• BIST 101.892
 • Altın 190,254
 • Dolar 4,6043
 • Euro 5,3842
 • Samsun 18 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 22 °C
 • Ordu 17 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 19 °C
 • Amasya 18 °C
 • Rize 18 °C
 • Trabzon 20 °C

Kağıtta Kalan ESK

ŞÜKRÜ KARAMAN

64. Hükümetin Eylem Planında emekçileri, emeklileri, esnafı, çiftçiyi, işvereni yakından ilgilendiren önemli başlıklar yer alıyor.

Yıllardır tartışılan kıdem tazminatı ile sendikaların “Modern Kölelik” olarak nitelendirdiği kiralık işçilik, 657 sayılı devlet memurları yasasında yapılacak değişiklikler planda öne çıkan başlıklar.

Eylem planında yer alan düzenlemelerin hayata geçirilmesinde toplumsal uzlaşmanın sağlanması çalışma barışı adına kaçınılmaz.

Uzlaşmanın sağlanacağı en üst organ da işçi, memur, işveren, esnaf, çiftçi ve işadamları örgütlerinin katıldığı Ekonomik ve Sosyal Konsey.

Ne yazık ki, ESK 5 yılı aşkın süredir toplanamadı.

Aradan geçen 5 yılı aşkın sürede geniş kitleyi yakından ilgilendiren sorunlar ne tartışılabildi, ne de çözüm önerileri masaya yatırılabildi.

Oysa, 12 Eylül 2010’da yapılan Anayasa değişikliği referandumu ile ESK, anayasal bir kurum haline getirilmişti.

Değişiklikle  bir yıl içinde yasası çıkarılacak, Başbakan’a bağlı düzenli toplantılar yapılacaktı.

Konsey hem Hükümete öneriler sunacak hem de alınan kararların geniş toplumsal kesime sağlıklı şekilde ulaşmasını sağlayacaktı.

Yani ESK’da kararlar uzlaşıyla alınıp uygulamaya konulacaktı.

Referandumla anayasal bir organ haline getirilen ESK’ya ilişkin henüz yasal bir düzenleme bile yapılamadı.

ESK, çalışma barışı adına Avrupa ülkelerinin çok önemsediği kurum niteliğinde.

Hükümetler de bu konseyin kararını çok önemsiyor, ciddiye alıyor, aldığı kararları eksiksiz uyguluyor.

Ülkemize baktığımızda ise çok büyük iddialarla kurulan, anayasal statüye kavuşturulan ESK, nedendir bilinmez 2009'dan bu yana toplanamadı, bu kurumun varlığı kağıt üzerinde kaldı.

Ekonomideki öncelikli temel başlıklar yeni hükümetin 3, 6 ve 12 ay içerisinde hayata geçireceği düzenlemeler arasında yer alıyor.

Ekonomik öncelikli konular gündemdeki yerini korurken, hükümet nedendir bilinmez işçi ve işverenlerin çağrısını görmezden gelerek Ekonomik ve Sosyal Konsey'i 2009 yılından bu yana, yani beş yıldır toplantıya çağırmıyor.

Oysa kesimler arasında diyalog sağlamak, uzlaşma ortamı yaratmak, sağlanan uzlaşma ile başta ekonomi olmak üzere toplumsal bir mutabakatla ülke sorunlarına çözüm bulmak amacıyla 2001'de kurulan, yılda en iki kez toplanması gereken ESK bugüne dek sadece  sekiz kez toplanabildi.

 

Yılda dört kez toplanması gerekirken,  kurulduğundan bu yana sadece sekiz kez toplanabilen ESK, bir anlamda işlevini yitirdi, hedeflenen iş barışı yeterince sağlanamadı, çözüm bekleyen sorunlar katlanarak arttı.

Ekonomik ve Sosyal Konsey,  Avrupa'da sosyal diyalogu sağlamak amacıyla İkinci Dünya  Savaşı sonrası hayata geçirildi.

Türkiye, 2001 yılında kurulan, 2010'daki referandumla yasal statüye kavuşan ESK'ya  Fransa'nın ardından anayasal statü kazandıran ikinci ülke olmasına karşın, uygulamada  başarılı olamadı, yeterli diyalogu, uzlaşmayı sağlayamadı.

Bu arada, 2001'de 4641 yasa ile kurulan ESK kaldırılarak, mevcut yapısının genişletilmesiyle  yeni bir konsey kurulmasını amaçlayan yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunulmuştu.

Tasarıda mevcut konseydeki işçi temsilcisi sayısının azaltılması öngörülüyordu.

Komisyon üyesi sivil toplum örgütlerinin ''ESK toplanmalıdır'' çağrılarını duymayan hükümet, bu konuda doyurucu bir açıklama bile yapmıyor.

ESK, işçiyi, memuru, emekliyi, esnafı yakından ilgilendiren yasal düzenlemeler gündemdeyken toplanmayacak da ne zaman toplanacak?

64. Hükümetin bir önceliği de ekonomik yaşamda çok önemli işlevi bulunan, uzlaşıyı, toplumsal mutabakatı sağlayacak Ekonomik ve Sosyal Konsey'i acilen toplantıya çağırmasıdır.

Toplumsal uzlaşmaya çok gereksinim duyulduğu bugünlerde ESK neden toplanmıyor, yasası neden çıkarılmıyor?

İki yılın ardından geçtiğimiz günlerde toplanan Çalışma Meclisi gibi Ekonomik ve Sosyal Konsey de toplanmalı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10