• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 16 °C
 • Ordu 9 °C
 • Sinop 10 °C
 • Giresun 11 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 13 °C
 • Trabzon 12 °C

Ladik Davos’a rakip

MEHMET AKSOY

Yakınzamana kadar kamu görevlileri dışında kimsenin gitmediği Ladik son yıllardahızla kabuk değiştirerek cazibe merkezi haline geliyor. İlçe şantiye alanınadönmüş. Yapılan, yapımı devam eden ve yapılacak projelerle dünyaca meşhur Davos’arakip olacak gibi görünüyor. Ladik’in başta kaymakam olmak üzere yöneticilerive halkı buna inanıyor.
Davos, Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum (WEF)’ununtoplantılarıyla tanınan İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında bir kasabadır.Dünyanınen tanınmış işadamları ve siyasetçilerini biraraya getiren, dünyanın önemli sorunlarının tartışıldığıkonferanslarıyla tanınır. Dünya jet sosyetesinin uğrak yerlerindendir.
Dünya Ekonomik Forumu Ladik’tetoplanır mı? Ladik, Türkiye ve dünya sosyetesinin uğrak yeri olur mu bunu zamangösterecek? Ancak, Ladik bunu hak ediyor. Gazetemiz tam kadro olmak üzeredeğişik gazete ve TV ekipleri Ladik’e gittik. Vatandaşın nabzını tuttuk. Bizgazeteciler siyasiler gibi seçimden seçime vatandaşa gitmiyoruz. Acı gününde demutluluğunda da yanında oluyoruz. Düğününde de cenazesinde de biz varız. Anlayacağınızgazeteciyle halkın birlikteliği pazara kadar değil mezara kadar.
Ladikliler yöneticilerinden memnun
Ladikhalkına meydanda Ladik’in yöneticilerini sorduk. Başta kaymakam olmak üzereyöneticilerinden memnun olduklarını, birçoğunda Kaymakam’ın telefonu olduğunu,rutin görüşmeler dışında kapıyı çalıp, sorunlarını anlatabildiklerini vesorunlarının çözüldüğünü söylediler. Sevimli bir amca - oğlu da Samsun İl MilliEğitim Müdürlüğü’ndeymiş- Kaymakamdan, belediye başkanından, ilçe emniyetmüdüründen ne gibi şikayetleriniz var sorusunu yanlış yere geldiniz dercesineolumlu şeyler anlatması bizi de elbette çok sevindirdi. Halkı ve yöneticisiylebütünleşmiş, asayiş ve hırsızlık olaylarını sıfırlamış bir ilçenin yanında Davosda neymiş?
İnşallah hırsızlar okumaz.
Ladik’teesnaf kepenk kapatmadan gezebiliyor. Vatandaş fiyatını bildiği ürünü alıyor,parasını bırakıp gidiyor. Akşamdan ürünün toplamadan evine gidebiliyor,geldiğinde, dükkanını bıraktığı gibi bulabiliyor. Ne bekçi, ne alarm var.Hırsızlık hemen hemen hiç olmuyor. Bir defa olmuş, onu da bir kumpanya ileilçeye dışarıdan gelenler yapmış ve güvenlik güçleri tespit edip, ilçe sınırınaçıkarmış.
Ladiklilere yakışmadı
Genç kaymakamın birkaç yılda yaptıkları kitap oluşturmuş. Kaymakamınfaaliyetlerini halka sorduk, hepsi onaylıyor.
İlçe meydanında Ladiklilerle sohbet ediyoruz. AK Parti ilçebaşkanı Ladik’te yapılanların bir özetini çıkarıyor. Saymakla bitmiyor. Hastaneile ilgili bir şikayeti cevaplandırırken, üç ameliyathaneli hastanenin eylülekim gibi tamamlanacağını söylüyor.
Bu sırada emekli Kur’an kursu öğretmeni olduğunu öğrendiğimiz birkişi kuyu suyundan şikayet ediyor ve belediyeyi suçluyor. Dinleyicilerdenbirisi, bu sorunun eskilere dayandığını, eski belediye Başkanı rahmetli KemalKaplan zamanın da var olduğunu, suyun pompalandığı yerden musluğa gelişininzaman alacağını kısa sürede; iki ay içinde… derken kalabalıktan birisi adamınüzerine yürüdü ‘eski başkan hakkında konuşamazsın’ diyerek müdahale etti. Arayagirenler oldu. Fiili müdahale engellendi. Bu davranış Ladik’e de Ladiklilere deyakışmadı.
Eski başkan ne demişti?
Yeni başkan Mehmet KARAHAN’ınselefi eski başkan rahmetli K.K.’nın 2009 yerel seçimlerinden önce yaptığıaçıklama şöyle:
‘Öncelikle2004 de yapılan seçimlerden önceki üç dönem hatta dört dönem, belediye başkanlığınaaday olan herkes,vatandaşa vaatlerinde ilk sırayı ‘Ladik in su probleminiçözeceğim’ diyordu.Fakat hepsi seçim vaadi olarak kalıyordu.Biz görevebaşladığımız gibi; Çakır gümüş ve Kız oğlu köyleri arasında kalan çetenlik deresi olarak bilinenyerde çıkan kaynağın lik izalehattını tamamlayarak, Ladik in içme suyunu dağıtan depoya suyun aktarımınıtamamladık.Şu an Ladik’ in hiçbir mahallesinde,bizden önceki dönemde olduğugibi kuyudan çekme su kullanılmamaktadır.Her mahallelerimizdeki evlerde Akdağkaynak suyu kullanılmaktadır.’
Eski başkanın söylediği doğruysa, sorun Sayın Karahan dönemindenönce çözülmüş, kuyu suyu içtiğini söyleyen kişi, içtiği suyun nereden geldiğinibilmiyor demektir. Kaldı ki Samsun İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil de son seçim öncesi konuyla ilgili açıklamasında ‘Ladikmeydanından tüm köylere giden yolların yapıldığını, Ladik’in su sorununçözüldüğünü’ söylemişti. Sayın Karahan da vatandaşı daha fazla bilgilendirmeli,yapılanları tanıtmalı, yapılmayanların niçin yapılmadığını veya yapılamadığınıvatandaşa anlatmalı, istismarlara açık kapı bırakmamalı.
Bakandan, Validen, Kaymakamdan yararlanın
Ladiklilere hoş görülü olmalarını birbirlerinetahammül etmelerini Sayın Bakan’dan, Vali’den, Kaymakam’dan yararlanmalarınıtavsiye ederim. Söz söylenmeden, iş yapılmadan düşünülmeli, sonradan düşünmeninbir yarı yok. Sözü söyleyene kadar söze siz hakimsiniz. İster söylersiniz,ister söylemezsiniz. Söyledikten sonra o söz size hakim olur. Hayvanı yuları,insanı sözü bağlar. Ladikliler birlik ve beraberliğini sürdürdüğü sürece LadikDavos da olur, turizm cenneti de olur.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10