• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Samsun 11 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 15 °C
 • Ordu 11 °C
 • Sinop 12 °C
 • Giresun 11 °C
 • Amasya 8 °C
 • Rize 11 °C
 • Trabzon 15 °C
 • Kaçan kızlarını 'canlı bomba' diye ihbar ettiler
 • Damat kayınvalidesini öldürdü
 • Şehit ateşi Samsun'a düştü
 • Kaçan kızlarını 'canlı bomba' diye ihbar ettiler
 • Damat kayınvalidesini öldürdü
 • Şehit ateşi Samsun'a düştü
 • Argan Yağı
 • En çok kullanılan saç şekillendirme makineleri 'Babyliss'
 • Küçük Irmak'ın cansız bedeni bulundu
 • Suriye reijimi 3 kez kimyasal silah kullandı
 • Irak Başbakanı'ndan 'Türkiye' açıklaması
 • Ankara'da ByLock operasyonunda 86 polis tutuklandı
 • Türk hackerlar Adil Öksüz için özel uzman ekip kurdu
 • O vekil, PKK'lı teröristin cenazesine katıldı
 • Facebook beğenisi bakanlıktan etti
 • Çipli kimlik kartları için tarih belli oldu
 • Hanefi Avcı'dan FETÖ açıklaması
 • Galatasaray'ın eski futbolcusu öldürüldü!

KESK (EĞİTİM-SEN) 28-29 MART’TA GREVE ÇAĞIRIYOR!

CEM ŞAHAN

Melike ile ‘’Keloğlan Matematik Dünyası’’ eğitim setini çalışıyoruz dün. Küplerin dünyasında geometrik şekillerin sırlarını çözmeye çalışıyoruz. O sırada, Eğitim-Sen Samsun şubesinden mesaj aldım.

28-29 Martta grevdeyiz….

Eğitim’in yozlaştırılması süreci olarak adlandırdıkları 4+4+4 karşı başından beri özgür insan adına karşı duran Eğitim-Sen , genel kurula bu hafta gelecek tasarıya karşı Ankara’ya gidiyor.

KESK’inGREV çağrısı şöyle:

AKPHükümeti, kamuoyunu uzunca bir süredir meşgul eden ve yoğun tepkilere nedenolan yasal düzenlemeleri 27 Mart Salı gününden itibaren Meclis genel kurulgündemine getirme kararı almıştır. Gerek çocuklarımızın, ülkemizin geleceğiniyakından ilgilendiren 4+4+4 kademeli eğitim düzenlemesi, gerekse sendikal alanayönelik önemli değişiklikler içeren düzenlemelerle ilgili olarak bugüne kadaryapılan bütün itirazlar kendi bildiğini okuyan iktidarca yok sayılmıştır.Sendikaların ve bu düzenlemelerden doğrudan etkilenecek olan toplumun genişkesimlerinin görüşleri hiçbir şekilde dikkate alınmamıştır. Attığı her adımdasadece kendi siyasal çıkarlarının hesabını yapan hükümetin, bu tavrının yasatasarılarının Meclis genel kurulunda görüşülmesi sırasında da süreceğianlaşılmaktadır.

Her kademesi paralı hale getirilippiyasalaştırılarak emekçi, yoksul halk kesiminin çocukları için bir nevi kesintilihalde olan mevcut eğitim sisteminin çözülmemiş yüzlerce sorunu bulunduğubilinmektedir. Yıllardır öğretmen, derslik, bina açığını gidermeyen, ırkçı,gerici, anti demokratik ders müfredatının değiştirilmesi için kılınıkıpırdatmayan AKP iktidarı, 4+4+4 kademeli eğitim düzenlemesi ile yaşanansorunları çözmek yerine daha karmaşık hale getirmektedir. Halkın büyük birbölümünün ve bilim insanlarının kaygılarının giderilmediği bir ortamda, tamamen“rövanş alma” zihniyeti üzerinden yapılacak bir yasal düzenlemenin baştaçocuklarımız olmak üzere bu topluma yarar sağlamayacağı açıktır. AKP, tümtoplumu olduğu gibi, sendikal alanı da kendi çıkarları doğrultusundabiçimlendirmek istemekte, bütün enerjisini örgütsüz, tepkisiz ve itaatkâr birtoplum yaratmak için harcamaktadır. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde TBMM GenelKurulunda görüşülecek olan Toplu İş İlişkileri yasa tasarısı ve 4688 Sayılıyasada değişiklikler öngören yasa tasarısı ile mücadeleci sendikalaretkisizleştirilmek istenmektedir.

Toplu İş İlişkileri Yasası ile sendikalhareket işkolu, işyeri ve işletme barajları ile kuşatılmaktadır. EkonomikSosyal Konsey üyesi konfederasyonlara üye sendikalar dışındaki bağımsız sendikakurulmasını engellemek için yüzde 3 işkolu barajı getirilmekte, grev yasaklarıve anti demokratik düzenlemeler büyük ölçüde korunmaktadır.

Benzer bir durum 4688 Sayılı Kamu GörevlileriSendikaları Kanununda yapılacak değişikliklerde yaşanmaktadır. Bilindiği üzere12 Eylül referandumundan bugüne kadar geçen 18 aylık sürede bu yasadadeğişikliklerin yapılması bekletilmektedir. Yasa tasarısının aylarca BakanlarKurulunda, komisyonlarında bekletilmesi sonucunda cumhuriyet tarihinde ilkdefa, kamu emekçileri 4 aydır zamsız maaş almak zorunda bırakılmıştır.

