• BIST 108.392
 • Altın 143,183
 • Dolar 3,5328
 • Euro 4,1224
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 26 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 28 °C
 • Amasya 29 °C
 • Rize 26 °C
 • Trabzon 28 °C

Makam – ı İbrahim ( A. S. )

AHMED HALEBİ

Makam – ı İbrahim  ( A.S. ) , Kabe’nin yapılışı sırasında , temelini Peygamber ve Allah dostu olan İbrahim  ( A.S. ) ‘ın  attığı ve  İslami esaslara göre yapılışını gerçekleştirdiği tarihi bir  taştır. Kabenin yapılışı sırasında H.z. İbrahim , taşlar yükseldikçe  , ayağının altına taş koyuyor ve diğer taşlara ulaşmaya çalışıyordu. O , Kabe’nin  temelini atıp , binayı tamamlıyordu. Bu sebeple;  ördüğü duvardaki taşlara uzanmak   zor olduğundan , ayağının altına taş koyuyordu. Uzanmak için ayağının altına koyduğu taşta ,  ayağının  izi kaldı.

Kabe’nin  hemen yanında olan bu taş , öyle bir taştır ki ;  kabe’nin yapılışından  bugüne kadar , insanlar ; tavaftan sonra  bu taşın ardında 2 rek’at namaz kılarlar.

İbni Abbas’tan , Buharinin rivayet ettiği hadis-i  şerifte , şöyle buyrulur ; İbrahim ( A.S. ) , Kabeyi inşa ederken , İsmail ( A.S. ) eline taşı alıyor , ve ikisi birlikte , şöyle diyorlardı ;  Kabenin temeli ve duvarları yükseldiğinde , H.z. İbrahim ve Hz. İsmail ; Rabbimiz hayrımızı kabul et. Sen işiten ve duyansın ! diyor- lardı. ( Bakara 127 )

Makam-ı İbrahim  , kare şeklindedir. Yaklaşık uzunluğu yarım metredir. Rengi ; beyaz ve siyah arasın- dadır. Şuan itibariyle , dışarıdan cam  ve bakır ile kaplıdır. Bu taş,  mermer ve su taşlarındandı. Hz.İbrahim  Bu taşa ayağını koymuş  ve onda ayağının izi kalmıştı. Ancak ; zamanla insanların dokunması sebebiyle , Hz . İbrahim’in ayak izi silindi.

 Makam- ı İbrahim ( bu taş ) , kabeye  yakın ve yapışık olarak yerinde kalmaya devam etmekteydi. Öy-leki ; Allah Rasulune  vahiy geldi. Ve gelen vahiyde , onun arkasında , 2 rekat namaz kılınması emredil-di.

Ömer  İbn-i Hattab  zamanında ,  ( Ummu Nehşel ) adı verilen bir sel  oldu. Taşı yerinden söktü ve uzak bir yere götürdü.Hz.  Ömer ( R.A. ) korktu ve sahabe- i Kiramı topladı. Onlara sordu. Size soruyorum ; Pey- gam berimiz zamanında,  bu taşın yeri neresiydi ?  biliyor musunuz?  . Dedi . Bir şahıs   ayağa kalktı . Ben Ya Ömer dedi!... Bu iş için hazırım,  Uygunum ...Taşa uygun mesafeyi ölçtü. H.z. Ömer ,    adamların evin- den bir ip istedi. Adamın sözünden emin olmak için ,İbrahim ( A.S. )’ın  makamını yerine koydu.  Hicre- tin 17. Yılıydı , H.z. İbrahim makamı , o günden bu yana , aynı yerde durmaktadır.

Onu koruyan hiçbir engel  ve hiçbir şey olmaksızın,  H.z.İbrahim makamı apaçık ortada duruyordu..Hacerul Es- vedi çalan karamita devleti , aynı şekilde makamı İbrahimide çalmak istedi. Ancak ; kabe hizmet- karı olan bazı kimseler ( Sedane Görevini yapanlar) onu sakladı. Sonra , onu korumayı düşündüler . Hareket eden 2 kubbe tasarladılar. Bunlardan bir tanesi ; ahşaptan , diğeri ; demirdendi. Bundan sonrası için makam-ı İbrahim ( A.S.) ‘ı  , içine koyacakları bir tabut oluşturdular.İşi,  bölme yapmaya kadar taşıdılar. Sonuna şemsiyelik  koyup ,  altında , tavaftan sonra , 2 rek’at namaz kılacakları bir bölüm yaptılar.  İlk bölüm 810 Hicri yılında yapıldı. Sultanlardan önce , Faysal Bin Abdulaziz  tarafından bu bölüm yıkılıncaya kadar ,çeşitli onarımlar  gördü.Sonunda, bakır kaplamalı ve camdan yapılmış yuksek bir yapı ,yıkılan maksuranın ( odanın ) yerine yapılmış oldu.

Abbasi Halifeleri zamanında  Makam-ı İbrahim ( A.S. ) , altın ve kurşunla kaplanmaya başlanmıştır.Öy-le ki ; kubbe şeklinde , yarım küre camla kaplanmıştır. Ağırlığı ; 1.750 kg , yüksekliği ; 1.30 m , çapı aşağıdan 40 cm ,  her yönden kalınlığı 20 cm , dışarı alttan çapı ; 80cm , alttan bütün çapı ,2.51 m dir.

Abbasi halifesi Mehdi , İbrahim ( A.S. ) makamının dağılmasından korktuğu zaman , ilk defa onu mermerle süsleyen  ve onu başından aşağıya doğru kilitleyen kişi olarak kabul edilir. Zeyd Müte-vekkilin hilafeti zamanında ,  İbrahim ( A. S. ) makamı ilk defa altın ile süslenmiştir. Hicri 236 senesinde gerçekleşen bu süsleme ,ilk süslemenin çok üzerinde sayılmıştır.

