• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Samsun 11 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 16 °C
 • Ordu 15 °C
 • Sinop 15 °C
 • Giresun 14 °C
 • Amasya 10 °C
 • Rize 14 °C
 • Trabzon 15 °C

Kimler Kadroya Geçecek?

ŞÜKRÜ KARAMAN

Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin taşeron işçiden hangilerinin kadroya alınacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kadroya alınacak işçilerin 21 Mart’ta dek saptanacağını daha önce açıklamıştı. Ağbal’ın bu sözlerini dikkate aldığımızda kamuda umutla bekleyen taşeronların yazgısı aksilik çıkmazsa bu tarihe dek belirlenecek.

Yıllardır kadro bekleyen kamudaki 700 bin işçiden bakalım hangilerine piyango vuracak?  Asıl iş yaptığı tespit edilenler kadro alırken, yardımcı iş yaptığı belirlenenler hayal kırıklığı yaşayacak.

Yapılacak düzenlemeyle 700 bin işçiden 100 ila 150 bininin kadroya alınacağı belirtiliyor. Geriye kalanlar bu haktan yararlanamayacak. Düzenlemeyle taşeronlardan yaklaşık beşte biri kadroya geçme olanağına kavuşacak.

Maliye Bakanlığının yapacağı düzenlemeyle hangilerinin kadroya alınacağı, hangilerinin alınmayacağı ortaya çıkacak. Ancak kadroya geçişte esas olacak asıl iş ve yardımcı iş statüsünün nasıl belirleneceği netlik kazanmadı.

Bu belirsizliğin hala giderilememesi kafalarda soru işareti yaratırken, taşeronlar da heyecanlı bir bekleyişe girdi. Haklı olarak, “kadroya girebileceğim mi, işimden mi olacağımı?” diye kaygılanıyor. İşsizliğin yaygın olduğu ortamda güç bela bulabildiği işini yitirmekten kaygı duymamak elde mi?

Düzenleme yapılırken çok duyarlı, adil davranmakta yarar var. Eğer bu duyarlılık, hakkaniyet göz önüne alınmazsa haksızlık oluşabileceği gibi, işçiler arasında da ayrımcılığa yol açar.

Örneğin güvenlik hizmeti a kamu işyerinde asıl iş olarak değerlendirilirken, b kamu işyerinde yardımcı iş olabiliyor. A işyerindeki işçi kadroya hak kazanırken, b işyerindeki emekçiden bu hakkın esirgenmesi ayrımcılıkla birlikte eşitsizlik yaratır.

Bir kamu bankasındaki güvenlik görevlisi yardımcı işçi sayılırken, Milli Savunma Bakanlığındaki diğer güvenlik görevlisi asıl işi yapan eleman olarak değerlendirilebilmekte. Bundan ötürü hangi işlerin asıl, hangi işlerin yardımcı olduğunu belirlerken kılı kırk yarmak gerekir.  Kanunun öngördüğü ayrım işyerlerinin özelliğine göre ele alınmalı, ona göre sınıflar tespit edilmeli.

Yine de bu düzenlemenin işçiler arasında hoşnutsuzluk yaratacağı kesin. Kadro dışı kalanların tepki göstermesi doğal karşılanmalı.

Bazı kamu işyerlerinde asıl iş, yardımcı iş ayrımı net olarak görülebilmekte. Hastanelerde MR çeken teknisyenler, tıbbi sekreterler asıl işi yapmalarına karşın hala taşeron kadrosunda çalışıyor. Yine belediyelerde itfaiye görevlileri, zabıtalar ve otobüs şoförleri asıl işi yapmalarına karşın taşeron olarak hizmet veriyorlar.

Maliye Bakanlığı düzenlemeyi gerçekleştirirken çok dikkat çekici bu ayrımcılığı giderirek, yanlışı düzeltmeli. Aksi durumda bu kadrolardaki bu zıtlık hem işyerinde hem de çalışanlar arasındaki hoşnutsuzluğu daha da artırır, çalışma barışını zedeler.

Asıl üzerinde durulması gereken, 700 bin işçiden kadroya geçemeyenlerin geleceğinin ne olacağı.

Kadroya hak kazanamayan 550 bine yakın işçinin işine son mu verilecek, yoksa yine taşeron olarak çalışmaya devam mı edecekler?

Bakanlık bu soruların yanıtını verecek, kadro dışı kalanların geleceğine ilişkin bir açıklama yapacaktır kuşkusuz. Yoksa bu insanları “Size kadro yok” diyerek yüz üstü bırakmak hiç doğru ve adil bir tutum olmaz.

Aslında köktenci bir yaklaşımla kamuda çalışan tüm taşeron işçiler kadroya alınabilir. Ama bakanlık aşırı maliyet oluşturacağı gerekçesiyle buna karşı çıkacaktır.

O zaman da akıllara, “Taşeron çalışanlara devletin ihtiyacı varsa neden kadroya alınmıyor?”, “Taşeron işverene ödenen bu ücret doğrudan kadroya alınacak işçilere ödenemez mi?”, “  Devlet çalışanın kıdeminden, yıllık ücretli izin hakkından sorumlu değil mi?” gibi sorular gelebilir.

Devlet,  aracı işverenlere para ödemek yerine, kamudaki tüm taşeron işçileri kadroya alarak “Babalığını” bir kez daha göstermeli, kaygılarına, meraklı bekleyişlerine son vermeli.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10