• BIST 93.017
 • Altın 196,210
 • Dolar 4,7667
 • Euro 5,5076
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 29 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 25 °C
 • Amasya 27 °C
 • Rize 26 °C
 • Trabzon 25 °C

KİM KİMİN ELİNE VERDİ?

MEHMET AKSOY

Yer TBMM,  HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan kürsüde, 'Lüften dinleyin, buna da kızacaksınız biliyorum' diyerek görüş açıklıyor:

Dünyada gelişmiş ülkelere bakarsanız bunların hiçbirinde eyalet korkusu diye bir şey yok. Tam aksine, eyalet yapılanmaları o güçlü ülkelerde çok daha süratle kalkınmayı getiriyor. Bu güçlenme alametidir. Gelin bizim tarihimize, Osmanlı’ya baktığımız zaman Lazistan eyaleti, Kürdistan eyaleti var. Güçlü Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır. Siz eyalet sisteminde de üniter yapıyı muhafaza edebilirsiniz. Belediye başkanlarını seçiyoruz da valileri niye halk seçmesin?

 

AKP sıralarından laf atılıyor. Laf atanlardan biri de AKP’li Faruk Özlü.

Tutanaklara göre ‘Kâğıdı eline Kandil mi verdi? Onu Kandil’de eline kim verdi? Kandil mi verdi eline?’ diye soruyor Faruk Özlü.

HDP’nin milletvekili Garo Paylan ise AKP milletvekili Faruk Özlü’ye

‘Kandil mi tutturdu?’ diyorsunuz, değil mi? Bunu, 30 Mart 2013’te Erdoğan söyledi. ‘Kandil mi tutuşturdu?’ diyorsunuz değil mi? Erdoğan tutuşturdu. Bakın, üzerinden daha iki yıl geçmedi, daha mürekkebi kurumadı.’ cevabını veriyor.

 

Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 30 Mart 2013’te yaptığı açıklamayı bilmeyen F.Özlü tepki gösteriyor. Nerden bilsin? Erdoğan 'alkışla' derse alkışlayan, 'dur' derse duran, 'yürü' derse yürüyen, kimin, nerde ne dediğini nerden bilsin. Kim, kimin eline ne verdi, kime ne tutturdu bilemez böyle vekiller. Bilmeleri için Erdoğan, onların da eline vermeli (açıklamalarını).

Birleşik devlet, eyalet, federasyon

Her şeyde olduğu gibi; Türkiye’de kavramlar uluslar arası ölçek ve değerde değildir.

 ABD federal cumhuriyet değil; birleşik devlettir. İsmi üzerinde Amerika Birleşik Devletleri;The United States of America (USA) yönetim açısından, ayrı ayrı 50 devletçikten oluşur. Hiçbirisinin bağımsızlık veya etnik ayrılığı söz konusu olamaz.Zaten etnik bir eyalet yapılanması yoktur. Sadece sonradan, Meksika’dan ayrılarak ABD ile birleşen Teksas’ta, Türkiye’de Trabzonlu değil de ‘Oflu’ olarak kendini tanımlayanlar gibi; kendilerini Amerikan değil; Meksikalı da değil; Teksaslı olarak isimlendirenler vardır. Sadece Teksas’ta olmak üzere; Teksas’ın federal yapıdan ayrılmasını düşünce bazında savunanlar da vardır, ama bu düşüncede olanlar düşüncelerini eyleme dönüştürmeseler bile yüzer yıla yakın hapis cezalarına çarptırılmış ve hapislerde yatmaktadır.

Türkiye’deki ayrılıkçı hareketlere hoşgörüyle bakan ABD, bir eyaletinde bile bu tür ayrılıkçı hareketlerin sözlü ifadesine bile tahammül etmedi; silahsız savunucuları silahla susturdu, kalanları ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. ABD’de ayrılığı aklından geçiren, özgürlüğü ancak rüyasında görür.

 

Eyalet ve kanton uygulaması yapılan ülkelerden ABD, Almanya, İsviçre, Avusturya, Belçika v.s. gibi ülkelerin hiçbirinde ayrı bir devlet amacı güden bir eyalet yoktur. Eyaletler etnik temele de dayanmaz. Türkiye’de eyalet yönetimi ihtiyaç değil; ayrı bir bağımsız devletin kuruluşuna zemin hazırlamaktır. Hizmetin bölgeye taşınması veya yerinden daha iyi yönetilmesi değil; ayrı bir devletin doğmasıdır mesele. Çekilen acılar da bu yeni devletin yapay doğum sancılarıdır.

 

Barış – Eyalet süreci

Sayın Erdoğan, Selahattin Demirtaş, Akiller ve avanelerinin söylediği eyalet yönetimi kısmen de olsa ‘Barış Süreci’nde güneydoğuda uygulandı.

Merkezi yönetim ‘süreç zarar görmesin’ diye bölgeden çekildi, bölgeyi yerel yönetimlere bıraktı. İki yıl eyalet yönetimi işledi. Ne oldu? Bölgeye hizmet mi gitti. Hayır, karayolları tonluk bombaları kamufle edecek şekilde yapıldı; menfezlere devletin imkanlarıyla 5 tonluk bombalar yerleştirildi. Kanallar kazıldı. Artık devletin oralara girmesi için sokağa çıkma yasağı uygulaması gerekti. Okullar süresiz tatil edildi. İki yılda güneydoğu tanınmaz hale geldi. Neymiş? Eyaletin Amerika’da başka, Avrupa’da daha başka Türkiye’de bambaşka şeyler ifade ettiğini yaşayarak öğrendik. Sayın Erdoğan’ın bitmek tükenmek bilmeyen yanılgılarından birisi de bu oldu. Zararın neresinden dönülse kardır. Karda olduğu Şeytanın kızmasından da belli değil mi?

‘Dik dur Erdoğan seninleyiz’

Garo Paylanlar, Türkiye’nin bölünmesini isteyen tüm şer odakları, iki yılda Erdoğan’ın bu kadar değişmesinden rahatsız olan herkes PKK’nın yanında yer alıyorsa ki alıyor; o zaman vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü savunanlar da Erdoğan’ı sebebi kendisi de olsa bu zor yolculukta yalnız bırakmamalı, ‘Dik dur Erdoğan seninleyiz’ demeli.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10