4688 sayılı yasada yapılmak istenendeğişiklikler kamu emekçileri sendikal hareketini tamamen yandaş sendikalarüzerinden şekillendirmek üzerine kurgulanmıştır. Hatırlanacağı üzere, daha yasatasarısı hazırlıkları sürerken Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bu kurguyuzaten açık bir şekilde itiraf etmişti. İktidarlarına oy toplamak için, 12 Eylülreferandumunda boy boy gazete ilanı veren, il il dolaşan yandaş konfederasyon dışında kimseyi dikkatealmayacaklarını açıklayan Arınç’ın herkese ileri demokrasi dersi! verdiğiaçıklamalar hafızalardaki tazeliğini korumaktadır.

Bugün geldiğimiz noktada, yandaşkonfederasyonu dışındakileri azarlayarak” oturun oturduğunuz yerde her şeybenim ve yandaşımın istediği gibi olacak” diyen Arınç’ın açıklamalarındakarşılığını bulan, “ucube” demenin bile övgü sayılacağı bir yasa tasarısı ilekarşı karşıyayız.

Biz KESK olarak, sendikal hak veözgürlüklerimizi yok sayan bu yasa tasarısı hakkında söylenebilecek her şeyisöyledik. Bulunduğumuz her ortamda, ÜçlüDanışma Kurulları dâhil, katıldığımız tüm toplantılarda görüşlerimizi ifadeettik. Bunun için, kamu emekçilerininhak ve özgürlüklerini yok sayan, bizi kapı kulu olarak gören zihniyetin aynendevam ettirildiği bu tasarı hakkında detaya girmeyeceğiz.

Sadece şu kadarını söylemekle yetinelim. Geçmişteolduğu gibi bugün de, “Oturun oturduğunuz yerde” diyenlerin talimatıyla hareketedenler olabilir. Ancak biz KESK olarak, bugüne kadar kimsenin emriyle vetalimatıyla hareket etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz.

Tüm kamu emekçilerinin ortak faydası yerine,şahsi menfaatlerinin peşinde koşarak, nokta kadar çıkarları için virgül kadareğilenlerden olmadık, bundan sonra da olmayacağız.Kamu emekçileri sendikal hareketinin bu ülkedeki kurucusu ve sözcüsü olankonfederasyon olarak bizim talimat alacağımız tek yer kamu emekçilerininörgütlü gücüdür. Hak verilmez alınırilkesinin rehberliğinde sürdürdüğümüz fiili ve meşru mücadelemizin yarattığıortak değerlerler bu örgütlü gücün temel dayanağıdır. Tam da bu nedenle, grevhakkımızın yasal güvence altına alınmadığı, örgütlenmenin önündeki engellerinkorunduğu, tamamen anti demokratik yöntemlerle belirlenen Kamu GörevlileriSendikaları Heyeti ve Hakem Kurulu gibi “toplugörüşme” düzeninden bile geri olan değişiklikleri onaylamamızıkimse bizden beklemesin.

Siyasi iktidar, bugüne kadar defalarca yaptığıgibi, oldu-bittiye getirmeye çalıştığı bu yasa düzenlemelerinde de toplumungenel çıkarından çok, kendi siyasal çıkarları doğrultusunda hareket etmektedir.Başbakan’ın “hangi dilden anlıyorlarsa o dilden” ifadesinde anlamını bulanşiddet dili ve en demokratik tepkilere bile tahammül edememe durumunu birliktedeğerlendirdiğimizde birilerinin AKP hükümetine yetkilerinin sınırsızolmadığını hatırlatması gerektiği açıktır.

AKP hükümeti hak ve özgürlüklerimizi yok sayangerici, piyasacı ve otoriter politikaları uygulamakta ne kadar kararlıysa bizimde haklarımız ve geleceğimiz için mücadele etmekte en az o kadar kararlıolduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Sadece bizim sendikal hak ve özgürlüklerimizi değil, insanca bir yaşamıhak eden bu ülkenin bütün insanlarının haklarının gasp edilmesini hedefleyenyasa tasarlarının geri çekilmesi için,

KESKolarak Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerle 28-29 Marttarihlerinde Ankara meydanlarında olacağız. Sendikamız Eğitim Sen’in 4+4+4kademeli eğitim düzenlemesine karşı aynı tarihlerde hayata geçireceği Grevisonuna kadar sahiplenecek, yıllardır sorunlarla boğuşan eğitim sistemininBaşbakanın “dindar nesil” yetiştirme sevdasına kurban edilmesine seyircikalmayacağız.

Mecliste vekiller tasarıları görüşürken bizasiller, emekçiler olarak başta Ankara meydanları olmak üzere Türkiye’nin tümmeydanlarında, alanlarında görmeyen gözlere, duymayan kulaklara inattaleplerimizi bir kez daha haykıracağız. “Durmak yok yola devam” diyerek, emekve halk düşmanı yasa tasarılarıyla, baskı ve şiddetle tüm toplumu tahakkümüaltına almak isteyenlere karşı “yılmakyok mücadeleye devam” diyerek dimdik ayaktayız. Çocuklarımızın ve ülkemizingeleceğinden kaygı duyan herkesi, AKP’nin giderek artan zulmü karşısında omuzomuza olmaya, sesimize ses katmaya çağırıyoruz.

4+4+4 ve 4688 sayılı yasatasarıları geri çekilsin!

Bu yazı toplam 731 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi: 05436409855 Gazete: 03622345410 Faks : 0(362) 234 64 10