• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Samsun 8 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 9 °C
 • Ordu 6 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 6 °C
 • Amasya 2 °C
 • Rize 6 °C
 • Trabzon 10 °C

Kayıp Var mı?

ŞÜKRÜ KARAMAN

Önceden yazdığım gibi hükümet, Kıdem Tazminatı Fonu yasasını çıkarmakta bu kez kararlı görünüyor.

Daha önce basına birden fazla yasa taslağı sızdırarak işçilerin ve sendikaların nabzını ölçen AKP hükümetleri, şiddetli tepkiler üzerine çalışmalarını rafa kaldırmıştı.

Fırsat buldukça taslakları yeniden gündeme getirmiş, eylemler, karşı görüşler üzerine soğumaya bırakmıştı.

64. Hükümetin programında da yer aldığı gibi fona ilişkin hazırlıklar bu kez raftan inecek gibi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatı fonuna ilişkin yasayı bu yasama döneminde çıkaracaklarını açıkladı.

Fondan işçinin kayba uğramayacağını, tazminat hesabının 30 gün üzerinden yapılacağını belirten Bakan Soylu, fona katılımın isteğe bağlı olacağını ifade etmiş.

Bakanın açıkladığı gibi fonlu sistemde emekçinin hak kaybı olacak mı olmayacak mı?

Her ne kadar 30 gün üzerinden hesaplansa, isteğe bağlı olsa da kıdem tazminatı fonundan yararlanma koşuları mevcut sisteme göre çok ağırlaşacak.

Çünkü daha önce kamuoyuna sızdırılan yasa taslaklarını irdelediğimizde, fon sistemi gelirse 65 yaşını dolduramayan işçi kıdem tazminatı alamayacak. Oysa mevcut sistemde bir yıl çalışan işçi kıdem tazminatına hak kazanıyor.

Yine mevcut sisteme göre, bir işte çalışırken evlenip işten ayrılan kadınlar, askere giden erkekler, işten atılanlar, emekli olanlar, 15 yılı tamamlayıp da kendi isteğiyle işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabiliyor.

Oysa getirilmek istenen yeni sistemde işçi tazminat alabilmek için 15 yıl beklemek zorunda kalacak.

Yani evlenen kadın, askere giden erkek işçiler bundan böyle tazminat alamayacak. Kıdem Tazminatı Fonu uygulamaya geçerse işçi 65 yaşında kıdem tazminatına hak kazanabilecek. Ancak 15 yıl çalışmış olanlara sadece ev almak şartıyla tazminat ödenebilecek.

Bir süre sonra kamuoyuna açıklanması beklenen yasa taslağının da ana hatlarıyla öncekilerden çok farklı olmayacağını söyleyebiliriz.

İşverenler kıdem tazminatını sırtında bir yük olarak görüyor, her fırsatta bu yükün üzerlerinden alınmasını talep ediyor.

Asgari ücretin net bin 300 lira olması ile bu isteklerini, yakınmalarını daha sık dile getirerek, hükümet üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor.

Hükümet fon kurulmasına işçilerin yüzde 85’inin tazminat alamadığını gerekçe gösteriyor, yeni sistemle bunun önüne geçilebileceğini savunuyor.

İş yasasına göre kıdeme hak kazananlar tazminatını alabiliyor. Tazminat alamadığı öne sürülen yüzde 85’lik işçilerin çoğunluğu kaçak, yani sigortasız, güvencesiz, düşük ücretle merdiven altı işlerde çalışanlardan oluşuyor.

Kaçak işçi çalıştıran işveren, kıdem tazminatına hak kazanamadan, yani bir yılı doldurmadan işçiyi kapının önüne koyuyor. Böylelikle kıdem tazminatı ödemekten kurtuluyor.

Zaten sendikalı, sigortalı, sosyal güvenceli işçiler, büyük işletmelerde, fabrikalarda çalışıyor. Bu işyerlerinde kıdem tazminatı diye bir sorun yok.

Eğer iflastan ötürü kıdem tazminatı ödenmiyorsa, işçiler yargı yolu ile alacağını tahsil edebiliyor.

İşverenin iflasından ötürü kıdem tazminatını alamayan işçilere alacaklarının ödenebilmesi için iş yasasına bir maddelik ekleme yapılabilir.

Yasaya eklenecek madde ile iflas eden işverenin işçiye vereceği tazminatı devlet üstlenebilir, ilk önce işçi alacakları ödenebilir.

Devlet de ödediği tazminat miktarını daha sonra bu işverenden tahsil edebilir. Devlet iflas halinde Ücret Garanti Fonu’ndan yararlanarak işçiye kıdem tazminatlarını rahatlıkla verebilir.

“İşçinin yüzde 85’i kıdem tazminatı alamıyor, fon kurulması lazım” diye, işçilerin, sendikaların şiddetle karşı çıktığı bir sisteme geçmek çalışma barışını ciddi şekilde zedeler, hatta bozar.

Bakan Soylu “kayıp yok” dese de işçinin fonlu sistemden tazminat alabilmesi bir hayli zorlaşacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10