• BIST 95.852
 • Altın 190,949
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 24 °C
 • Sinop 23 °C
 • Giresun 24 °C
 • Amasya 24 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 24 °C

İsabet Olmuş

ŞÜKRÜ KARAMAN

Sanırım bu habere en çok işçiler sevindi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı yeni Orta Vadeli Program’da (OVP) çokça tartışılan kıdem tazminatı yer almadı. Bir önceki OVP’de bulunan “sosyal taraflarla diyalog içerisinde kıdem tazminatı sistemi geliştirilecektir” ifadesi yeni programda yok.

Hükümet, sendikaların ve çalışanların yoğun tepkisini dikkate almış olacak ki  geçen yılki  OVP’de bulunan kıdem tazminatı fonu kurulmasına ilişkin düzenlemeyi bu yıl programdan çıkarmış.  Çok da iyi olmuş.

Bilindiği üzere hükümetin bir yıl içinde ekonomide ve diğer alanlarda yapmayı öngördüğü yatırım ve düzenlemeler önceden OVP ile açıklanıyor.

Malum 1930’lı yıllardan bu yana çalışma yaşamında yeri olan, emekliliğinde işçinin bir ölçüde geleceği sayılan kıdem tazminatı sistemini radikal kararla bir anda ortadan kaldırıp, yerine fonlu sistem getirmek hem ülke hem de çalışma barışını zorlar, zedelerdi.

15 Temmuz darbe girişiminin tahribatını gidermeye çalışan Türkiye’de  yeni bir sorun yaratmak hiç de doğru olmazdı. İşte hükümet işverenlerin de çekinceli yaklaştığı kıdem tazminatı fonu kurulması düşüncesinden vazgeçmiş, isabet olmuş.

Daha önce de yazdım, kıdem tazminatı yıllardır temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilir, işçilerin ve sendikaların yoğun tepkisi üzerine bir süreliğine buzdolabında soğumaya bırakılır.

Anadolu Ajansı’nda 20 yıla yakın çalışma yaşamı muhabirliğini yaptığım dönemlerde her yıl kıdem tazminatı birileri tarafından ortaya atılır, kamuoyunun tepkisi ölçülür, şiddetli karşı çıkmalar üzerine rafa kaldırılırdı.

Emekli oldum aynı senaryo her yıl gerçekleşiyor, belirli süre sonunda gündemden düşüyor. Umarım bu kez tamamıyla inmemek üzere rafa kaldırılır.

Dedim ya, kıdem tazminatı çok hassas bir konu. İşçinin ve sendikaların onayı alınmadan yeni bir sistem getirilirse ileride çok baş ağrıtır.

Hükümette sosyal taraflar arasında uzlaşma sağlanamayacağını öngörmüş olmalı ki yeni OVP’de kıdem tazminatına yer vermemiş.

Hükümet, mevcut sistemde işçilerin yüzde 86’sının kıdem tazminatlarını alamadığını belirterek, fonlu sisteme geçmeyi savunuyor.

Aslında kamuda çalışan işçilerin kıdem tazminatı sorunu yok gibi. Olsa da yargı kararıyla paralarını alıyor. Esas sorun özel sektörde. İşyeri kapanmaları, iflas ve maddi durumun yetersizliğinden ötürü işçiler kıdem tazminatlarını alamıyor olabilir.

Ancak onlar da mahkemeye başvurarak haklarına kavuşuyor. Burada temel sorun yargı sürecinin uzun olması. Alacak davaları aylar, hatta yıllar sürebiliyor. Sürenin kısaltılması için yasal bir düzenleme gerçekleştirilebilir.

Ayrıca, iş yasasında yapılacak değişiklikle işçinin kıdem tazminatı güvence altına alınabilir. Ya da Ücret Garanti Fonu’na bir madde ekleyerek, iflas veya başka nedenlerden dolayı kapanan işyerlerindeki  işçilerin tazminatları buradan ödenebilir.

Daha sonra devlet   ekonomik durumu düzelip, yeniden üretime geçen işverenlerden işçilere ödediği tazminat tutarını tahsil edebilir.

Tabii bunların dışında çok farklı seçenekler de tartışılabilir. Yani devlet mevcut sistemde de kıdem tazminatlarının ödenmesi konusunda pek çok düzenlemeyi hayata geçirebilir, güvence altına alabilir.

İşçinin karşı çıktığı fonda ısrar etmenin anlamı yok.  İşte hükümet de uyarıları, tepkileri, rahatsızlıkları dikkate almış olmalı ki  yeni OVP’de kıdem tazminatı fonuna yer vermedi. Doğru olanı yaptı.

Umarım, ileri yıllarda da fon hazırlığı raftan indirilmez, yeni bir tartışma başlamaz.

Bu arada, kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin maddenin OVP’de yer almaması  hayli ilginç ve düşündürücü.

Çünkü önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamudaki tüm taşeronların kadroya alınacağı sözünü vermişti. Umutla kadro bekliyorlardı.

Bu söz unutuldu mu da taşeronlar yeni programda yok?

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10