Halife Mehdinin , makamı İbrahim üzerindeki süslemesi , halen devam  etmemektekdir. Hicri 256 senesinde , onarım sebebiyle ,bu ondan sökülüp çıkarılmıştır.Onun ilk süslemesine altın ve gümüş ilave edilerek , süsleme artırılmıştır.Hicri 256 yılında ,  İnsanların hizmetkarı Abbasi  halifesi Mu’temid  elini bu işe atmış , İbrahim makamını yerine taşımış  , onu yerinde süslemiştir.    

 

                                                                                                                                                           Tercüme Eden

                                                                                                                                                           Av. Zekai GÜL

*YAZININ ASLI *

مقام إبراهيم عليه السلام

أحمد صالح حلبي

مقام إبراهيم هو حجر أثري قام عليه نبي الله وخليله إبراهيم  عليه السلام ، عند بناء الكعبة المشرفة فلما ارتفع البناء وفقا للعقيدة الإسلامية ، وشق عليه تنو الحجارة فكان يقوم عليه و يبني ، وفي هذا الحجر أثر قدمي النبي إبراهيم عليه السلام ، بعدما غاصت فيه قدماه ، و هو الحجر الذي يعرفه الناس حتى اليوم عن عند الكعبة المشرفة، و يصلون خلفه ركعتي الطواف

فقد روى البخاري عن ابن عباس قال: (فجعل إبراهيم يبني و إسماعيل يناوله الحجارة و يقولان ﴿وَإِذْ يَرْفَعُ إِبْرَاهِيمُ القَوَاعِدَ مِنَ البَيْتِ وَإِسْمَاعِيلُ رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِيعُ العَلِيمُ ) البقرة : 127

وهو عبارة عن حجر مربع الشكل طوله نصف متر تقريبا لونه بين البياض والسواد والصفرة ومغطى حاليا بواجهة زجاجية عليها غطاء من النحاس من الخارج وأرضية رخامية، وهو حجر رخو من نوع حجر الماء غاصت فيه قدم النبي إبراهيم وبرزت فيه أثار قدميه، ولكن نتيجة لتمسح الناس فيه طمست ملامح القدم.

واستمر الحجر كما هو في مكانه ملاصقا للكعبة حتى عهد رسول الله في يوم الفتح حيث أخره عن موضعه عندما نزلت آية «واتخذوا من مقام إبراهيم مصلى»

وفي عهد عمر بن الخطاب وقع سيل شديد سمى بـ (سيل أم نهشل) وجرف حجر المقام من مكانه وذهب به بعيدا.. جاء عمر فزعا من المدينة وجمع الصحابة وسألهم: « أناشدكم أيكم يعرف موقع هذا المقام في عهد رسول الله؟» فقام رجل وقال: أنا يا عمر.. لقد أعددت لهذا الأمر عدته .. لذلك قست المسافة التي تحدد موضع المقام بالنسبة لما حوله.. وبالفعل أرسل عمر في طلب الحبل من بيت الرجل وتأكد من صدق كلامه وأعاد المقام إلى مكانه، وكان ذلك في رمضان عام 17هـ فهو في موقعه إلى اليوم .

وكان المقام مكشوفا بدون أي حاجز يحميه. وفي فتنة القرامطة الذين سرقوا الحجر الأسود أرادوا سرقة المقام أيضا، إلا أن بعض السدنة أخفوه عنهم ،  وبعد ذلك بدأ التقكير في حمايته، فجعلت له قبتان متحركة إحداها خشبية والأخرى حديدية، ثم بعد ذلك عمل للمقام تابوتا يوضع فيه، وتطور الوضع إلى بناء مقصورة له تنتهي مؤخرتها بمظلة متصلة بالمقصورة ليصلي الناس تحتها ركعتي الطواف، وكأنت أول المقصورة أنشأت عام 810 هـ، وكان يتم بعد ذلك ترميمها من قبل السلاطين وغيرهم إلى أن أزيلت هذه المقصورة في عهد فيصل بن عبد العزيز واستعيض عنها بالصرح البلوري و الغطاء النحاسي .

وقام الخلفاء في العصر العباسي بتغطيته بالذهب والرصاص، حتى تم بعد ذلك تغطيته بغطاء زجاجي شكله مثل القبة نصف الكرة، ووزنه 1.750 كجم، وارتفاعـه 1.30 م، وقطره من الأسفل 40 سم، وسمكه 20 سم من كل الجهات، وقطره من الخارج من أسفله 80 سم، ومحيط دائرته من أسفله 2.51 م .

ويعتبر الخليفة المهدي العباسي ، أول من حلَّى المقام لما خشي عليه أن يتفتت فهو من حجر رخو، فبعث بألف دينار، فضببوا بها المقام من أسفله إلى أعلاه، وفي خلافة المتوكل زيد في تحليته بالذهب، وجعل ذلك فوق الحلية الأولى، وذلك في سنة 236 هـ،[25] ولم تزل حلية المهدي على المقام حتى قلعت عنه في سنة 256 هـ لأجل إصلاحه فجدد وصب عليه حتى يشتد، وزيد في الذهب والفضة على حليته الأولى، وكان الذي شده بيده في هذه السنة بشر الخادم في عهد الخليفة المعتمد العباسي ، وحمل المقام بعد اشتداده، وتركيب الحلية إلى موضعه وذلك عام 256 هـ 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10