• BIST 105.400
 • Altın 147,246
 • Dolar 3,4963
 • Euro 4,1886
 • Samsun 26 °C
 • İstanbul 30 °C
 • Ankara 34 °C
 • İzmir 35 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 25 °C
 • Amasya 34 °C
 • Rize 26 °C
 • Trabzon 25 °C

Mescidi Haram Müezzinlerinin Şeyhi

AHMED HALEBİ

Mescidi haramda  ne zaman ezan okunsa , güneşin doğduğu yer ve zamandan , güneşin battığı yer ve zamana kadar , müslümanlar yaratıcımız Allah C.C.nun kereminden birşeyler umarak dua ederler. ve Ayrıca , Mescidi Harama gerçekleştirdikleri ziyaret ve yaptıkları tavaflar ile haremin revakları içinde kıldıkları namazla  Allahtan  birşeyler umud ederler.

Mescidi haramda okunan ezanlar , başka yerde okunan  ezanlardan farklıdır.  Zira , burada okunan ezanların  , kendine mahsus özelliği ve makamları vardır. Bu makamlar burada öğretilir.Müezzinlere  öğretilen bu makamları ve ezan ile ilgili işleri  idare eden burada bir şeyh vardır.

Şuan itibari ile bu işleri idare eden şahıs , müezzinlerin başı Şeyh Ali Ahmet Molla'dır. O, Hicri 1366 , Miladi 1945 yılında Mekke-i  Mükerreme'de dünyaya gelmiştir.Ailesinin tüm fertleri de Mekke'de , Harem müezzini olmakla meşhurdur.Kendisi , 1975 yılında resmen harem müezzini olmuştur. Amcasının oğlu Şeyh Abdul Malik Molla'nın vefatından sonra, Mescid-i Haram'da baş müezzin olmuştur  . Sesinin güzelliği sebebiyle, 40 yıl boyunca Mescid-i Haram'ın  en şöhretli müezzini olmuştur.Bu sebeble, kendisine haremin Bilali ismi verilmiştir.

Ailesinin ezanla bağı hep güçlü olmuştur. Dedesi Ali Abdurrahman Molla haremin müezziniydi. Aynı şekilde babası, amcası Sıddık ve diğer amcası Abdurrahman, amca çocukları Abdullatif, Abdullah ve şu anki Şeyh Abdul-Mülk hepsi haremin müezziniydiler. Tıpkı annesinin dedesi Abdullah hocanın haremin müezzini olması gibi.Aynı şekilde Abdul-Hafız ve oğlu Tevfik haremde ezan okumakla meşguldü.

Şeyh Ali Ahmed Molla ilk öğrenimini Mekke'de haremde, Şeyh Aşur'un ders halkasına oturarak başladı. Yine Mekke haremde bulunan Rahmaniye ilkokuluna devam etti. Sonra 4 ve 5. sınıfı Cidde'de bulunan Sagır Uygulama Okulu'nda okudu. Daha sonra, Başkent Uygulamalı Sanat Enstitüsü'ne devam etti . Burada 3 yıl kaldı. Öyle ki ;hicri 1390-1391 yılında mezun olup, Sanat Eğitimi Diploması aldı. ve burada sanat eğitimi konusunda master yaptı.

14 yaşına ulaştığında, Mekke'de  Harem-i Şerif'te bulunan Bab-uz Ziyare minaresinde görevlendirlidi ve orada ezan okumaya başladı. Daha sonra Bab-ul mahkeme (mahkeme kapısı) minaresinde görevlendirildi. Bir müddet sonra Harem-i Şerif'in bütün minarelerinin müezzini oldu. Şeyh Ali Ahmed Molla  Mescid-i Haram'da müezzin oluşu ile ilgili şöyle der: ''Babamdan aldığım en güzel haber Mescid-i Haram'a müezzin olduğum haberiydi. Hicri 1395 yılıydı. Bab-u Ziyade ve Bab-u Kayd-bay'da ezan okuyordum. Bu minarelerde hoparlör yoktu. Fecrul evvel ve fecrus-sanide ilk okunan ezan O'nun Bab-uz Ziyade'de mikrofonsuz okuduğu  ezandı. Ancak; O'nu  minarenin altında oturanlar duyabiliyordu. Sonra Bab-ul mahkemedeki minareye intikal etti. Bu minarenin önünde bir taş vardı. Bu taşın etrafında; Şeyh Muhammed Hasan Maşşad, Şeyh Abdullah Bosnevi, Şeyh Muhammed Emin Merdad gibi büyük alimler gelip oturur, ders halkaları oluştururlardı. Bütün bu alimler beni dinler ve ezan okumam konusunda beni cesaretlendirirlerdi.

1980 Mekke'deki harem olayına Şeyh Ali Ahmed Molla şahit olmuş ve 23 gün ezan okuyamamıştır. Kuşatma kırılıp kaldırılınca ilk defa ,O Akşam ezanını okumuştur.Kral Halid Bin Abdulaziz Mekke'deki harem-i Şerif'e gelip akşam namazını kılmıştır.Bu muharrem ayında vuku bulmuştur.

Şeyh Ali Ahmet Molla , eski pullar , paralar, gümüşler , dergiler ve kitap biriktirmek gibi hobilere sahiptir.Benim tercihim ise , video kaseti çekmek , fotoğraf çekmektir.

 

Tercüme eden: Avukat Zekai Gül

 

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10