• BIST 94.541
 • Altın 193,764
 • Dolar 4,7082
 • Euro 5,4495
 • Samsun 24 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 21 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 22 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 25 °C

KİM KİMDİR?

KİM KİMDİR?
Önümüzdeki yerel seçimlerde ilçesinde belediye başkan adayı ya da aday adayı olarak adı geçenler...

Yusuf Ziya Yılmaz AK Parti Büyükşehir (Belediye Başkanı)

1951 yılında Samsun'un Çarşamba ilçesinde doğdu. İlk orta ve ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladı. Üniversiteyi o zaman ki adı İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi olan Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bitirdi. 1975'te karayollarında mühendis olarak iş hayatına başladı. 1983 yılında Ankara Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü'ne Makina İkmal Baş Mühendisi olarak atandı. 1987'de Karayolları Genel Müdürlüğü İkmal Şube Müdürlüğüne atandı. 1990 yılında Van Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'ne, 1992 yılında ise Samsun Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'ne getirildi. Samsun'dan sonra İstanbul Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne atandı. 1999 Türkiye yerel seçimlerinde  ANAVATAN'dan Samsun belediye başkan adayı olarak gösterildi. 18 Nisan 1999'da başkanlığa seçildi. Samsunspor'a 1,5 yıl başkanlık da yaptı. 2004 seçimleri öncesinde partisinden istifa etti ve 18 Kasım 2003'te Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katıldı. 14 Şubat 2004 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Samsun belediye başkanlığına aday gösterildi. 12 Ocak 2009'da üçüncü kez 2009 yerel seçimlerinde aday gösterildi. Üçüncü kez belediye başkanı seçildi. Yusuf Ziya Yılmaz, eski bir tarih öğretmeni olan Semiha Yılmaz'la evli.

Suat Kılıç AK Parti Büyükşehir

1972'de Samsun'da doğdu. Aslen Trabzon'un Of ilçesine bağlı Kavakpınar köyündendir. Çocukluğunu Samsun'un Ondokuzmayıs ilçesine bağlı Yeşilköy'de geçirdi. İlköğrenimini Yeşilköy İlkokulu'nda, liseyi ise Samsun 19 Mayıs Lisesi'nde tamamladı. Üniversite tahsilini 1995'te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Dünya Radyo'da bir gençlik programı sundu. Kanal 7'de çalıştı. NTV'ye geçti. 1999'da sabah programı sunucusu olarak Kanal D'ye geçti. Parlamento muhabiri olarak Kanal D'nin meclis bürosunda çalıştı. 2002 Türkiye genel seçimlerinde Samsun'dan AK Parti 6. sıra milletvekili adayı olarak gösterildi. TBMM'de seçimle divana seçildi. AK Parti Parti'nin Tanıtım ve Medya Başkanlığı yardımcılığı görevini de üstlendi. 2007'deki seçimlerde yine Samsun'dan AK Parti 3. sıra milletvekili adayı oldu. Seçimler sonucunda ikinci kez meclise girmeye hak kazandı. Ağustos 2009'da kabine değişikliği sonucunda boşalan AK Parti grup başkanvekilliğine seçildi. 2011 genel seçimlerinde bu kez Samsun 2. sıra adayı olarak gösterildi. Seçimler sonucunda meclise girdi. 6 Temmuz'da 61. Hükümet'te, Gençlik ve Spor Bakanlığına getirildi.

Osman Genç AK Parti Büyükşehir

1963 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Samsun’da tamamladı. Yüksek öğrenimine Anadolu Üniversitesi İş İdaresi Bölümünde başladı ve yurt dışında tamamladı. Daha sonra 19 Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tefsir dalında yüksek lisans yaptı. Alanıyla ilgili yurt dışında çeşitli ilmi araştırmalar ve incelemelerde bulundu. 1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisi'nden Canik Belediye Başkanlığı’na aday oldu. Seçimi 71 oyla kaybetti. 2004 yılında AK Parti'den seçimlere girdi ve Canik Belediye Başkanlığına seçildi. 2009 yılında tekrar aday oldu ve yeniden başkan oldu.


Cemal Yılmaz Demir AK Parti Büyükşehir

1960 yılında Samsun’da doğdu. Samsun Bozkurt İlkokulu, Cumhuriyet Ortaokulu ve Samsun İmam Hatip Lisesi’nde eğitim gören Demir, 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.1999 yerel seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Newport University’de işletme (BA) lisans eğitimini tamamlayan Demir, aynı üniversitede Stratejik Planlama ve Stratejik Yönetim konusunda ihtisas yaptı. Bankacılık sektöründe “Kar- Zarar Ortaklığı”, eğitim sektöründe “Stratejik Yönetim” ve “Ekip Çalışması ve Liderlik” konularında çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalarının yanı sıra bazı özel öğretim kurumlarının kurucu ve işletmeciliğini yapmış olan Demir, 3 Kasım 2002’de Samsun milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çalışmalarına başladı. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Msuataf Demir AK Parti Büyükşehir

Mustafa Demir, 18 Ocak 1961'de Trabzon Şalpazarı'nda doğdu. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Safiye'dir. Mimar, Sanayici; Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. 4 yıl kamu hizmeti yaptı. Mimarlık, yapı müteahhitliği ve ticaret işiyle uğraştı. Atakum Belediyesi Belediye Meclisi Üyeliği görevinde bulundu. 22 ve 23. Dönemde Samsun Milletvekili seçildi. 22 ve 23. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. 60. Hükümette Bayındırlık ve İskân Bakanlığı görevini üstlendi. Demir, evli ve 5 çocuk babasıdır.

