• BIST 110.231
 • Altın 174,494
 • Dolar 4,0907
 • Euro 4,9982
 • Samsun 16 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 16 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 18 °C
 • Amasya 26 °C
 • Rize 18 °C
 • Trabzon 17 °C

Kitap Yoksulu

ŞÜKRÜ KARAMAN

Türkiye’de en az kitap Ege, Karadeniz ve Akdeniz’de okunuyormuş.

Oysa en çok kitabı Ege ve Akdeniz insanın okuduğu düşünülür.

Ama araştırmalar bunun doğru olmadığını gösteriyor.

Ne yazık ki Karadeniz bölgesi de kitap yoksuluymuş.

Hürriyet Gazetesi yazarı Melis Alphan Libonet’in  araştırmasından yararlandığı yazısına göre, kitap okuma oranlarında Marmara başı çekerken, onu İç Anadolu ile Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri izliyormuş.

Kitap okuma oranlarının en düşük olduğu üç bölge ise Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgeleriymiş.

Libonet’in araştırması bir hayli şaşırtıcı. Çünkü toplumda genel kanı en çok kitap okunan bölgelerin Marmara’nın yanı sıra Ege ile Akdeniz olduğu yönündedir.

Karadeniz ile birlikte Ege ve Akdeniz insanın, kıyı kentlerinden ötürü okumaya daha çok meraklı, araştırmacı, sorgulayıcı bir kimlikte olduğu hep kabul gören bir anlayıştır.

Ne var ki bu yargının doğru olmadığını Libonet’in ilginç araştırması ortaya koydu.

Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal, üç bölgenin kitap yoksulu olmasında turistik yaşamın etkisinin olabileceğini belirtmiş. Yani insanların günübirlik keyiflere ve eğlencelere daha düşkün olabileceğini dile getirmiş.

Sırma Köksal’ın bu iddiası belki turizm ağırlıklı Ege ve Akdeniz için geçerli olabilir. Ama turizmden yeni yeni pay alabilen Karadeniz için çok da geçerli değil.

Okumak içten gelen bir istek ve duygudur. Bu Karadenizli, Akdenizli, Egeli, Doğulu, İç Anadolulu için de aynı temel insani niteliktir.

Genç  olsa da, yaşlı olsa da, çalışsa da, emekli olsa da eğer okuma aşkınız, iştahınız varsa kitap, dergi, gazete her yerde sizi bulur. Zaman yetersizliğinden yakınılsa da iştahı körelmeyenler fırsatını bulup okur.

Kuşkusuz okuma aşkının oluşmasında küçük yaşlarda kitabı sevdirmek, teşvik etmek önemli rol oynuyor. 

Demem o ki; insanın içinde okuma, öğrenme, ufkunu geliştirebilme sorgulayıcı bir kimliğe bürünme iştahı yoksa, kitabı da, gazeteyi de, dergiyi de görmezden gelir, bahane üzerine bahane üretir.  

 Demek ki İç Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu insanın bu temel özelliklere daha çok sahip ki en çok onlar okuyor, bilinen yargıları çürütüyor, ezber bozuyor.

Helal olsun onlara.

Ez cümle, Türk insanı okumayı sevmiyor, kitap, dergi, gazete ile arasında mesafe var.  

Okumamak, bilgi dağarcığını geliştirememek, sorgulayıcı, düşünen niteliklere kavuşamamak, belleğini sürekli diri ve canlı tutamamak, Türk insanının en önemli sorunu.

Okumayı sevmeyen bir toplum olduğumuzu gazete, dergi ve kitap satışlarının çok az olması açıkça gösteriyor.

80 milyona dayanan ülkemizde gazetelerin günlük tirajı yıllardır 4.5 milyon ile 5 milyon arasında gidip geliyor.

 Olağanüstü koşullar hariç gazetelerin tirajı, nüfusun sürekli artmasına karşın,  5 milyonu bir türlü aşamıyor. Aşsa bile bu rakam kalıcı olamıyor.  Tirajlar, yıllardır 5 milyon çıtasında dolanıp duruyor.

Aynı durum bölge ve yerel basın için de geçerli. 

Türkiye kitap satışlarında da diplerde.

Ülkemizde her yüz kişiden biri kitap okurken, yazarının binbir emekle, göz nuru dökerek, gece gündüz demeden yazdığı bir kitap popüler hariç en çok beş-on bin arasında basılıyor.

Dergi satışları ise her geçen gün azalıyor, kapısına kilit vuruluyor.

Neden okumuyoruz? Neden okumaya uzak duruyoruz? İnsanımız, bireyimiz, belleğindeki bilgiyi yeterli görüyor, var olanın üzerine koymaya çaba harcamıyor, hiç de haklı olmadığı halde okumaya zamanının bulunmadığını gerekçe gösteriyor.   Ve en önemlisi de küçük yaştan itibaren okuma alışkanlığı edinemediğinden,  merak ve sorgulama yetisi gelişemediğinden ötürü okumaya hep uzak kalıyor.

Toplumda okuma alışkanlığının yaygınlaştırılmasında, merkezi yönetimler kadar, yerel yönetimlere de büyük görev düşüyor.

 Nerede olursa olsun, okumaya zaman ayırın, bahane üretmeyin.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10