve Molla Lütfi ) isimli kitabını okuyularımızın bilgisine saygı ile sunarım . Bu konuda yapılmış çok güzel bir incelemedir.

* Ahmet Yesevi  Universitesi, Arab Dili Edebiyatı Bölümünde yaptığım Yüksek Lisansı  Onur Belgesi ile tamamlamış bulunuyorum. Bu mutluluğu Okuyucularımla paylaşmak benim için bir onurdur.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10