Aslan Karanfil AK Parti Büyükşehir

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı. 10 Ocak 1970 de Samsun İli, Ladik İlçesi, Günkoru Köyünde doğdu. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olan Karanfil, Mülki İdare Amirliği mesleğine Denizli Kaymakam Adayı olarak başladı. 1 yıl süreyle yabancı dil ve mesleki konularda eğitim görmek için İngiltere'de bulundu.  1997 - 1999 yıllarında Ordu - Çamaş Kaymakamı olarak görev yapan Karanfil, daha sonra sırasıyla, Bingöl - Karlıova ve Sivas Gölova Kaymakamlıklarında bulundu. Ekim 2001 - Haziran 2005 tarihleri arasında Erzurum Vali Yardımcısı olarak çalışan Karanfil, İl Özel İdarelerinin yeniden yapılanması sürecinde Haziran 2005 yılında Samsun İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine atandı. Yaklaşık 7 yıla yakın bu görevi yürüten Karanfil 2 Mayıs 2012 tarihli kararname ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atanmış olup evli ve iki çocuk babasıdır.

Ahmet Demircan AK Parti Büyükşehir

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Aynı Fakültede Genel Cerrahi İhtisası yaptı. Samsun I No'lu Sağlık Ocağı Doktorluğu, Muş Devlet Hastanesi ve Bafra Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlığı, XX ve XXI. Dönem Samsun Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yaptı. HAS Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Daha sonra Numan Kurtulmuş ile birlikte AK Parti'ye geçti. AK Parti'de MKYK'ya seçildi. Evli ve 6 Çocuk babasıdır.

Mehmet Atalay CHP Büyükşehir

1956 yılında Samsun‘da doğdu. Samsun Ondokuzmayıs Lisesini bitirdi. O.D.T.Ü.‘den Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. İşletme dalında yaptığı Yüksek Lisans eğitimini okul birincisi olarak tamamladı. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümünde Yönetim Bilimi alanında Doktora yaptı. Çok iyi derecede İngilizce biliyor. Özelleştirilme öncesi Samsun’un en önemli sanayi kuruluşu olan AZOT Samsun Gübre Sanayi A.Ş.’de 1999-2004 yılları arasında Genel Müdür olarak görev yaptı. 2004-2008 yılları arasında Ondokuzmayıs Üniversitesinde Rektör Danışmanlığı görevinde bulundu. SAMSEV, Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı gibi sivil toplum örgütlerinde çalıştı, yöneticilikler yaptı. 2002 Genel Seçimlerinde CHP Samsun Milletvekili Aday Adayı, 2007 Genel Seçimlerinde ise CHP Samsun 4. sıra Milletvekili Adayı olarak görev aldı. Çeşitli dönemlerde Samsunspor kulübü yönetim ve denetim kurullarında görev yaptı. Evli.

Haluk Koç CHP Büyükşehir

A. Haluk Koç, 3 Ekim 1954'te İstanbul'da doğdu. Tıp Doktoru ve Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. İç hastalıkları uzmanlığını ve hematoloji yan dal uzmanlığını, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ile Hematoloji Bilim Dalında tamamladı. 1990'da doçent, 1996'da profesör oldu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi ve Hematoloji Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Türk Hematoloji Derneği Genel Sekreterliği ve Kemik İliği Transplantasyonu Alt Grup Başkanlığı görevlerini yürüttü. Avrupa Kan ve Kemik İliği Transplantasyonu Kongre Başkanlığı yaptı. Yurt içi ve yurt dışında, 200'ün üzerinde makalesi yayınlandı. 22 ve 23. Dönemde Samsun Milletvekili seçildi .22. Dönemde TBMM Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi, 23. Dönemde TBMM Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi oldu. Çok iyi düzeyde Fransızca ve iyi düzeyde İngilizce bilen Koç, evli ve 2 çocuk babasıdır.

