• BIST 117.576
 • Altın 161,990
 • Dolar 3,7855
 • Euro 4,6585
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 14 °C
 • Ordu 10 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 10 °C
 • Trabzon 10 °C

HERKES 'O'NU KONUŞUYOR

HERKES 'O'NU KONUŞUYOR
Emin Kar, Samsunspor’a bağlılığı, Samsun sevgisinden kaynaklanıyor

Trabzonspor taraftarlarının en ateşli olanlarının kaynağı Faroz’da doğmuş Emin Kar, Trabzonspor taraftarı olup olmadığını bile hatırlamıyor. Samsunspor’a bağlılığının ise tutku derecesinde olduğunu söylüyor.

Samsunspor Başkanlığına kulübün içinde bulunduğu durum nedeniyle bir anlamda kendisini mecbur hissettiği için aday olduğunu söyleyen Emin Kar, ‘’Başkan oldum telefonlarım susmuyor, herkes yardımcı olacağını söylüyor. İlk hedefim bu sevgiye dayalı destekle kulübümüzü düze çıkarmak olacaktır. Samsun’un bize destek vereceğine inanıyorum. 30 bin kombine bilet satarsak bu bizi hedefe kilitler.  Bu renkleri seven her Samsunlu kombine almalıdır’’ dedi.
Bu haftadan itibaren, Samsun’da en çok konuşulan konusu ile o konunun muhatabı olan kişilerle söyleşeceğiz. Bir anlamda herkesin konuştuğu kişinin sizinle konuşmasını sağlayacağız. Bu haftanın Konuğunu bir hafta boyunca herkes konuştu. O’ nun yerine kendisini koyanlar ve o’ nun adına söz söyleyenler çok oldu. ‘’Başarır’’ diyeninizde oldu inançla. Karamsarlığa düşüp ‘’Başaramaz’’ diyeninizde.
Yok  ‘’Ben ilgilenmedim’’  demeyin. Biliyorum 5 kişiden 4’ ünün bu hafta boyunca Emin Kar’ı konuştuğunu.
Emin Kar!
31 yıl önce bir Haziran günü katıldı aramıza.
Bizden biri oldu.
Bu topraklarda doğmadı ama bu topraklarda doğanlarımızdan daha fazla sevdi.   Samsun’ u. Bunu söylemekle yetinmedi, yaşam tarzıyla bu tutkusu ile bunu hissettirdi bize.
Seni tanıyor aslında Samsun halkı ama ‘’En başından Emin Kar’ı anlat bize’’ diye sorsak kendini anlatmaya nereden ve hangi noktadan başlarsın? diye sorduk.
‘’15 Ekim 1960 tarihinde Faroz’da doğdum’’ diye başladı söze.
Faroz’u bilenleriniz vardır ama bilmeyenleriniz için bir kez daha hatırlatalım. Faroz, Trabzonspor fanatizminin doğduğu yer olarak bilinir. En ateşli ve tutkulu Trabzonspor taraftarının Faroz’dan çıktığını biliyoruz.
Çocukluğunda Trabzonsporlu olmalısın?
Trabzonspor’u tutup tutmadığımı inanın bilmiyorum. Böyle bir şeyi hatırlamıyorum. Oysa, Hayata Trabzon’da başladım. İlkokulu, Ortaokulu ve Liseyi Trabzon’da okudum. Futbol’a da Yalıspor’da başladım. Yalıspor uzun süreliğine kapanmıştı. Yeniden açıldığında ilk futbolcularındanım. 
Samsunspor’la tanışman nasıl oldu?
Trabzon amatör karmasına seçilmiştim. O amatör karma ile Giresun’daki maçlara katılmıştım. Beni orada bizim Dobi Hasan’ın (Hasan Şengün) amcası Fuat Şengün izlemiş. Fuat abi aldı beni Samsun’a getirdi. 1981 yılı Haziran ayı idi.Başkanımız Rahmetli Ender Cengiz, Hocamız Yusuf Şimşek’ti. Çok yardımını gördüm. Allah kendisinden razı olsun.
-30 Samsunlu arasındaki tek yabancıydım
