• BIST 94.552
 • Altın 192,939
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • Samsun 22 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 21 °C
 • Giresun 21 °C
 • Amasya 18 °C
 • Rize 21 °C
 • Trabzon 24 °C

Hilali Çizen Ellere Selam Olsun..!

ZEKAİ GÜL

Hilali çizen büyüklerimize Rahmet olsun.

Adı Mehmet Oğuzdu. İlkokula yeni başlamıştı. Yedi yaşında , dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğuydu.  Okuldan eve döndüğünde ,  evde annesi ile sohbet eden  babaannesini bulmuş , çok sevinmişti. ‘ Demek babaannem bu akşam bizde kalacak diye ’ düşündü.

Babaanne Emine Hanım , Mehmet Oğuz’a :

- ‘ Bugün Fatıma’yı ziyaret edelim.   Olur mu ? ‘ diye seslendi.

Mehmet Oğuz çok sevindi.

-Olur , Babaanne. Dedi.

Zira  Fatıma , Mehmet oğuz’un anneannesi idi.Yani , o gün Mehmet Oğuz için farklı bir gün olacaktı. Babaannesi ile birlikte , anneannesini ziyarete gidecekti.

Demek o gün okulda öğrendiği ay dede hikayesini ve bayrak nasıl çizilir eğitimini , anneanne ve babaannesine  anlatacabilecekti.

Akşamları gökte oturan ay dede, ayağına uzanırken hilal şeklini alıyor, ay dedenin şavkına , yıldızın gölgesi düşüyordu. Şehitlerimizin rengi ile bu gizemli hikaye tamamlanıyordu.

O gün Mehmet Oğuz çok mutlu idi. Okulda , ince elleri ve cılız parmakları ile bayrak çizmeyi öğrenmiş  ve daha sonra bunu babaannesi ve anneannesi ile paylaşma fırsatı  bulmuştu.

Mehmet Oğuz , dayısının annesi ile birlikte  oturduğu eski Türk Mimarisine sahip evine gelince , evin cami maksuresine benzeyen penceresinde bir yandan bayrak çizmeye çalışıyor. Ay dedenin hilal şeklini alacak hikayesini mırıldanıyor , diğer yandan ise Fatıma Hanım’ın Emine Hanım’a  anlattığı hatıralara kulak veriyor , dikkat kesiliyordu.

Anneanne ve babaanne  her ikiside Trabzon’un , Vakfıkebir ilçesinden Samsun’a gelip yerleşmişti. Her ikiside Rus işgalinden söz ediyordu.

Alman seyyeh Karl Koch ,Trabzon şehri için ’ bütün doğuda böyle güzel görüntü sunan başka şehir görmedim . ‘’ Demişti. Ruslar , 1914 ve 1915 yıllarında  bu güzel vatan parçasını topa tutmuş ve gitmişlerdi. Trabzon 1916 Yılında ise , Rusların İşgaline uğramıştı. Ruslar Erzurumdan sonra , Trabzon’uda ele geçirmek istiyordu. Petrograt protokolü ile Trabzon’uda ele geçirme hakkını elde ettiklerini sanıyorlardı. 6 Mart 1916 tarihinde  Pazar ve 8 mart 1916 ise Çayelini işgal etmişledi. 26 Mart 1916 tarihinde Of’u , 24 nisan 1916 ise Sürmeneyi işgal ettiler.

Rus donanması 24 Mayıs 1916 tarihinde o zamanlar  bir kasaba olan Ordu’yu bombalamış , Trabzon vilayeti adına kurulmuş Guraba hastanesi tahrip edilmiş ve Polis Müdürlüğü yıkılmıştı.

Trabzon valisi Cemal Azmi Bey , işgalden sonra Ordu kazasına yerleşmişti . Talat Paşa’ya çektiği telgrafta , şartlara rağmen görevde kalmak istediğini ve Trabzonluların Ruslara karşı verdiği kahramanca mücadeleden bahsetmekteydi. Bu Rus işgali sebebi ile Ordu , Giresun ve Tirebolu kazalarına 80 bin civarında insan sığınmıştı.

Mehmet Oğuz’un anneannesi de 7 yaşlarında küçük bir çocuk olarak Tirebolu’ya yürüyerek gelenler arasında idi. Bu yürüyüş esnasında anne ve babasını kaybeden Fatıma Hanım  , işgal sırasında küçük yaşı sebebiyle yolda bulunup yetimhaneye konulmuştu.

O günlerin acı hatırasını yad ederken , çok üzülüyordu. Ağabeyinin kendisini yetimhanede bulup , demir parmaklıkları kırdığını ve kendisini bu derin yalnızlıktan kurtardığını ifade ediyordu. Mehmet Oğuz , hilali daha güzel çizmek  uğraşısı içindeyken , anneannesi Fatıma Hanımın , babaanne Emine Hanıma , aha bu torunlarımız bize rahmet ve fatiha okuyacak şeklinde konuştuğunu duydu. Fatıma ve Emine Hanımlar her ikiside Kur’an aşığı insanlardı.

Aradan geçen onca yıl sonra Mehmet Oğuz , Trabzon da Sumela manastırına yaptığı turistik  gezide , bir resim gördü. Bu resim 1916 yıllarında Rusların   Trabzon’u işgali sırasında çekilmiş tarihi bir fotağraftı. Fotoğrafın sahibinden bu fotoğrafı satın almak istedi isede, başaramadı. Ancak , resmin  yanında duran ve sonradan çizilmiş ve resmin aynısı olan kartpostalı satın aldı.

Resme derin derin bakıp Fatıma ve Emine Hanımları hatırladı. Dua etti.

Oğuz olduğunun , Mehmet olduğunun bilincine vardı.

Mehmet  Oğuz o gün anladı ki , hilali gökteki ay dede değil , bu Atatürk nesli çizmişti.

Büyüklerimize rahmet olsun.

Hilali Çizenlere Selam Olsun..!

Hilali yıldızla buluşturanlaran büyüklerimize Rahmet olsun.

Atatürk’e ve silah arkadaşlarına, bu Yüce Türk Milletinin duası daim olsun.

Herkese selam ve sevgilerimle …

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10