• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Samsun 8 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 10 °C
 • Ordu 9 °C
 • Sinop 6 °C
 • Giresun 9 °C
 • Amasya 7 °C
 • Rize 9 °C
 • Trabzon 11 °C

Havva Ana Kazandı

ŞÜKRÜ KARAMAN

Havva Ana lakaplı Rabia Bekar’ı, Birgül Gönül Gülay’ı, Çamlıhemşin'in köylülerini anımsıyorsunuzdur sanırım.
Onlar “Yeşil Yol” projesine, yaylaların ekolojik yapısının bozulmasına direnen Rize’nin simge isimleri, toprağına tutkun insanları.
Geçtiğimiz yaz medyada onların haykırışlarını, tepkilerini, toprağını savunmalarını izledik, okuduk..
Havva Ana’nın “Yaylamızın sahibi biziz. Askeri biziz, komutanı biziz,  hakimi biziz, hükümeti biziz.  Devlet bizim sayemizde devlettir” sözleri kulağımızda hala yankılanıyor.
 Rizeli Rabia Bekar’ın iş makineleri önünde , “İsterse beni hapse atsın, ama bu vatanımın toprağı için, ağacı için, yeşilliği için, torunlarımın geleceği için direneceğim”  feryadı hala belleklerimizde.
Onlar günlerce yılmadan yaylalarının özgünlüğünü yitirmesine karşı çıktı, direndi. 
İşte onların bu kararlı ve amansız mücadelelerine bir destek de yargıdan geldi.
Danıştay, TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) tarafından “Yeşil Yol” Projesini de kapsayan Karadeniz Bölgesi’ndeki “Çevre Düzeni Planı” için açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Bilirkişinin mahkemeye sunduğu raporda, Çevre Düzeni Planı’nın bölgedeki önemli doğa koruma alanlarını, su havzalarını , tarım alanlarını, korumadığına vurgu yapıldı. 
 Danıştay, bilirkişinin raporuna dayanarak projenin yürütmesini durdurdu,, Çamlıhemşinli köylüleri, çevre dostlarını sevindirdi. Havva Ana ve onlar kazandı.
  Yargı,  Karadeniz’de 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak “Yeşil Yol” projesi ile Samsun’dan Artvin’ e iki binli rakımlardan geçecek, 40 noktada turizm merkezleri bulunacak hatta şimdilik dur dedi.
Proje toprakların, yaylaların, doğanın ,yeşilin sahiplerine sorulmadan hayata geçirilmek isteniyordu.
Eğer bu proje gerçekleşirse;  yaylalar özgünlüğünü yitirecek yaylalar kuş uçmaz, kervan geçmez hale gelecek.
Yol için dökülecek beton ve asfalttan ötürü toprak ile suyun bağlantısı kesilecek, böylelikle yağışların sele dönüşme riski artacak.
Sel felaketine çok canlar veren Karadeniz'de yeni facialara resmen davetiye çıkarılacak. 
Yaylaları birbirine bağlayacak iki bin 600 kilometrelik yol , buralara daha çok otomobilin gelmesi, dolayısıyla daha fazla fosil yakıtın yakılması demek.
Yaylalara kurulacak tesisler, oteller ve diğer konaklama birimlerinim ısıtılması için yine daha fazla kirli, fosil yakıt tüketilecek.
Daha fazla fosil yakıt, daha fazla iklim değişikliği, hava kirliliği, Karadeniz yaylalarının doğasının, bitki örtüsü ve hayvanlarının daha çok erozyona uğraması demek.
Eğer bu proje hayata geçerse; biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve korunması gereken 100 orman arasında bulunan “Fırtına Vadisi” olmak üzere Karadeniz’in ekosistemi geri dönülmez biçimde tahrip olacak, özgünlüğünü yitirecek.
Yaylalar arasında ulaşımı kolay hale getirmek, daha fazla turist  çekmek denilse de buralardaki asıl amaç madencilik faaliyetlerine kolayca olanak sağlamak, yayları birilerine peşkeş çekmek.
İşte bundan karşı çıkıyor Karadeniz’in cevval insanları bu projeye.
Aslında buralara daha fazla turistin gelmesi için mevcut yollar iyileştirilebilir.yeşil örtü üzerine dökülecek  tonlarca asfalt, betondan kurtulur, yaylaların özgün yapısı korunur.
İşte bu nedenle bağırıyor, direniyor Rabia Ana, Gönül Teyze, Çamlıhemşin’in köylüleri.
Yargı da onların  karşı çıkışına hak verdi, yürütmeyi durdurdu.
İyi ki yargı var.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10