• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 16 °C
 • Ordu 11 °C
 • Sinop 6 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 11 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 11 °C

Kıdemde de Uzlaşma Şart

ŞÜKRÜ KARAMAN

Darbe girişiminin ardından siyasette ve toplumda sağlanan uzlaşmanın sürmesi şüphesiz ülke için zorunlu.

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, hoşgörü ve uzlaşma havasının devamından yana olduklarını çeşitli kez açıkladı.

Kuşkusuz sağlanan uzlaşmanın devamında öncelik ve sorumluluk hükümette.

Çünkü, bundan sonra alacağı kararlarda, çıkaracağı yasalarda muhalefet partilerinin, sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini, önerilerini ciddiyetle dikkate almalı. Onların karşı çıkışlarını, itirazlarını masaya yatırarak değerlendirmeli.  Aksi bir tutum  uzlaşmayı, işbirliğini, oluşan güveni zedeler, yazık olur.

Sosyal taraflarla hükümetin uzlaşması gereken konuların başında kıdem tazminatı geliyor.  

İşçiler, kazanımlarında büyük kayıplar olacağı gerekçesiyle kıdem tazminatı fonu kurulmasına şiddetle karşı çıkıyor. Yine işveren de kamuoyuna sızdırılan yasa taslağına itiraz ediyor.

Kıdem tazminatını üzerilerinde yıllardır yük olarak gören, kaldırılmasını talep eden işverenler,  Kıdem Tazminatı Fonuna çekinceli yaklaşıyor.

İşveren temsilcileri  öngörülen fonlu sistemin geniş boyutlu ve sürekli işçi transferlerine yol açacağını, işletmelerin yetişmiş, deneyimli elemanları ellerinden kaçırabileceğine olanak tanıyacağını savunuyor.

Yani işverenler,  Kıdem Tazminatı Fonunun kurulması ile birlikte işçilerin çalıştıkları işyerlerine bağımlılığının sona ereceği,  başka işyerlerine transfer olabileceği kaygısını taşıyor. İyi yetişmiş alanlarında deneyimli ve yetenekli elemanları yitirmek istemiyorlar.

Mevcut sisteme göre kıdem tazminatlarını çalıştığı işverenden alan işçiler, fonun yürürlüğe girmesiyle tazminatlarını buradan alacağından işverene bağımlı olmaktan kurtulacak. Böylelikle nitelikli ve deneyimli işçiler yüksek aylıklarla başka bir işyerine kolaylıkla transfer olabilecek. Bundan ötürü işverenler fonlu sisteme itiraz ediyor.

İşçi mevcut hakları geriye götüreceğinden, hak kaybı olacağından, işveren ise iyi elemanların başka yerlere transfer olacağı, ya da kaçırmamak için aylıklara yüksek zam yapılacağından, dolayısıyla maliyetler artacağından fona itiraz ediyor.

Sızdırılan taslak deyim yerindeyse “Ne İsa’ya, Ne Musa’ya yarıyor”.

Görüldüğü gibi toplumun çok duyarlı olduğu kıdem tazminatı tarafların görüşleri alınarak yeniden ele alınmalı, ya da gündemden tamamen çıkarılmalı.

İşçi ve işverenin karşı çıktığı böylesine hassas bir konuda hükümet de “Yaptım oldu bitti” mantığı ile yasayı çıkarmaz sanırım. Çıkarmamalı da zaten.

Çünkü sosyal tarafların onay vermediği, itiraz ettiği yasaların hayata geçirilmesinin daha sonra büyük sıkıntılar yarattığı geçmiş dönemlerde görüldü.

Hükümetin de kıdem tazminatı konusunda ilgili sosyal tarafların uzlaşmasını beklediği, aksi durumda yasa tasarısının TBMM’ye sevk edilmemesi görüşünde olduğu belirtiliyor.  

Çok uzun yıllar çalışma yaşamında yeri bulunan mevcut kıdem tazminatı sistemini bir çırpıda ortadan kaldırıp, yerine çok farklı bir uygulamayı getirmek kolay değil.

Çok hassas bir konu olan kıdem tazminatında sosyal tarafların görüşleri, kaygıları, talepleri mutlak olarak dikkate alınmalı.

Demem o ki; toplumda ve siyasette egemen olan barış ve hoşgörü, hükümetin alacağı kararlarla çıkaracağı yasalarda da kendini göstermeli.

Kıdem tazminatında özellikle işçi ile karşı karşıya gelinmemeli.

Onlara rağmen Kıdem Tazminatı Fonunu hayata geçirmek çalışma barışını rahatsız eder, toplumsal uzlaşmaya zarar verir.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10