• BIST 93.353
 • Altın 195,936
 • Dolar 4,7566
 • Euro 5,4938
 • Samsun 24 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 26 °C
 • Ordu 24 °C
 • Sinop 24 °C
 • Giresun 24 °C
 • Amasya 23 °C
 • Rize 26 °C
 • Trabzon 25 °C

İşçi ve Memuru Ne Bekliyor?

ŞÜKRÜ KARAMAN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzin oğlu, kıdem tazminatı fonunun önümüzdeki yıl hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtmiş.

Bakan, 1975 yılından bu yana, 41 yıldır gündemde olan çetin bir konuyu 2017’de çözüme kavuşturmak istediklerini de kaydetmiş.

Doğru mevcut kıdem tazminatı sistemini kaldırıp, yerine fon kurulmasına ilişkin tartışmalar uzun yıllardır tartışılıyor. Özellikle işçinin çok duyarlı olduğu kıdem tazminatında bugüne dek ortak bir uzlaşıya varılamadı. Mevcut yasa taslağı ile varılması da zor görünüyor.

İşçi tarafının 30 gün üzerinde ısrar etmesi, mevcut kazanımların korunması, fonlara çekinceli yaklaşması Hükümet, işçi, işveren arasındaki görüşmeleri tıkıyor.

Çalışma Bakanı “2017’de çözebiliriz” derken işçileri razı edecek,  benimseyecekleri bir formülü önlerine koyacağını mı kastetti bilemem.

Ancak mevcut taslaklara işçi kanadının “evet” demesi zor gibi.  İşçilerin kararlılığını yumuşatacak  seçenek, farklı bir çalışmayı mı gündeme getirmeyi  planlıyor Çalışma Bakanı? Onu da ileriki günlerde göreceğiz.

Ne olursa olsun kıdem görüşmelerinde hemencecik  uzlaşmanın çıkması oldukça  zor. Çünkü  sendikalar, kıdem tazminatını “son kale” olarak değerlendiriyor, kazanılmış haklardan bir adım geriye gitmeyeceklerini ifade ediyorlar.

Demem o ki;  mevcut sistemin yerine fon kurulmasına ilişkin düzenlemenin hayata geçirilmesi sırasında çalışma yaşamı olabildiğince hareketlenecek. Hükümet de bu kez fon kurulmasında iyiden iyiye kararlı. Bakalım ne olacak?

Hükümet, daha çok özel sektörde olmak üzere işçilerin yüzde 86’sının işten ayrılırken kıdem tazminatını alamadığını savunuyor. Gerçi Bakan Müezzinoğlu bu rakamı son olarak yüzde 76 olarak açıkladı.

İflastan, ekonomik sorunlardan ötürü işyeri kapanan özel sektör emekçilerinin maaşlarını, sosyal yardım ödemelerini, kıdem tazminatını alamadığı, ya da eksik aldığı doğru.

Ancak bu konumdaki işçilere alacaklarının tamamı ya da bir bölümü 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Yasası kapsamında oluşturulan Ücret Garanti Fonu’ndan ödeniyor.

İflas ederek işyerini kapatan işveren daha sonra işçilere alacakları karşılığında ödenen tutar kadar parayı bu fona yatırıyor. Tıpkı alacaklarda olduğu gibi işyeri kapanan işçiye kıdem tazminatı da buradan ödenebilir.

Ekonomik durumu düzelen işveren daha sonra işçiye ödediği kıdem tazminatı tutarındaki parayı  Ücret Garanti Fonu’na yatırabilir.

DİSK de bu yöndeki talebini  önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ya iletmişti.

Eğer işçinin kıdem tazminatı güvence altına alınmak isteniyorsa, Ücret Garanti Fonu daha işlevsel hale getirilebilir, buradan ödeme yapılabilir.

Bu arada memura iş güvencesi sağlayan 657 sayılı yasada değişiklik yapılması da Hükümetin  açıkladığı 2017 yılı programında yer alıyor.

Eğer yasada değişiklik yapılırsa memur performansına göre değerlendirilecek,  başarılı olamayan, yeterli görülmeyen sözleşmeli memurun  işine son verilebilecek.

Performansın hangi ölçülere göre, kimler tarafından değerlendirileceği, keyfi ve siyasi tutumların ne denli etkili olacağı memurun kafasında soru işaretleri oluşturuyor.

Bugüne dek iş güvencesine sahip olan memur 657 sayılı yasada yapılacak değişiklikle, sözleşmeli hale getirilecek. Sözleşmenin bitiminde başarısına göre ya devam edecek ya da işine son verilebilecek.  Bu konudaki detayların önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Yukarıda da vurguladım Hükümet,  kıdem tazminatı fonu kurulması ve 657 sayılı memur yasasında değişiklik yapmakta çok kararlı görünüyor.

Anlaşılan 2017 yılı işçi ve memur için bir hayli sıkıntılı olacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10