• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209
 • Samsun 26 °C
 • İstanbul 34 °C
 • Ankara 30 °C
 • İzmir 35 °C
 • Ordu 26 °C
 • Sinop 26 °C
 • Giresun 27 °C
 • Amasya 28 °C
 • Rize 28 °C
 • Trabzon 25 °C

Mekke’deki Harem Kütüphanesi

AHMED HALEBİ

Mekke’de bulunan Harem Kütüphanesi , eski yazma eserler ile, İslam tarihi ile ilgili eserlerin bulunduğu İslam Dünyasının en eski ve en önemli kütüphanelerinden biri sayılır. Bu kütüphanenin kuruluşu ve yapımı hicri 160 senesine kadar uzanır.

Halife Muhammed Mehdi Bin Ca’fer Mansur , hicri 160 senesinde bu kütüphaneyi yaptırmış olup , kütüphanenin  bu şekilde isimlendirilmesi ise , Kral Abdulaziz’in hicri 1357 senesinde  Mekkeli ulamadan oluşturduğu komisyon ile vuku bulmuş  ve kütüphanenin önem ve değeri komisyonun yaptığı bu çalışma ve araştırma ile ortaya konulmuştur.  

Tarihçiler , Mescid-i Haram’daki ilk kubbeli yapının , Kur’an nüshalarını  korumak amacıyla , bu kütüphanedeki kubbeler olduğunu işaret etmektedirler. Zamanın geçmesi ile ,kütüphanenin  yenilenmesi ihtiyacı ortaya çıkmış ve haremin dışına taşınması ihtiyacı hasıl olmuştur.Bu  olay vuku bulduğunda , tarih 1375 yılını gösteriyordu.

Mekke’deki Harem Kütüphanesi , birçok bölümden oluşur: Bunlardan biri ; tedarik bölümü , fihrist bölümü , tasnif bölümü , yazma eserler bölümü , araştırma bölümü , kurs bölümü , günlük gazete bölümü , mikrofilm ve resimleme bölümü ve ayrıca , bunlara ek olarak ; sesli yayınlar ve kitap alış veriş bölümüdür. Kütüphanenin bir bölümü, Haremeyn tarafında olup ve haremle direkt ilgilidir.

Kütüphanenin sahip olduğu eski eser sayısı yaklaşık olarak , yarım milyon civarındadır. Kütüphanede, 3 binden fazla dergi ve 8 bin civarında resimli eski eser vardır. Önemli eski eserlere ait 4000den fazla mikrofilmin bulunduğu ve ayrıca , Mescid-i  Haram İmamlarının verdiği derslerden kayıt altına alınmış 40 binden fazla kasedin bulunduğu sesli kütüphane vardır.

Bu kütüphanede, tarihi nüshası hicri 5. Asrın başlarına ait ve hicri 354 yılında vefat etmiş Muhammed Bin Abdullah Bin İbrahim Gıylan’ın te’lif ettiği nadirattan olan eski eserinde içinde bulunduğu Nadir Eski Eserler bölümü vardır.

Ayrıca , bu kütüphanede ; Hicri 807 yılında vefat etmiş Ali Bin Ebi Bekir Süleyman Heysemi tarafından kaleme alınmış bulunan  hadis kitabı (Mecma’ıl Bahreyn Fi Zevaidil Mu’cemeyn )’in  tek (ve nadir ) nüshası  bulunmaktadır.

Kütüphane, haremin genişletilmesi sırasında defalarca çeşitli yerlere taşınmıştır. Haremin genişletilmesi dışında, kütüphane Cervel mevkiinde, modern bir yer olan Abdulaziz Kapısı’nın önündeki yere taşınmıştır. Harem Kütüphanesi şuanda , Mekke’de Mansur Caddesi’nde kiralanmış bir binada hizmet vermektedir.

Kütüphane bugün itibariyle (şuanda), şu kısımlardan oluşmaktadır: Mütalaa Salonu , Bayanlar ve Çocuklar bölümü, Fihrist ve Tasnif Bölümü , Ciltleme Bölümü , Kurs bölümü , Mikrofilm Bölümü, Bilgisayar Bölümü, Eski Yazma Eserler Bölümü, Sesli Eserler Bölümü, Fotokopi  ve resimleme bölümüdür.

Bu kütüphanenin en önemli bölümü, çeşitli tarih ve yüzyıllara ait 5000 civarında nadir yazma eseri ve 1000 kadar kağıt üzerine resimli yazma eser ihtiva eden bölümüdür.

Kütüphanede, H.Z. Osman zamanına ait Kur’an nüshası bulunmaktadır. Bu Kur’an nüshası, Kazakistan Orta Asya Müslümanları Din İdaresi Başkanlığı tarafından Hicri 1411 yılında Mekke Harem kütüphanesine hediye edilmiştir. Aynı zamanda; Mekke Harem Kütüphanesi, çeşitli özel birimler içerir. Harem Kütüphanesi; Fıkıh , Tefsir , Hadis gibi çeşitli din kitapları ile dolu ve oldukça zengin bir kütüphane olup,  orada  Dil , Tarih , Peygamberimizin Hayatı ile ilgili Siyer, Eğitim, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, iktisat kitapları bulunmaktadır. Bütün bunlara ek olarak; eski ve yeni Tıp kitapları, ansiklopediler, dergiler, günlük gazeteler vardır. Yaklaşık olarak 100 bin civarında dergi vardır.

Harem Kütüphanesi, son derece modern bir şekilde techiz edilmiş  Riyad’daki Kral Faysal İlmi Araştırmalar Merkezi ile irtibatlı ve bilgisayar ağı ile koordineli bir kütüphane görünümüne ulaşmıştır.

Tercüme eden : Av. Zekai Gül

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10