• BIST 112.122
 • Altın 175,002
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Samsun 17 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 12 °C
 • Giresun 15 °C
 • Amasya 16 °C
 • Rize 14 °C
 • Trabzon 13 °C

HAYATTA KAL

ADNAN ÖZ

Samsun’da, “Hayatta Kal” adlı bir dizi film çekiliyor. Uyuşturucu ile mücadeleye dikkat çekmek için çekilen dizinin senaristi ve yönetmeni Samsunlu genç yönetmen Fuat Yılmaz.                                                

Fuat Yılmaz, diziyi çekmeye, daha önce Samsun’da çektiği Mezarlık filminin mezarlık sahnesini çekerken, orada 3 uyuşturucu müptelası çocuk görmesi üzerine bu kararı verdiğini söylüyor.

Dizinin oyuncu kadrosu Samsun’da yapılan seçmeler ile belirlenmiş, tamamı amatör oyunculardan oluşuyor. “Hayatta Kal” dizisine il emniyet müdürlüğü de araç, ekipman ve gerçek silah kullanan özel harekat polisi ile destek veriyor.

Dizi internet aracılığı ile izleyicinin karşısına çıkıyor. İlk sezon için 5 bölüm planlanan dizinin ilk 2 bölümü yayınlandı. İnternet üzerinden yayınlanan dizilerin yaygınlaştığı şu günlerde Samsun’da çekilen sosyal bir yarayı gündeme taşıyan dizinin şehrin dinamikleri tarafından ilgi görmemesi şaşırtıcı bir durum olsa gerek.

Çünkü çok önemli ve çok hassas bir konu.

Basından takip ettiğimize göre, uyuşturucu kullanma yaşı ortaokul çağındaki çocuklara kadar inmiş durumda. Bu durum elbette kaygı verici.

Samsun’da geçen yıl 12 ile 15 yaş arası 33 çocuğa ve 15 ile 18 yaş arası 208 çocuğa uyuşturucudan işlem yapıldığı haberi basına yansıdı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün açıkladığına göre, cezaevlerinde uyuşturucudan 55 bin 266 hükümlü ve tutuklu bulunmaktaymış. Özellikle sentetik uyuşturucunun fiyatının düşük oluşu maalesef ki herkesin uyuşturucuya ulaşılabilmesine sebebiyet veriyor.

İnsanların sorduğu ve cevabının verilmesi gereken bir soru var. O da şudur: “Uyuşturucunun üretilmesi, satılması yasak ise uyuşturucunun içilmesi nasıl serbest olur?”

Evet, yıllar önce bir emniyet müdürüne bu soruyu sorduğumda müdürün cevabı, “Yasaları biz yapmıyoruz” olmuştu.

Belli yaşın üzerinde insanların kullanılması kabul edilse bile çocuklarımızın uyuşturucu tehlikesi ile karşı karşıya olması bizleri derinden yaralıyor. Uyuşturucu ile mücadelede her birey ve her kurum üzerine düşenin azamisini yapması gerekir diye düşünüyoruz.

Bu manada diziyi kimin finanse ettiğini ya da kimlerin sponsor olduğunu sorduğumda çok şaşırdım.

Çünkü sadece il emniyet müdürlüğü bu projeyi destekliyormuş ve sponsor bulamadıkları için çok zorlanıyorlarmış.

Neden Vali Bey ve belediye başkanlarımıza ulaşmadınız diye sorduğumda ise, “Ne Vali Bey’den randevu alabildik ne de belediye başkanları ile görüşebildik” dediler.

Şaşırdım ve bunun üzerine birkaç görüşme yaptım. Görüşmeler sonrası baktım ki belediyelerin de kendilerine göre haklı gerekçeler sunuyorlar.  

Birinci gerekçeleri; bu yönde daha önce çok suistimaller olmuş. Tabiri caizse belediyeler kullanılmış. İkincisi ise; bazı uzmanların bu konuların gündeme getirilmesinin doğru bulunmayışı ile ilgili çekincelerini ortaya koymuşlar.

Böyle çekinceleri olanlar belki bir açıdan haklı olabilirler ama bu uyuşturucu meselesi bir vaka ve bunu yok sayarak ortadan kaldıramayız. Öyle olduğunu varsaysak bile o zaman kamu spotu diye uyarıları yapan bakanlıklar hata mı yapıyorlar?

Bence bu diziye Vali Osman Kaymak Bey el atarak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ve de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile destek olmalı.

Hatta profesyonel danışmanlık hizmeti verilmeli.

Dizinin bölüm başı maliyeti çok düşük. Her belediye ve kamu kurumunun sosyal projeler için ödeneği var. Yeter ki bu projeye valilik destek olsun.

Samsunspor ile ilgilendiği için tüm ülkenin taktirini kazanan Valimiz Osman Kaymak bu uyuşturucu ile mücadeleyi gündeme getiren projeye ve bu yönde başka çalışmalara da destek olursa Türkiye’de ses getirir diye düşünüyorum.

Hepimizin üzerine düşen görev ise diziyi olabildiğince gündeme taşımak ve bu hastalıktan toplumun ve özellikle gençlerimizin kurtuluşuna yardımcı olmaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10