İhsan Kalkavan CHP Büyükşehir
Ahmet İhsan Kalkavan, 10 Haziran 1953'te Samsun'da doğdu. Jeoloji Mühendisi, Gemi Acentesi; Karadeniz Teknik Üniversitesi Yer Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Maden Tetkik Arama Enstitüsü Mardin Mazıdağı fosfat yataklarında çalıştı. 1980 yılından bu yana gemi acenteliği yaptı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği, Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Samsun Şehir Kulübü Başkanlığı, Samsun Deniz Ticaret Odası Samsun Temsilciliği görevlerini yürüttü. Orta düzeyde İngilizce ve Rusça biliyor. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kemal Zeybek CHP Büyükşehir

1962 Samsun Ladik Doğumlu. Samsun'un Havza İlçesi'nde işadamı. Havza'da turistik Ancera Otel'in sahibi. Ayrıca tarım üreticiliği ile uğraşıyor. 2011 Genel seçimlerinde Milletvekili adayı oldu. 3. sıradaydı ancak CHP iki milletvekili çıkardı ve meclise gidemedi. CHP İl Başkan adayı oldu. Evli 3 çocuk babası.

Müşfik Veysel Erdoğan

1963 Samsun Doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi, Maden Mühendisliği bölümünü bitirdi. Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı. Mühendis. 2011 Genel seçimlerinde Samsun CHP milletvekili adayp adaylığında bulundu. KESK dönem sözcülüğü yaptı. Samsun'a gündeme ilişkin açıklamalarıyla biliniyor. Evli.

Tarık Cengiz CHP Büyükşehir

1963 Samsun doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. İngilizce biliyor. Ekonomist - Sermaye Piyasası İşlemleri Yöneticiliği, Avrupa Hentbol Federasyonu Uluslararası Hentbol Hakem Gözlemcisi - DSP'den Samsun Milletvekiliği yaptı. Evli.

Suat Binici CHP Büyükşehir 

13 Ocak 1947'de Samsun Vezirköprü'de doğdu. Öğretmen. Akpınar İlköğretmen Okulu'nu bitirdi. 1994 - 2004 yılları arasında Vezirköprü Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. 22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde CHP'den  Samsun milletvekili seçildi. MYK üyeliği yaptı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Muzaffer Candemir MHP Büyükşehir

1954 Samsun Kavak Doğumlu. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdi. PTT eski Başmüdürü. Samsun'da siyasette her zaman isminden söz ettirdi. Geçmiş yıllarda da belediye başkan adayı ve milletvekili aday adayı oldu. Halen inşaat malzemeleri üzerine ticaret ve müteahhitlik yapıyor. Evli ve iki çocuk babası.

Ferhat Günaydın MHP Büyükşehir

Devlet Hastanesi eski Başhekimliği sonrası Özel Mediva Hastanesi Başhekimliği görevinde bulundu. Daha sonra ise Medicana Hastanesi Başhekimi oldu.

İbrahim Özyer MHP Büyükşehir

1962 Samsun doğumlu. İlk-Orta-Lise tahsilini Samsunda yaptı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Serbest Muhasebecilik ve yatırım danışmanlığı yapıyor.  1995-96 MHP samsun merkez ilçe Başkan Yardımcılığı, 1997- 1999 MHP İl yönetim Kurulu üyeliği, 1999-2007 MHP Samsun İl başkanlığı görevinde bulundu. 2007 TBMM 23. Dönem MHP Samsun milletvekili adayı, 009 MHP samsun Büyükşehir belediye başkan adayı oldu. S.M.M.M.O samsun Şubesi Oda meclis Üyeliği ve üst Kurul delegeliği MESANDER ( Müteşebbis Esnaf Sanayici ve işadamları Genel Merkez Kurucu üyeliği) Vakıf ve dernek yöneticiliği görevlerinde bulundu. Evli ve iki çocuk babası.

Mehmet Çakar MHP Büyükşehir

1951 doğumlu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Muhasebe Bölümü'nü bitirdi. İngilizce biliyor. Mali Müşavir, İş adamı, sanayici - ANAP Samsun milletvekilliği yaptı. Aynı dönemde partinin genel başkan yardımcılığını da yürüttü. Evli, 4 Çocuk babası.

Şaban Kılıç MHP Büyükşehir

Ülkü Ocakları başkanlığından geliyor. ğrenciliğinden beri ülkücü hareketin içinde yer aldı. MHP'nin son il başkanlığı seçiminde aday oldu ve İl Başkanı oldu.
 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ünyeli AK kadınlar dur durak bilmiyor17 Haziran 2018 Pazar 16:31
 • Mecliste güçlü MHP'ye 5 yıl yeter17 Haziran 2018 Pazar 15:16
 • MHP hep devletini ve milletini düşündü17 Haziran 2018 Pazar 14:59
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Samsun'a geliyor17 Haziran 2018 Pazar 12:27
 • Şoförlere yıpranma payı16 Haziran 2018 Cumartesi 15:00
 • Samsun lobisini güçlendirmeliyiz16 Haziran 2018 Cumartesi 14:00
 • Yolsuzlukları AK Parti bitirdi16 Haziran 2018 Cumartesi 11:00
 • SEÇMENE BAYRAM ADAYLARA MESAİ16 Haziran 2018 Cumartesi 09:00
 • Karaaslan, seçim çalışmasında çocukları da ihmal etmedi15 Haziran 2018 Cuma 13:00
 • Cumhur İttifakı Milli Ruhtur15 Haziran 2018 Cuma 09:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10