• BIST 110.413
 • Altın 174,198
 • Dolar 4,0861
 • Euro 4,9815
 • Samsun 15 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 22 °C
 • Ordu 16 °C
 • Sinop 16 °C
 • Giresun 16 °C
 • Amasya 18 °C
 • Rize 18 °C
 • Trabzon 16 °C

Kamuoyu adına rica olunur..

A.YENER CABBAR

İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Savcıları, Sulh Hukuk Hakimliği ve Samsun Valiliği'nin dikkatine...

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 'Denetleme Kurulu Raporu', bazı gazetelerde yer aldı..
Büyükşehir Belediyesi'nin borç batağında olması da önemli ancak, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'ın, gündeme getirdiği bir konu kamuoyunun sesi olan basını ilgilendirmektedir ki; derhal araştırılmalı ve kamuoyu ivedilikle bilgilendirilmelidir'..
Bir yerel gazetede yayınlanan habere göre; Bir yerel televizyona ve bir yerel gazeteye çok yüksek miktarda para aktarımı iddiası var..
Basım ve matbuat işlerinin belirli firmaların dışına çıkmadığı öne sürülüyor..
En önemlisi ise Başkan Yılmaz'ın, "Bazı gazeteler baskıyla ilan alıyor' diyerek Cumhuriyet Savcıları'nı göreve çağırırken, kendi idaresindeki belediyeye yönelik bu iddialar, Samsun'daki 10 gazete ve iki televizyonu 'ağır itham' altında bırakmıştır.. 
Gerçek olup olmadığı, Samsun'da özveriyle kamuoyunu bilgilendirme görevini sürdüren yayın organlarının 'aklanması, kafalarda soru işareti bırakmaması açısından' soruşturulması zorunluluk haline gelmiştir..
O nedenle; 
1 - İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
Belediyeler Kanunu'nun 55. Maddesi'ne göre öncelikle 'İçişleri Bakanlığı'nca' denetime alınmalıdır;
MADDE 55.'de "Belediyelerde iç ve dış denetim yapılır. Denetim, iş ve işlemlerin hukuka uygunluk, malî ve performans denetimini kapsar.
İç ve dış denetim 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu hükümlerine göre yapılır. Ayrıca, belediyenin malî işlemler dışında kalan diğer idarî işlemleri, hukuka uygunluk ve idarenin bütünlüğü açısından İçişleri Bakanlığı tarafından da denetlenir. Belediyelere bağlı kuruluş ve işletmeler de yukarıdaki esaslara göre denetlenir. Denetime ilişkin sonuçlar KAMUOYUNA AÇIKLANIR ve meclisin bilgisine sunulur."diyor
İlgili maddeye göre durum ortadadır. Derhal İçişleri Bakanlığı Samsun Büyükşehir Belediyesi ile ilgili denetimini yapmalı, Başkan Yılmaz'ı da bu konuda 'sorumluluktan kurtarmalıdır'..
2 - SULH HUKUK HAKİMLİĞİ VE VALİLİK
MADDE 57. "Belediye hizmetlerinin ciddi bir biçimde aksatıldığının ve bu durumun halkın sağlık, huzur ve esenliğini hayati derecede olumsuz etkilediğinin İçişleri Bakanlığının talebi üzerine yetkili sulh hukuk hâkimi tarafından belirlenmesi durumunda İçişleri Bakanı, hizmetlerde meydana gelecek aksamanın giderilmesini, hizmetin özelliğine göre makul bir süre vererek belediye başkanından ister. Aksama giderilemezse, söz konusu hizmetin yerine getirilmesini o ilin valisinden ister. " diyor.
Nedir bu aksamalar:.. Samsun'un dere ıslahları yıllardır yapılmadığından ortalık perişandır. Yollar çamur içindedir. Şehrin alt yapısı yıllarca bekledikten sonra bir anda başladığından, yaya trafiği de tehlike altındadır. Bir an önce tamamlanmalıdır. Ayrıca belediye kentin önceliklerini belirlemelidir. Bakanlık, Sulh Hukuk Hakimliği'nden bu durumla ilgili bir rapor isteyip, Büyükşehir Samsun'u ‘Mega Köy’ olmaktan kurtarmalıdır..Vali Hüseyin Aksoy, 'sel sularının önlenmesinde nasıl devreye girdiyse', şimdi bu işlerin bir an önce tamamlanmasını da istemelidir.
3 - CUMHURİYET SAVCILARI..
Elbette Cumhuriyet Savcıları'nı göreve çağırmaya gerek yok. Kesinlikle onlar işlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını gayet iyi biliyorlar. Ancak Başkan Yılmaz'ın geçtiğimiz gün bazı gazetelerin baskı ile ilan aldıklarını söylemesi ve ardından ortaya çıkan Denetleme Raporu durumun seyrini değiştirmiştir. 
İddiaya göre, Başkan Yılmaz'ın başında bulunduğu belediyeden 'belli bir basın kuruluşuna ve bir tv'ye para aktarılıyor'. Çok detay yok, ama miktar öyle azımsanacak gibi değil..
İddiası bile 'soruşturmayı gerektirir' nitelikte..
Bu iddia nedeniyle Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'ın sıkıntı yaşadığını tahmin ediyorum..
Çünkü bir kaç gün önce, "Cumhuriyet Savcıları'nı göreve çağırmıştı ve haksız ilan ve reklam alımlarıyla ilgili" iddialarda bulunmuştu...
Şimdi Başkan Yılmaz, böyle bir çağrı yaptığına göre; öncelik hakkı onun olmalı. 
Sanki denetim raporu da 'Yılmaz'ın bu sözlerini bekliyormuşçasına' çıktı birden bire..
Önce onun başında bulunduğu belediye bu iddialardan aklanmalı.. Yılmaz'ın talep dediği gibi, 'Denetlenmeli'..
Ve sonucu da kamuoyuna açıklanmalı..
İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Savcıları, Sulh Hukuk Hakimliği ve Samsun Valiliği'nin bu iddalarla ilgili hassasiyet göstereceğine inanıyorum..
İddialar yenilir, yutulur gözükmüyor..
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10