Samsunspor’la profesyonel oldum ben, Burası çok önemlidir. Şimdi Başkanı olduğum Samsunspor’da bunu yapmak istiyorum. Benim geldiğim Samsunspor’da tek yabancı futbolcu bendim. Benim dışımdaki bütün futbolcular Samsunluydu. Bu çok önemli bir konu. Biz de alt yapıya önem vermeliyiz. Düşünün Samsunspor’un 30 futbolcusu var 
29’ u Samsun’un çocuğu. Yabancı sayılırsa ben varım Trabzon doğumlu olarak. Dobi Hasan, Tanju Çolak, Şeytan Metin, Adem Sağlam, Kaleci Adnan, Cazip Abi, Ahmet Usta, Hakkı Bayrak falan hepsi Samsunlu bunların. Bir tek ben yabancıyım. Böyle olunca başarı da geliyor tabi, Hocamız değişmişti, Mehmet Babalık Hocamızla 2. lig’ de Şampiyon olduk, 1. lig’e çıktık o sene. 1. Lig’de Hocamız Adnan Dinçer’di, sonra Fevzi Zemzemle devam etik, O’da gitti Yusuf Şimşek Hocamız kurtarmaya çalıştı ama olmadı, Ertesi sene düştük ama yeninden çıktık.
Biz seni Efsane Takımın Kaptanı olarak hatırlıyoruz?
Müthiş bir takımdı. Tanju Gol kralı oldu biliyorsunuz. Rahmetli Hasbi Menteşoğlu Başkanımızdı. Yönetim Kuruluda çok iyiydi. Ancak ben bundan önce yaşadıklarımı anlatmalıyım ki; nereden nereye gelindiğinin bilinmesi için önemlidir bunlar. Ben Samsun’a geldiğimde yatacak yerim yoktu. Benim dışımda hepsi Samsunlu olduğu için evlerine gidiyorlardı. Bir tek bekar ve yabancı olarak ben vardım. Her tarafı rüzgar alan bir yerde yatıyordum ve tabii ki üşüyordum. Farklı lokantalarda karnımı doyuruyordum, kulübün parası yoktu. Bir lokantada bir süre karnımı doyuruyordum, kulüp lokantaya ödeme yapmayınca başka bir lokantaya gidiyordum. O zaman bütün lokantaları gezmişimdir sanırım. 1. Lig’e çıkınca kaptanımız Naim Abi (Naim Anuştekin) Beni Gökçe Otele götürdü. Çok rahat ettim. Kemiklerim ısınmıştı.. Daha sonra takım arkadaşlarımın çoğu beni evlerine getirdi misafir ettiler. Karnımı doyurdular.
GS Maçı Çok Konuşulmuştu?
23 hafta lider kalmıştık. Çok iyi bir takımımız vardı. Fenerbahçe’yi üst üste 2 sezonda peş peşe 4-0 yenmiştik. İçeride hemen hemen her maçımızı kazanıyorduk. Şampiyonluğa da çok yaklaşmıştık. Galatasaray’a İstanbul’da 4-0 kaybettik. Sonra Sahamızda Orduspor’a da yenildik Lig’i 3. sırada bitirdik. Galatasaray maçı öncesi basındaki bazı haberler bizim motivasyonumuzu bozdu. O maça çıkarken takım gibi değildik. Dağılmıştık. Maçı o havayla kazanamazdık. Galatasaray maçıyla ilgili kimseyi suçlamam. Yenilmemizin bence tek nedeni havamızı kaybetmiştik. 
-Samsun’a tutku ile bağlıyım.
Profesyonel yaşamım Samsun’da başladı. Arkadaşlıklarım, Bütün çevrem burada. Dedim ya takım arkadaşlarım Dobi, Tanju, Murat Hakkı Abi beni evlerinde  misafir ettiler, karnımı doyurdular. Samsunlu bir kızı sevdim ve onunla evlendim. Benim Samsun sevgimin temelinde Samsun halkına duyduğum sevgi yatıyor. Samsunspor sevgisi de buradan doğdu sanırım.
20 Ocak 89 Tarihinin sendeki anlamı ve yarattığı etki nedir?
