• BIST 105.400
 • Altın 147,246
 • Dolar 3,4963
 • Euro 4,1886
 • Samsun 26 °C
 • İstanbul 30 °C
 • Ankara 34 °C
 • İzmir 35 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 25 °C
 • Amasya 34 °C
 • Rize 26 °C
 • Trabzon 25 °C

Kabe-i Şerif’in Anahtarı

AHMED HALEBİ

Terim olarak , ( sedane ) kabenin bekçiliği , bütün Müslümanların bildiği , örtü anlamına  gelen,    ancak ; İslami istilahta ise , özel bir topluluğa , Özel bir şey için verilen Koruma   anlamına gelir. Korumadan maksat,kabeyi giydirmek , kabenin günlük işlerine bakmak ,  kapısını açmak  ve  kapatmak gibi kabe-i Şerife hizmet etmek anlamını taşımaktadır. 

Bu işler  şer’i hukuk açısından  kureyş’den  Beni  Abduddar  bin  Kusa  ve onun soyundan gelen insanlara aitti. Bu kureyşin işlerinden ve eserlernden bir eser di ki, İslam bu işi Kureyş  de bıraktı.Öyleki ; su dağıtım işi Haşim oğullarından Abbas bin Abdulmuttalibe aitti.Ondan sonrada çocuklarına ve torunlarına ait oldu.  

 Beni Şeybe bin Osman Avs bin Ebi Talha Kabenin anahtarına sahip bir şahıstı. Bu aileden  insanlar,   günümüze dek bu hizmeti vermeyi miras edinmiş insanlar olmuşlardır.Kabenin bekçisi ve  Kabe-i Şerife hizmet eden insanları, bu makalemle kısaca özetlemiş oldum.

 Şu an  itibari ile ,kabe -i Şerife hizmeti elinde tutan şahıs , Şeyh Abdulkadir Şeybi’dir. O , bu ailenin yaşça en büyük oğlu  olup , hicri 1431 miladi 2010 tarihinde  kabei Şerifin koruma ve bakım hizmetini (sedanetini ) eline almıştır.

Öyleki , bu şahıs kabenin  ve makamı İbrahimin anahtarını elinde bulundur- maktadır.

Sedane (kabe koruması ) kabe-i Şerifle ilgili her şeyle ilgilenmek anlamına gelmektedir.Bu Abdulkadir ve çocuklarına ait bir iştir.Onlardan Osman Bin Talha Bin Ebi Talha ve amcasının oğlu Şeybe Bin Osman Bin Ebi Talha en doğru rivayete göre , Mekkenin Fethinde  Müslüman olmuş ve peygamberimizin    arkadaşlarından olma şerefine erişmiş ve  Sohbetinde bulunmuştur.Peygamber efendimizin asrında saygıya layık olmuşlardır. Taki ,  Kral  Abdul Aziz İktidara geldikten sonrada,  ailenin elindeki bu değerli iş onlardan alınmamış ve ailenin bu önemli işteki yeri koruması sağlanmış    , kabenin anahtarlarını taşıma  işini peygambarimizden buyana , bu aile yapmıştır. Şöyleki ; kabenin anahtarlarını Peygamberimiz ailenin, büyüklerine  verirken ; ‘ Ya beni Talha bu anahtarları al. Ebediyete kadar sizde kalsın. Sizden bu anahtarları alacak olanlar , ancak zalimlerdir .’demiştir.

Muhaddisler, Peygamberimizin, Mekke’yi feth ettiği yıl Benişeybe’den  sedanet görevini (Kabe hizmetlerini) aldığını, ancak; bunun üzerine Kur’anın şu ayeti-kerimesinin nazil olduğunu rivayet ederler. (muhakkak ki Allah emanetleri ehline   vermenizi emreder.İnsanlar arasında hükmederseniz adalet ile hükmedin , Allah nimetleri verendir. Duyan ve görendir.)

Kabe’yi Şerifin kapısı doğu tarafta bulunmaktadır ve şuan yerden 222 cm. yüksekliktedir. Kapının uzunluğu 318 cm. , genişliği 171 cm. , yarım metreye yaklaşık derinliği bulunmaktadır. Kabe’nin tek girişi bulunup, tek kapılıdır ve kapının tarihi çok uzundur. Bu kapının tarihi, Kabe’nin tarihi kadar eskidir. Kapının kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Bu konuda söylenmiş çeşitli sözler vardır. En bilineni uzun zaman önce Peygamberimizin bi’setinden önce  ( Peygamberliğin geldiği yıllardan önce ) Kabe’nin ilk kapısını açık şekilde yapan Yemenli bir hükümdar 3. Tubba ‘dır. Allah bilir.

