• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Samsun 26 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 19 °C
 • Ordu 22 °C
 • Sinop 23 °C
 • Giresun 22 °C
 • Amasya 19 °C
 • Rize 21 °C
 • Trabzon 20 °C

Hekimlerden farklı ses

MEHMET AKSOY

Türk Tabipleri Birliği'nin(TTB) Türkiye genelinde Aile Sağlığı Merkezleri'nde aldığı 3 günlük iş bırakma eylemi, Samsun'da uygulanmadı.  Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu ve Samsun Tabip Odası, iş bırakma eylemine katılmama kararı aldı. Türk Sağlık Sen Şube üyeleri ise bugün (22 Mayıs Cuma) 1 günlüğüne işi bırakacak. Eylem konusunda hekimler neden anlaşma sağlanamadı? Farklı sesin sebebi neydi?

Sağlık çalışanları,  çalışma şartlarını düzenleyen uluslararası İLO/WHO sözleşmelerinin çok üstünde hizmet veriyor. Bu konuda tüm sağlık çalışanları hemfikir. Ortak soruna ortak çözüm bulmak için yapılacak eylemlerin türü ve zamanı da ortak belirlenmesi gerekirken, Türkiye Tabipler Birliği (TTB),’   Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’ ve de Samsun Tabip Odası’nın görüşünü sormadan tek taraflı eylem kararı alması eylemin uygulanmasında sorun yarattı. Eylem kararında; eylemi türü, zamanı ve süresi konusunda görüşü sorulmayan hekimler, kendilerine rağmen alınmış kararı uygulamadı.

Yaşama hakkının tüm hakların önünde olduğuna inanan, yeni sorunlar yaratmak, sorunun bir parçası olmak için değil; sorunun çözümünde rol almak isteyen hekimler, üç gün süreyle hastaları hekimsiz bırakarak sorunun bir parçası olmak istemediler. Amaç hekimlerin sorunlarına dikkat çekmek ve kamuoyunun desteğini sağlamaksa, bir günlük bir eylemle de sorunlarına dikkat çekebileceklerini, hastaları karşılarına alarak değil; hastalarla birlikte sorunları çözebileceklerini savunan aile hekimleri kendi mağduriyetlerine hastaları ortak etmemek için bu eyleme destek vermediler.

‘Amaç üzüm yemek’

‘Atılan taş ürkütülen kurbağaya değmeli’. Yapılacak eylemin getirisi ve götürüsü iyi hesaplanmalı. Hasta desteği sağlanmadan yapılacak eylemler ‘Üzüm yemek yerine bağcıyı dövmek’ anlamına geleceğinden aile hekimleri tarafından stratejik bulunmadı. Fırsat ve tehditler birarada görülmeli. Hangi fırsatlardan yararlanılacağı, hangi tehditlere karşı nasıl önlem alınacağı belirlenmeden yapılacak eylemin hekimlerin sorunlarının çözümünde rol oynamayacağı, hasta desteğinin de kaybedilmesine neden olacağı öngörüsüyle eylem birliği sağlanamadı.

Avrupa’da aile hekimlerinin oynadığı hayati rol göz önüne alınarak ‘aile hekimliği müessesi’ Türkiye’de de kuruldu. Ertelenemez ve vazgeçilemez bir hizmet sunan aile hakimlerinin sorunlarının çözümü elbette ki kendileri açısından olduğu kadar hastalar açısından da önemlidir. Aile hekimleri insanları hayata bağlıyor. Çocuğundan yaşlısına, kadınından erkeğine kadar toplumun tüm kesimlerine hizmet sunuyorlar. Hizmetin aksaması durumunda onarılması mümkün olmayan yaralar açılacaktır. Hekimlerin sorunları aslında onlardan tedavi hizmeti alanların sorunudur. Hekimler kendi şartlarına bakmaksızın en kaliteli hizmeti sunmamanın gayreti içerisinde olsalar da sorunlu hekimin sorunlu hizmet olacağı unutulmamalı. Herkes kendi sorununa sahip çıktığı gibi hekimlere sahip çıkmalı.

Hekiminiz sizi sizden iyi tanır

Sebepleri ortadan kaldırmadan, sonuçlar değişmez, acı ve feryatlar gidenleri geri getirmez. Kötü sonucu doğuran sebepleri değiştirerek, arzu ettiğimiz sonuca ulaşırız. İş işten geçmeden aile hekimlerinize kulak veriniz ve sahip çıkınız! Aile hekiminize sahip çıkmanız sizin, eşinizin ve çocuğunuzun sağlığına sahip çıkmaktır. Aile hekimliği sizi ve ailenizi hayata bağlayacak en kuvvetli bağdır. Sahip olduğunuz fırsatları ve karşılaşacağınız tehditleri en iyi bilen sizi ve sağlık durumunuzu en iyi tanıyan, sizinle hemdert olan aile hekiminizden koparılmanız, hayattan koparılmanız demektir.

 Hiç kimsenin yardım edemeyeceği darda ve zorda olduğunuz zamanlarda size telefonunuz kadar yakın olan aile hekimlerinizdir. Aile hekimlerinizin sizin hakkınızda ki bilgileri diğer sağlık kurumlarında yok. Aile hekiminiz özgeçmişinizi bildiği için direkt tedavi yönlendirebilecekken diğer hekimler birçok tetkik ve araştırmadan sonra aile hekiminizin bulgularına ulaşacak, bu da sağlığınızın tehlikeye düşmesine neden olacaktır.

Sağlık anayasal haktır

Eczacılar görebildiği halde, özel veya kamu hastanelerindeki doktorlar sizin kullandığınız ilaçları ve öz geçmişinizi göremiyor. Ankara’da gördüğüm tedaviyle ilgili tomografi çektirmem gerekti. Doktor kağıdı yazdı. Ayrılmadan önce Samsun’da iki farklı hastahanede çektirdiğim tomografileri gösterdim. ‘İyi ki söyledin’ dedi. Aldı inceledi. ‘Bunları birbirinden habersiz çekmişler, acil durumlarda bile bu kadar yakın tomografi çekilemez’ dedi ve röntgen çekimini 6 ay sonraya erteledi. Aile hekimleri hastalığınızın aşamalarını ve gelinen noktayı sizden bile daha iyi bilir ve takip eder. Sağlıklı yaşamak sadece Batılıların değil; aynı zamanda sizlerin de anayasal hakkınızdır.

Kararınızı siz verin

Özgürlüğü tadan bir daha köleliği kabul etmediği gibi; sizler de sağlıklı yaşama hakkınıza sahip çıkınız! Sağlık geminizin dibi delinmek isteniyor. Gemi delinmeden; su almaya başlamadan önlem alınız. Sağlığınızı üç beş bürokratın işgüzarlığına kurban etmeyin.

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne, Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına, Sağlık Bakanlığına,

Mesajlarınızı ileterek aile hekimlerinize sahip çıkarsanız geleceğinize sahip çıkarsınız. Bugün kolaylıkla halledebileceğiniz bir işi bugün halledemezseniz yarın ciddi sorunlarla karşılaşacağınızı unutmayınız. Siz kararınızı vermezseniz sizin adınıza başkaları verecektir, ancak o karar sizin kararınız olmayacaktır. Sağlıkla kalın, iyi pazarlar.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10