28 yaşındaydım, futbol yaşamamın da zirvesindeydim. Birkaç yıl daha futbol oynardım, para da kazanırdım belki. 20 Ocak 1989 benim hayatımı tam anlamıyla değiştirmiştir. Kaderimde bunu yaşamak varmış. O kaza beni ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum etmişti. Ama hiçbir gün buna isyan etmedim. Samsun’a ve Samsunspor’a küsmedim. Aksine Samsun halkı o tarihe kadar beni nasıl seviyorlarsa ,o tarihten sonra da sevdi. Benim de bağlılığım bir kat daha arttı. Benim bütün çevrem Samsun’da. O kaza hepimizde büyük bir travma yaratmıştır. Bende de büyük bir travma yarattı. Ama sevgili eşim ve dostlarımın sayesinde bunu çabuk atlattım.Ben Samsun’a hiç küsmedim aksine daha da çok sevdim. Ben kendimi Samsunlu olarak biliyorum. Dolayısıyla Samsunsporluyum. Karım da öyle. Oğlum Mustafa benden daha fanatik bir Samsunspor taraftarıdır.
Büyük Kaptan Büyük Başkan olacak mı?
Samsunspor’a bir gün başkan olmak hiç aklıma gelmezdi. Ama bu makamda olmaktan çok gurur duyuyorum.  Çok borcumuz var. Ama umutsuz değilim. Seçilmemin üzerinden daha bir hafta geçmedi. Telefonun hiç susmadı. Kutlamak için arayanlar oluyor ama daha çoğu da desteğini söylemek için arıyor. Ne lazım gelirse yapacaklarını söylüyorlar. 
-Tekerlekli sandalyem ile kapı kapı gezer kombine satarım
Çok borcumuz var. Dolayısıyla çok paraya ihtiyacımız var. Ama zerre kadar korkum yok. Beni arayanlar destek vereceklerini söylüyorlar. Bana destek sözü veren başta Kazım Yılmaz olmak üzere herkese güvenim tamdır. Büyük kulüpler kombine bilet satışından büyük gelir elde ediyorlar. Bizimde 10 bin kombine bilet satmamız lazım. Bunu Gerçekleştirebileceğimize bütün kalbimle inanıyorum. Ben şahsen tekerlekli sandalyem ile kapı kapı gezip bilet satacağım. Bu büyük kulübün büyük taraftarı kendilerinin ayağına kadar gelip bilet satmak isteyen başkanını geri çevirmeyecektir.
10 bin kombine bilet satarsak, bunu gerçekleştirebilirsek yani Samsunspor’un geleceği için de tutunma noktası olacaktır. Ben Samsunspor’un zor gününde aday olmuş ve başkan olmuş birisiyim ama umutsuz değilim. Samsunluların en az benim kadar Samsunspor’u sevdiklerini düşünüyor, buna gönülden inanıyorum.
-En büyük arzum, kulübü Yusuf Ziya Yılmaz ile barıştırmak
Kulübümüzün yakın geçmişinde bazı sıkıntılı durumlar olmuş. Biz bütün bunların dışındayız biliyorsunuz. Zor bir dönemde arkadaşlarım benimle birlikte büyük bir sorumluluk alarak kulübümüzü yönetmeye talip olduk. Genel Kurul açık oylama ile bizi göreve getirmiştir. Şimdi yapılacak iş şudur; barış ortamını sağlamalı ve oluşturmalıyız. Benim en büyük arzum. Samsunspor kulübünün Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ile barışmasını sağlamaktır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Samsunspor kulübüne küs olmamalı. Beni kapıdan da kovsa, randevu da vermese bu amacımı gerçekleştirmek için her fırsatı kollayacağım. Bu konuda bize kim yardım etmek isterse, o türlü yardımı da kabul edeceğimizin bilinmesini isterim.

Röportaj: Ragıp GÖKER

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10