• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Samsun 14 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 19 °C
 • Ordu 11 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 11 °C
 • Amasya 14 °C
 • Rize 11 °C
 • Trabzon 14 °C

Kumar Parasıyla İmam Hatip

RAGIP GÖKER

‘’Yanlışın neresinden dönülürse kardır’’ diye söylenir.
Şu Atakum’da yerine cami yapılması istenilen ve bu nedenle de önce Alanlı Köyüne daha sonrada Gelemen’e taşınması düşünülen kararlardan, daha büyük hatalar işlenmeden dönülmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ben öyle inanıyorum ki;
Bu iş mahkeme duvarına toslar.
Ve fakat
Mahkeme falan bütün bunlardan önce yapılmak istenen uygulama için  ‘ahlaki değil’ demek istemem ama etik olmadığını söyleyebilirim.
Şöyle ki:
Bizim Müftü, ‘’Samsun’a Protokol Camii gerekli’’ dediği andan itibaren, yer arayan bizim şehrin ileri gelenlerinin gözlerine ilk kestirdikleri yer Atakum’un girişindeki Tarım Meslek Lisesi olmuştu.
Bakmayın siz adının Tarım Meslek Lisesi olduğuna ziraatçı yetiştirilmiyor o okulda. Veteriner Sağlık Teknisyeni yetiştirmek üzere devletin ülkemizde kurduğu 6 okuldan biridir ve Milli Eğitim Bakanlığının sağlık eğitimi veren birime bağlıdır. Bir nevi sağlık meslek lisesidir yani.
Buradan bir not düşmek isterim.
Samsun’a 10 bin kişilik bir cami yapılmasına karşı değilim. Şu an belki gereği yok diye düşünenler olabilir. Ancak, yakın bir gelecekte Samsun’un böyle bir camiye ihtiyacı olacaktır. Ve çok ta yakışacaktır.
Tartışma zaten bu değil.
Neyse biz konumuza dönelim.
Okulun 30 bin 930 metrekarelik yeri cami yaptırılması için Diyanet işleri Başkanlığına verilince Tarım Meslek Lisesini taşımak için yer arayan bizim şehrin yöneticileri Alanlı Köyünde Orman Bölge Müdürlüğüne ait 52 bin 140 metrekarelik bir alanı bulurlar.
Orman Bölge Müdürlüğü ile Samsun Valiliği arasında varılan kesin anlaşma gereği Alanlı’daki arazi meslek lisesi yaptırmak amacıyla devralınır.
Devreye Gençlik ve Spor bakanlığı girer.
Ki;
Bakan Samsun Milletvekili olan Suat Kılıç’tır.
Vakit kaybedilmeden Spor Toto Teşkilat Müdürlüğünden Meslek Lisesinin yapımı için 17 milyon liralık ödenek sağlanır.
Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Gürpınar, Okul yerinin Diyanet İşleri Başkanlığına devredildiğini öğrenince Başta Samsun Valiliği olmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Kaymakamlığa durumun ne olduğunu soran yazılı başvuruda bulunur.
Gerek Valilik ve gerekse Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğünden ki; dönemim Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora’dır. Nihal Gürpınar’ın başvurularına cevap verilir. Yazışmalarda durum doğrulanır. Yani Okul yeri Diyanet işleri başkanlığına devredilmiştir. Tarım Meslek Lisesinin de Alanlı’da bulunan alana taşınacağı belirtilir
Örnek:
1- İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora’nın Nihal Gürpınar’a cevap verdiği 22.11.2013 tarih ve 3501793 sayılı yazısı.
2- Vali Adına Osman Nuri Çobanoğlu tarafından  Samsun Büyüşehir Belediye Başkanlığına gönderilen  05.07.2013  93642556/756.01/1650759 sayılı yazısı
3-  Zamanın Atakum Kaymakamı Salim Demir’in Valilik Makamına gönderdiği 16.01.2013 tarih ve 95857963/ 807/465 sayılı yazısı.
Bütün bu yazışmalarda Tarım Meslek Lisesinin  Alanlı’daki o alana taşınacağı belirtiliyor.
Ve fakat
Daha sonra, nasıl olduysa birileri,  Alanlı’daki alana Spor Toto’dan sağlanan 17 Milyon Lira ile Tarım Meslek Lisesi yapmak yerine  İmam Hatip Lisesi yapılmasına karar verir.
Öncelikle bu kararı vereni kutlamak isterim.
Spor Toto’dan yani birçok din adamının kumar saydığı şans oyunlarından sağlanan gelirden elde edilen bağışla İmam Hatip Lisesi yaptırmak kimin fikridir bilemem.
Yakışır mı…..?
Birileri yakıştırmış olmalı.
Bize düşen bu kararı alana ‘’Bravo’’ demektir.
Hal böyle olunca.
2014 yılından itibaren ise Nihal Gürpınar’a gönderilen yazılarda Tarım Meslek Lisesinin Alanlı’ya değil, Gelemen’deki YBO’nun olduğu binaya taşınacağı belirtilmeye başlanır.
Gel de şaşırma…..
Bu durumu dün, İl Milli eğitim Müdürü Aytekin Girgin’e sordum. Alanlı’da İmam Hatip Lisesi yaptırıldığını ve masrafların Spor Toto Teşkilat Başkanlığından gelen paradan sağlandığını doğruladı.
Aytekin Girgin buna karşın,  Tarım Meslek Lisesi’nin Alanlı’ya taşınmasıyla ilgili bir kararın olmadığını ileri sürdü. Müdür Bey, Alanlı’daki arazinin devriyle ilgili yazışmalardaki ‘Tarım Meslek Lisesi’ yazmak yerine sadece  ‘Meslek Lisesi’ diye yazılmasını gerekçe gösterebilir.
Ve fakat
Müdür Beye şunu sormak isterim:
Bütün resmi kurumların yazışmalarında Tarım Lisesinin Okul Aile Birliği Başkanı olan Nihal Gürpınar’a okulun Alanlı’ya taşınacağı ne diye bildirilmiş olsun.
Her şey bir tarafa ben, İlahiyat Fakültesinin eski Dekanı Prof. Dr. Osman Zümrüt’e şans oyunlarının kumar sayılıp sayılmayacağını ve şans oyunlarından sağlanan parayla hayır işi yapılıp yapılmayacağını sordum.
Osman Zümrüt, şans oyunlarının kumar sayılması gerektiğini ve dolayısıyla emek verilerek elde edilmeyen gelirle bağış yapmanın da uygun olmadığını belirtti.
Samsun adına karar veren hey yetkin kişiler size sesleniyorum.
Bir kara alırken, konunun nerelere varacağını da düşünün yahu.  
Bunları yazdığım için İmam hatip Liselerinin kurulmasına karşı olduğumu düşünecek aklı evveller için Not: Amcam, kardeşlerimin çocukları imam hatip Liselerinde okudular. Bu fakir öyle bir ailenin ferdidir yani.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10