• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • Samsun 20 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 22 °C
 • Ordu 18 °C
 • Sinop 19 °C
 • Giresun 20 °C
 • Amasya 14 °C
 • Rize 16 °C
 • Trabzon 22 °C

İşveren de Kaygılı

ŞÜKRÜ KARAMAN

İşçinin emekliliğinde tek güvencesi olan kıdem tazminatı yine gündemde, yine olabildiğince tartışılıyor, enine boyuna masaya yatırılıyor,  farklı görüşler ileri sürülüyor, ama bir türlü uzlaşı sağlanamıyor.

Sağlanamaz çünkü, işçiler kıdem tazminatı fonu kurulmasına şiddetle karşı çıkıyor, mevcut sistemin kaldırılmasını “genel grev” kararı sayıyor.

İşçiler ve sendikalar itirazlarını sürdürürken, fona bir itiraz da sürpriz şekilde işverenlerden geldi.

Kıdem tazminatını üzerlerinde yıllardır bir yük olarak gören, kaldırılmasını  talep eden işverenler,  Kıdem Tazminatı Fonu’na ilişkin çekincelerini hükümete iletti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, mevcut kıdem tazminatı sistemini kaldırıp yerine Kıdem Tazminatı Fonu kurulmasına ilişkin işçi ve işveren kuruluşlarından görüş istedi.

İşçi sendikalarının görüşleri malum.  Ancak asıl sürpriz işverenlerden geldi.

İşveren temsilcileri bakanlığa gönderdikleri görüş yazısında kurulması öngörülen fonlu sistemin geniş boyutlu ve sürekli işçi transferlerine yol açacağını, işletmelerin yetişmiş ve deneyimli elemanları ellerinden kaçırabileceği uyarısında bulundu.

İşverenler, Kıdem Tazminatı Fonu’nun kurulması ile birlikte işçilerin çalıştıkları işyerlerine bağımlılığın biteceğini, başka işyerlerine transfer olabileceğinin endişesini taşıyor. Tabii ki iyi yetişmiş alanlarında deneyimli ve yetenekli işçileri yitirmek istemezler.

Mevcut sisteme göre kıdem tazminatları çalıştığı işverene bağlı olan işçiler, fonlu sisteminin yürürlüğe  girmesiyle tazminatlarını buradan alacağından bir anlamda işverene bağımlı olmaktan kurtulacak.

Böylelikle, nitelikli ve deneyimli işçiler yüksek aylıklarla başka bir işyerine kolaylıkla transfer olabilecek. Ellerindeki yetişmiş elemanı kaçırmak istemeyen işverenler toplu iş sözleşmesi olsun veya olmasın işçi  aylıklarına zam yapmak zorunda kalacak, maliyetleri doğal olarak artacak.

İşçi mevcut hakları geriye götüreceği, işveren ise iyi elemanların başka yerlere transfer olacağı, ya da kaçırmamak için aylıklara yüksek zam yapacağı gerekçesiyle fondan kaygı duyuyor.

Oysa ne kadar da istekliydi işverenler Kıdem Tazminatı Fonu kurulmasına, hayata geçirilmesine. Şimdi sürpriz  şekilde işçiler gibi onlar da itiraz ediyor.

Her iki kesimin itirazına hükümet ne diyecek? Yine de fon için ısrarcı olacak mı? Ya da bu sevdadan tamamen vazgeçecek mi?

Çok uzun yıllardır çalışma yaşamında yeri bulunan mevcut kıdem tazminatı sistemini öyle bir çırpıda ortadan kaldırmak hiç de kolay olmayacak.

Daha önce hayata geçirilen fonların amacı dışında kullanıldığı, çalışanlara bir katkısı olmadığı göz önüne alınırsa işçinin  fona kaygıyla yaklaşması en doğal hakkı.

Hükümet işçilerin yüzde 86’sının kıdem tazminatı alamadığını gerekçe göstererek, fonlu sistemin kurulmasının kaçınılmaz olduğunu savunuyor.

Oysa, sendikalı ve toplu iş sözleşmeli işyerlerinde kıdem tazminatı sorunu yaşanmıyor. Kıdem tazminatı daha çok, kaçak, merdiven altı işyerlerinde çalışanlar için sorun oluyor.

Demem o ki, kayıtlı, sendikalı işyerlerinde çalışan işçilerin büyük çoğunluğu işten ayrılırken kıdem tazminatlarını alabiliyor. Alamayanlar ise yargı yolu ile paralarına kavuşuyor.

O nedenle, kayıt dışılığın üzerine gidilse, buralar sıkı denetimden geçirilse kıdem tazminatı sorunu da bir ölçüde ortadan kalkacak.

Yasal bir düzenlemeyle kayıtlı işyerlerinin kapanması veya iflası halinde işçinin kıdem tazminatını, alacağını devlet ödeyebilir, daha sonra bu parayı işverenden tahsil edebilir.

Çok hassas bir konu olan kıdem tazminatında sosyal tarafların görüşleri, kaygıları, talepleri mutlak olarak dikkate alınmalı.

“Ben yaptım oldu” mantığından uzak durulmalı, mutlaka uzlaşı sağlanmalı. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10