• BIST 103.267
 • Altın 197,713
 • Dolar 4,7110
 • Euro 5,4950
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 23 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 29 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 24 °C

İdam Talebi

ŞÜKRÜ KARAMAN

15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinin baş aktörlerinden halk, alanlarda, cenaze törenlerinde “İdam isteriz” diyerek haykırıyor.

Darbecilere karşı haklı olarak öfkeli olan kitle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her yerdeki teşekkür konuşmalarında talebini yüksek perdeden dile getiriyor. Kıl payı darbenin eşiğinden dönen Türk halkının talebi idam cezasını yeniden gündeme taşıdı, yeni bir tartışma başlattı.

Erdoğan da halkın bu talebine “yasa önüme gelirse onaylarım” diyerek destekleyici karşılık veriyor. Aslında bu konuda referandum yapılsa büyük çoğunlukla idam cezasının geri getirilmesi kabul edilir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 6 numaralı ek protokolü idamı yasaklamaktadır. Başka bir deyişle sözleşmeyi imzalayan AB ülkelerinde idam cezası bulunmuyor.

Türkiye de bu protokolü 13 Ocak 2003’te imzalayarak,  idam cezasını kaldıran yasayı çıkarmıştır. Yani imzalanan AİHS sözleşmesi ve çıkarılan yasayla Türkiye’de idam cezasına son verildi.

Darbe girişiminin hemen ardından halkın meydanlarda haykırması üzerine “idam cezası yeniden Türk ceza sisteminde yerini alabilir mi?” sorusu tartışılmaya başlandı.

Evet TBMM’de kabul edilecek bir yasayla Türkiye pekala AİHS’deki imzasını çeker, idamı yeniden kabul edebilir.

Ancak hukukçular idam cezası yeniden getirilse bile bunun geriye dönük işlemeyeceğini, bundan sonraki suçlar için söz konusu olabileceğini savunuyor.

Bu durumda idam cezası yeniden getirilse bile 15 Temmuz darbecileri idamla yargılanmayacak. Yasa çıkarılırken belki darbecilerin idamla yargılanabilmesi için “geriye dönük uygulanabilir” hükmü de eklenebilir. Böylelikle darbecilerin idamla yargılanabilme yolu açılabilir.

Ancak hukukçuların genel görüşü çıkarılacak yasanın geriye dönük işleyemeyeceği yönünde.

Kuşkusuz idam cezasının geri getirilmesi çokça tartışılacak, siyasi iktidar muhalefet ile yapacağı görüşmelerin ardından bir karara varacaktır.

AB, idam cezalarına şiddetle karşı.

AB yetkilileri “idam cezası olan ülkeler üye olamaz” diyerek kesin tavrını ortaya koyuyor. Tabii idam cezasının geri getirilmesi AB ile görüşmeler yürüten Türkiye’nin bir anlamda elini kolunu bağlayacaktır.

Siyasi iktidar ya idam cezasını MHP’nin desteği ile en azından referanduma götürerek (iki partinin TBMM’deki sayısı anayasa değişikliğine yetmiyor) halkın onayına sunacak ya da talepleri soğumaya bırakarak gündemden düşmesini bekleyecektir.

Bu seçeneklerden hangisinin gerçekleşeceğini önümüzdeki günlerde siyasi iradenin takınacağı tavırla net olarak görmeye başlayacağız.

Eğer idam cezası kabul edilirse AB ile köprüler tamamen atılabilir, Türkiye Avrupa’dan uzaklaşarak, Rusya,Çin, Kırgızistan , Kazakistan ve Tacikistan’ın üye olduğu Şanghay Beşlisi’ne doğru yönelebilir.

Tabii bu değerlendirmeler tahminden öte bir şey değil.

Bu arada Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç’un darbelere karşı vatandaşın meşru müdafaa hakkını kullanması için ruhsatlı silah alımının kolaylaştırılması gerektiği yönündeki sözleri de epeyce tepki topladı.

Şeref Malkoç, bir anlamda isteyen herkese kolayca ruhsatlı silah verilmesini savunuyor.

İster darbecilere karşı kullanmak için olsun ister başka amaçla, her vatandaşa silah verilmesi hiç de doğru değil. Eğer darbecilere karşı bir mücadele yürütülecekse bunu devletin güvenlik görevlileri yapar.

15 Temmuz’da da bu görevi başarıyla yerine getirdiği, darbeyi önlediği net olarak görüldü.

Eğer herkese silah verilirse ortalık kan gölünden geçilmez, insanı kahreden görüntüler oluşur.

Her toplumsal olayda ruhsatlı silahını eline alan sokağa çıkar, rastgele ateş açarsa neler olabileceğini hiç düşünebiliyor musunuz?

Bırakın darbe girişimlerini güvenlik görevlisi önlesin, mücadele etsin.

Bırakın asayişi, huzuru kolluk kuvvetleri sağlasın.

Ruhsatlı silah konusunda çok dikkati davranmakta sayısız yarar var.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10