• BIST 110.175
 • Altın 174,238
 • Dolar 4,0829
 • Euro 4,9876
 • Samsun 16 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 15 °C
 • Sinop 17 °C
 • Giresun 17 °C
 • Amasya 22 °C
 • Rize 18 °C
 • Trabzon 17 °C

Madencinin Çilesi

ŞÜKRÜ KARAMAN

Amasya Yeni Çeltek’de yerin altında 10 gündür açlık grevi yapan maden işçileri direndiler ve kazandılar.

Kurulduğu 1955 yılından bu yana 61 yıldır faaliyetini sürdüren maden ocağı zarar gerekçesiyle kapatılarak burada çalışan işçilerin Soma’da görevlendirilmesi kararı alınmıştı. Ancak işçiler bu karara şiddetle karşı çıkarak yerin yüzlerce metre altında açlık grevi başlattı. 

Yeni Çeltek’in kapatılması kararını alan işveren kamuoyunun çok yakından tanıdığı bir isim.

Soma’da 301 maden emekçisine mezar olan ocağın sahibi Yeni Çeltek’i de bir süre önce satın almış, burayı işletmeye başlatmıştı. Halen yargılaması süren, Türkiye’yi yasa boğan kazaya ilişkin bilirkişi heyeti işyerinde gerekli ve yeterli önlemlerin alınmadığını tespit etmişti.

O acı kazanın sorumlusu Yeni Çeltek işçilerini toprağından ederek Soma’ya götürmek istedi,   madencilerin evi gibi gördüğü ocağı kapatmaya kalktı.

Ancak işçilerin sürdürdüğü açlık grevinin de etkisiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji Bakanın ortak görüşü sonucu ocağın kapatılmamasına karar verildi. Bu karar ile madenciler amacına ulaşmış oldu. Burada çalışmaya devam edecekler.

Madencilik en zor, çileli mesleklerin başında gelir. Yerin yüzlerce metre altında her an ölümle burun buruna kazma kürek sallayarak ekmek parasını kazanmaya çalışır madenciler. İş cinayetlerinde en çok yaşamını yitirenler onlardır.

Soma ‘da olduğu gibi teknik donanımlardan, önlemlerden uzak maden ocakları adeta birer ölüm kuyusudur. Buna rağmen yöre halkı, insanı işsizlikten zorunlu olarak yerin yüzlerce metre altındaki ocağa iner ekmek parası için. Çünkü yöresinde yapacağı, çalışabileceği bir iş alanı yoktur, mecburdur ocakta kömür çıkarmaya.

İhmalin, denetimsizliğin, aşırı mesainin, yorgunluğun, dikkatsizliğin sonucu meydana gelen iş cinayetlerinde yaşamını yitirerek Türkiye’yi yasa boğarlar.

İşte bu denli, zor ve saygı gösterilmesi gereken bir meslektir maden işçiliği. Aslında bu kadar riskli olmasına karşın sendikasız olanlar çok az ücretle kayıt dışı kazma sallarlar yerin yüzlerce metre altında.

Maden işçilerinin ne denli ilkel ve zor koşullarda çalıştığını Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türk Mühendis  ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)  tarafından Soma’ya ilişkin hazırlanan ortak rapor ortaya koyuyor.

Raporda madende olası facianın adım adım geldiği, ancak teknik olarak yeterli önlemlerin alınmadığı vurgulanıyor.  Kömür havzasının çok riskli bölge olarak belirlenmesine karşın, ocakta çıkacak yangın ve karbondioksit zehirlenmesine karşı gerekli önlemlerin bulunmadığı belirtiliyor.

Ocakta yeterli havalandırma bacalarının olmadığı, 301 madenciden çoğunun çıkan yangında oluşan kirli ve zehirli hava sonucu öldüğüne dikkat çekilen raporda,  yeryüzüne bağlantılı acil çıkış galerisinin açılmadığı belirtiliyor.

Ortak raporda, ocakta hava miktarını ve hızının ölçülmediğinin, karbon monoksit verilerinin dikkate alınmadığının tespit edildiği vurgulanıyor.

Yer altında işçilerin kullandığı ferdi koruyucu maskelerinin çoğunluğunun kullanım süresinin dolarak işlevini yitirdiği ifade edilen raporda, işverenin bu maskeleri yenilemediğinin belirlendiği bildiriliyor.

Raporda, işçilerin karbon monoksit zehirlenmesinden ötürü sürekli baş ağrısından şikayet ettiği, işverenin ağrı kesici vererek bu şikayetleri ciddiye almadığı vurgulanıyor.

TTB ve TMMOB’un raporuna göre Soma’daki facia aylar öncesinden “geliyorum” diye işaretini vermiş ama, bu  ciddi tehlikenin ayak sesleri görmezden gelinmiş, kulaklar tıkanmış.

Yeni Çeltek işçilerinin açlık grevi, madencilerin karşı karşıya bulunduğu sorunları, ocaklardaki riski bir kez daha hatırlattı.

İş cinayetlerini, madenci ölümlerini önleme adına Soma’daki  kazadan sonra hayata geçirilen önlemler kağıt üstünde kalmamalı. Yoksa o yasanın, düzenlemenin hiçbir anlamı kalmaz. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10