Hicri takvim göre 1045 yıllarında kapı , Sultan 4.Murat zamanında 1000 dinar civarında altınla kaplanmıştır.

Kabe’nin kapısı Hicri Takvime göre Sultan Ahmet tarafından 1119 yıllarında çizikleri altınla yenilendi. Tamir edildi.Bu şekilde tarihi tarz meydana getirmeyi amaçlamışdır. Bu yenileme  (tamirat ) , tarihe geçti.

2. kapı ;hala mevcut olan kapıdır. Kral Halid Bin Abdulaziz’den Allah razı olsun ki bu kapının yapımını emretmiştir.Allah rahmet eylesin .

 Hicri takvime göre  1397 yılında Kral Halit Kabe’nin içinde namaz kılarken haşerelerin kapıya zarar verdiğini gördüğünde Kabe’ye yeni bir kapı yapılması fikri aklına gelmiştir.Tövbe kapısı saf altındandı.Barış kapısı Kabe’nin tavanına çıkılan kapıdır. Bu şekilde iki kapı yaptırmıştır maliyeti 13.420 .000 riyal harcanmıştır.

Suudi Arabistan para kurumunun temin ettiği altınların dışında %99,9 ayar 280kg. altından yapılmıştır.

Bu işin yapımı Hicri takvime  göre 1398 yılında zilhiçce ayında başlamış ve 12 ay sürmüştür. Bu kapının yapımı için özel bir atölye kurulmuştur.

Kabe’yi Şerifin kapısının vasfı 2. Kapı olmasıdır. Kral  Halit tarafından en son teknoloji kullanılarak yapılmıştır.Hiç bir korumaya ihtiyaç duyulmadan ayakta durabilecek bir kapıdır. İskeletinin yapımı detaylı bir şekilde işlemelere sahip sanatsal bir düşüncenin ışığı altında ve sanat uzmanlarının donatımıyla , iklim şartlarına yani şiddetli sıcak ve yağmura dayanacak  ve en modern sanatsal ihtiyacı karşılayacak şekilde hazırlandı.Kapının sonuna , altından yağmurun Kabe’nin içine girişini engelleyecek bir kısım ilave edildi. Kapının kapanmasında özel raylı bir kilit kullanılmıştır.

 

Süslemeye ve kapının üzerindeki yazıya gelince ,  süslemeleri birbiriyle uyumlu ve  kilide kadar belirgin şekilde olan işlenmiş süslemelerdir .  Kabe’yi Şerifin  kilidi kendine has meziyetleri, kültürel şekli ve vazifesi olan özel bir kilittir.

 

Tercüme Eden ; Av. Zekai Gül

 

*YAZININ ASLI*

 

 

 

مفتاح الكعبة المشرفة

 

أحمد صالح حلبي

سدانة الكعبة المشرفة مصطلح يعرفه المسلمون جميعا وهو ما يوازي في تعريفه بالحجابة والخِزَانَةُ وهي في اصطلاح الإسلام ولاية مخصوصة  لقومٍ مخصوصين ولشيءٍ مخصوص والمقصود بالولاية  هو خدمة الكعبة المشرفة  وكِسْوتها  وتولي أمرها  وفتح بابها وإغلاقه

وهي مقدَّرة شرعاً لأناس مخصوصين من بني عبد الدار بن قصي من قريش وهي مأثرة من مآثر قريش التي أبقاها الإسلام ولم يبطلها ، شأنها شأن السقاية التي كانت للعباس بن عبد المطلب بن هاشم ومن بعده لأبنائه وأحفاده .

وقد اقتصرت سدانة الكعبة المشرفة في بني شيبة بن عثمان الأوقص بن أبي طلحة  الذين يملكون مفتاح الكعبة ويتوارثونه حتى اليوم .

ويتولى حاليا سدانة الكعبة المشرفة الشيخ عبدالقادر الشيبي وهو أكبر أفراد العائلة سنا وقد تولى

السدانة عام 1431 هــ الموافق 2010 م والذي يحمل مفتاح الكعبة المشرفة ومفتاح مقام ابراهيم عليه السلام .

