• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 24 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 22 °C
 • Giresun 21 °C
 • Amasya 21 °C
 • Rize 22 °C
 • Trabzon 24 °C

Kıdem Beklemede Kiralık Yolda

ŞÜKRÜ KARAMAN

Hükümet,  kıdem tazminatı fonunu beklemeye alırken, uzaktan çalışma sistemi ile özel istihdam bürolarının kurulmasına ilişkin yasal düzenlemeyi Meclis’e taşımaya hazırlanıyor.

İşçilerin ve sendikaların şiddetle karşı çıktığı kıdem tazminatı fonunda ortak bir uzlaşı sağlanamayacağını öngören hükümet, bu projesini şimdilik beklemeye aldı.

Ancak ileriki dönemde her an gündeme gelmesi, Meclis’e taşınması olası.

 Hükümet, “esnek çalışma” diye nitelendirilen uzaktan çalışma sistemi ile işçi kiralayan özel istihdam bürolarının kurulmasına ilişkin yasaları bu dönem çıkarmaya kararlı görünüyor.

İşçi sendikalarının “kiralık kölelik” olarak tanımladıkları özel istihdam bürolarının kurulmasıyla işverenler istediği kadar işçiyi buradan kiralayabilecek.

Kiralık işçinin çalıştığı işyerlerinde sendika bulunmayacağı gibi, ücretler son derece düşük, iş güvencesi olmayacak. 

Sürekli işçi çalıştırmayan işverenler, gereksinim duymaları halinde özel istihdam bürolarından işçi kiralayabilecek, işin bitmesiyle işine son verebilecek,

Daha çok grafikçi, web tasarımcısı gibi iletişim sektöründe “esnek çalışma” yani uzaktan çalışma olabileceği gibi, diğer çalışma alanlarında da bu sistem uygulanabilecek.

Zaten Hükümetin hazırladığı yasa taslağında da hemen hemen bütün sektörlerde esnek çalışma yer alıyor.

Yani, bir kişi işyerine gitmeden evinden, bürosundan işini yürütebilecek.

Çok hassas bir konu olan, esnek çalışma modelinin, kiralık işçi uygulamasının hayata geçmesi birçok tartışmayı, sorunları beraberinde getirecek.

Geçici iş ilişkisi,  işverenin gereksinim duyduğu dönemde,  özel istihdam büroları aracılığı ile işçi kiralamasını, işin bitiminde de işçinin işine son verilmesi anlamına geliyor.

Avrupa’da çok sık kullanılan kiralık işçilik uygulamasının altyapısı çok iyi oluşturulmadan, işçi haklarını gözetmeyen bir nitelikte olması halinde, çalışma yaşamında yeni hoşnutsuzluk ve tepkilerin oluşacağı aşikar.

İşsizliğin giderek arttığı günümüzde kiralık işçiliğin bu soruna çözüm olacağı savunulsa da olası keyfi uygulamalardan ötürü işçi yarardan çok zarar görebilir.

Zararın önüne geçebilmek için işverenin keyfi ve kötü niyetini önleyebilecek yaptırımlar yasada mutlak yer almalı.

Kiralık işçi uygulamasının işverene sağlayacağı en önemli avantaj, çalıştırdığı işçinin bir süre sonra işten çıkarma maliyetini karşılayacak olmaması.

Yani işverenler çok yakındığı kıdem tazminatından kiralık işçi formülüyle kurtulabilecek.

İşveren sürekli istihdam edilmesi gereken işçilerin yapacağı işi, sırf tazminat ödememek için kiralık işçilere yaptırabilecek, işyerinde sendikalaşmayı önlemiş olacak.

Deneyimsiz oluşlarından kiralık işçi iş kazalarına daha çok uğrayabilecek, her an ölümle burun buruna gelebilecek.

İşçi sendikalarının temel itirazı da buna yönelik.  

Sürekli istihdam edilmesi gereken bir kişinin kiralık çalıştırılması, en ufak fırsatta kapının önüne konulması daha da kolaylaşacak.

Kiralık işçi çalıştığı sürelerin kısalığından ötürü kıdem tazminatına hak kazanamayacak, sigortası da tam yatmadığından emekli olabilmede zorlanacak.

Kiralık işçilik ve esnek çalışma modeli kuşkusuz emekçiden çok işverene yarayacak.

Belki yıllardır işsizlikten kıvrananlar için kalıcı değil, geçici çözüm olabilecek.

Bunun yanı sıra;  esnek çalışma ile kadın çalışanların doğum süresince işlerinden ayrı kaldıkları dönemde kiralanan işçiye hem istihdam yaratılacak, hem de kadınların işgücünden uzaklaşması engellenecek.

Askerlik nedeniyle işinden ayrılan erkek işçinin yerine geçici süre istihdam edilen kişiye iş olanağı yaratılacak.

Kiralık olarak istihdam edilen kişiler yetenekleri doğrultusunda kendilerini işverene kanıtlayarak, sürekli istihdam kadrosuna geçebilme şansını yakalayabilecek.

Her ne olursa olsun, her iki sistemle emekçi kıdem tazminatına hak kazanamayacak, düşük ücretle, güvencesiz çalışacak, emekliliği gecikecek.

Yasa bu kaygıları giderecek, emek sömürüsünü engelleyecek nitelikte olmalı.

Kaş yapayım derken, göz çıkarmaktan sakınılmalı.

 

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10