• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • Samsun 19 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 22 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 20 °C
 • Amasya 17 °C
 • Rize 19 °C
 • Trabzon 23 °C

Kürtaj ve zina mücadelesi

MEHMET AKSOY

Kürtaj 70’li yıllarda da Türkiye’nin gündemindeydi. Kürtaj anne ve çocuk sağlığı başta olmak üzere bazı özel durumlar dışında yasaklanmıştı. Zamanın Tercüman Gazetesi yazarlarından Rauf Tamer konuyla ilgili olarak ‘devletin el atmadığı bir ora kalmıştı’ makalesi yıllarca fıkra gibi söylendi ve R.Tamer’i markalaştırdı. Nüfus planlaması amacıyla; doğum kontrol yöntemiymiş gibi; 80 Darbesi’nden sonra Kenan Evren 83’te yeniden ‘kürtajın’ serbestçe; isteyenin istediği şekilde yapmasına veya yaptırmasına imkan veren yasaları çıkarttı. Zamanın darbe şartlarında kimse ses çıkaramadı.

Başbakan Erdoğan’ın, “Sezaryenle doğumlara karşı olan bir başbakanım. Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum. Ha anne karnında bir çocuğu öldürürsünüz ha doğduktan sonra öldürürsünüz. Hiçbir farkı yok” sözlerine; CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, ‘Başbakan ‘vajina’ bekçiliğini bıraksın” derken, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, ‘Başbakan olarak buerkek milleti, kadınların bedenleri üzerinden ellerini çeksinler’ dedi.

Kürtaj ne zaman yapılıyor?

Sağlık nedeniyle: Ölü gebelik, boş gebelik, üzüm (mol) gebeliği tanısı v.b gibi nedenler varsa,gebe düşük yapıp içerde parça kaldıysa kürtaj zorunlu olur. Anne adayı kanser hastası ve kemoterapi ilacı alıyor, ciddi kalpyetmezliği v.s sonucu anne adayının hayati tehlikedeyse doktor raporuyla kürtaj yapılabiliyor.

Sağlık sorunu olmaksızın evlilik içi ve dışı istenmeyen gebelikler kürtajın en büyük bölümünü oluşturuyor. Tecavüz kurbanları bu sayı içinde çok az bir yer tutmasına rağmen,en geçerli sebeplerden birisi olduğu için dikkatler tecavüz sonucu gebeliklereçekiliyor.

Acı ama gerçek

Yılda yaklaşık 350 bini gebelik kürtaj ile sonlandırılıyor. Kürtaj oranının en yüksek olduğubölge % 31 ile Batı Anadolu, en düşük olduğu bölge ise %18 ile Doğu Anadolu. Kürtaj oranı kentsel alanda %30 iken kırsal bölgede %20'yedüşüyor. Türkiye’de kadınların%18’i, en az 1 kez kürtaj yaptırmış.

Türkiye kürtaj oranları en yüksek ülkeler arasında bulunuyor. Hollanda'da 15–49 yaş arası her 1000 kadına yılda 6, Yunanistan’da 13, Türkiye'de ise 25 kürtaj düşüyor. Özellikle18 yaş altı kürtajlar için aile muvafakati (imzası) gerektiği için, devlet hastaneleri yerine kayıt dışı gizli yerler tercih ediliyor. Hiçbir şeyin kayıtaltına alınamadığı Türkiye’de sözü edilen rakamların çok daha yüksek olma ihtimali de söz konusudur.

Çok pahalı tüp bebek masrafları devlet tarafından karşılanırken, yine aynı devletin hastanelerinde bu kürtajlar yapılıyor. Uzmanlar kürtaj masrafı, kürtaj sonrası kullanılan ilaçlar ve kürtaja dayalı iş gücü kaybının yılda 35 milyon Amerikan dolarını ulaştığını söylüyor.

Türkiye’de yılda ortalama 400 bin kişinin öldüğü, yine 400 bin kürtajın yapıldığı hesabakatılırsa 30-40 yıl önce nüfusu hızla artan ülkeler arasında olduğumuz halde, bugün niçin nüfusu en az artar birkaç ülkeden biri olduğumuz daha iyi görülecektir. Türkiye'de nüfus artışı durmuştur.

Zinayı yasaklayan kanunların kaldırılması zinayı, zina da kürtajı tetiklemiştir. Sayın Başbakan’ın kürtaj konusundaki hassasiyeti doğru olmakla birlikte, AB üyeliği uğruna zinayı yasaklayan yasaları yürürlükten kaldırması büyük bir çelişkidir. Zinayla mücadele edilmeden kürtajla mücadele edilemez! tek başına yasak merdiven altına zorlar.

Devlet dıştan elini çekti

İçişleri Bakanlığı, genelevlerin girişindeki polis noktalarının kapatılarak, buralarda özel güvenliğin görev yapmasına imkan sağlayan genelge yayımladı. 18 yaşından küçüklerin genel evlere girmemesi v.s. konuları özel güvenlik denetleyecek. Devlet 35 yıl sonra R.Tamer’in dediği gibi dış müdahaleyi bıraktı, içe müdahale etti..

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10