وسدانة الكعبة تعني النظر في كل ما يتعلق بأمور الكعبة وانحصرت في بني عبدالدار وأبنائه وكان منهم عثمان بن طلحة بن أبي طلحة وابن عمه شيبة بن عثمان بن أبي طلحة الذى أسلم عام الفتح على أصح الروايات وله صحبه ورواية عن النبي صلى الله عليه وسلم وجميع آل الشيبي الموجودون في هذا العصر هم محل احترام وإكرام ومنذ أن تولى الملك عبدالعزيز آل سعود رحمه الله مقاليد الحكم في البلاد أعطى هذه الأسرة مكانتها وأبقاها على مهامها التى توارثتها وأنزلها منزل التكريم والاحترام باعتبارها حاملة مفتاح الكعبة منذ عهد النبي صلى الله عليه وسلم عندما أعطاها النبي لجدهم وقال لهم: (خذوها يا بني طلحة خالدة تالدة لا ينزعها منكم إلا ظالم) 

وقال المحدثون أنه حينما فتح الرسول صلى الله عليه وسلم مكة المكرمة في عام الفتح نزع السدانة من بني شيبة فنزلت الاية الكريمة } انَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا{  

وباب الكعبة المشرفة يقع في الجهة الشرقية منها ، وهو الآن يرتفع عن الأرض من الشاذروان (222سم) ، وطول الباب نفسه (318سم) ، وعرضه (171سم) ، وبعمق ما يقارب نصف متر وكان للكعبة المشرفة فتحة للدخول إليها ، صنع لها باب ، وهذا الباب له تاريخ طويل ربما يمتد قدم الكعبة المشرفة ، فنحن لا ندري على وجه الدقة مَنْ أول من عمل بابًا للكعبة المشرفة ، إذ اختلف الرواة في ذلك ، على عدة أقوال ، أرجحها أن تُبَّعًا الثالث أحد ملوك اليمن المتقدمين على البعثة النبوية بزمن بعيد هو أول من جعل للكعبة المشرفة بابًا ومفتاحًا والله أعلم . 

وفي سنة 1045هـ غير الباب ، وجعل فيه من الحلية الفضية ما زنته 166 رطلاً ، وطلي بالذهب البندقي بما قيمته ألف دينار ، وكان ذلك زمن السلطان مراد الرابع .

وفي سنة 1119هـ جُدد باب الكعبة بقلع خدود الباب والطراز الذي من الذهب الخايف ، فوجدوا فيه شيئًا كثيرًا ، فأصلحوه ، وطلوا الخدود بالذهب وكتبوا على الطراز تاريخًا، ذكروا فيه أنه تجديد للسلطان أحمد خان نصره الرحمن .

الباب الثاني : وهو الموجود حاليًّا ، وكان قد أمر بصنعه الملك خالد بن عبد العزيز رحمه الله ، وقد برزت الفكرة عندما لاحظ الملك خالد رحمه الله عام 1397هـ قدم الباب عندما صلى في جوف الكعبة ، ورأى آثار خدوش في الباب فأصدر توجيهاته فورًا بصنع باب جديد للكعبة المشرفة وباب التوبة من الذهب الخالص ، وهو باب السلم الذي يصعد به إلى سطح الكعبة المشرفة . وقد بلغ ما أنفق في صناعة البابين (باب الكعبة وباب التوبة) (13.420.000) من الريالات ، عدا كمية الذهب التي تم تأمينها بواسطة مؤسسة النقد العربي السعودي،وكميتها (280) كيلو جرامًا،وكان الذهب عيار 999.9% ، واستغرق العمل منذ بدء العمل التنفيذي فيه في غرة ذي الحجة عام 1398هـ اثني عشر شهرًا ، وقد أقيمت ورشة خاصة لصناعته

ومواصفات باب الكعبة المشرفة الحالي وهو الباب الثاني الذي أمر بصنعه الملك خالد رحمه الله ولا زال موجودًا حتى الآن وقد تم استخدام أحدث الطرق الفنية في الهيكل الإنشائي للباب ، للتوصل إلى درجة عالية من المتانة والجودة ، بحيث يقوم الباب بوظيفته بدون الاحتياج إلى صيانة ، وقد جرى تفصيل الهيكل الإنشائي وتجهيزه بواسطة فنيين أخصائيين في ضوء مطابقة التصميم الزخرفي من جهة ، ومراعاة عوامل الطقس والموقع في تحمل الحرارة الشديدة والأمطار من جهة أخرى . وأعدت أحدث الاحتياطات الفنية لمعالجة كافة النقاط التفصيلية ، والارتباط بين الباب والحلق من جهة والجوانب من جهة أخرى ، وزودت نهاية الباب بعارضة من الأسفل لمنع دخول المطر إلى داخل الكعبة المشرفة ، وتحتوي على قضيب خاص يضغط حرف الباب على العتبة عند الإغلاق

أما بالنسبة للزخرفة والكتابة على الباب ، فقد اختيرت الزخرفة من أنواع متجانسة أهم عناصرها هي زخرفة الإطار البارز ، وهي الزخرفة التي تستمر في مستوى مكان القفل ، حيث تعطي له الأهمية اللازمة ؛ لأن قفل الكعبة المشرفة له ميزة خاصة في الشكل التراثي والوظيفي .

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10