• BIST 95.852
 • Altın 189,011
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Samsun 22 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 21 °C
 • Amasya 17 °C
 • Rize 22 °C
 • Trabzon 24 °C

Mesleki Yeterliliğiniz Var mı?

ŞÜKRÜ KARAMAN

Türkiye’nin günde ortalama dört işçi ölümü ile iş kazalarında Avrupa şampiyonu olmasından ötürü işçi ve işverene uyulması  zorunlu birtakım yaptırımlar getirildi.

He ne kadar bu yaptırımlar hayata geçirilse de iş cinayetleri yine acımasızca can almaya devam ediyor.

Yasalarla uyulması gereken ağır kurallar, para cezaları getirilse de kafalar bilinçlenmedikçe, kayıt dışı çalıştırma, kaçak işyerleri önlenemedikçe çok sıkı denetim yapılamadıkça iş kazaları ocaklara daha çok ateş düşürür, emekçiyi yaşamdan koparmaya devam eder.

İşte cinayetleri önlemeye yönelik yasalardan en önemlisi İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu.

Yasa gerek işçiye gerekse işverene bir çok yeni yükümlülükler getirdi. Bu yükümlülüklerden çoğu işverene ait. İşverenler, iş güvenliği profesyonellerini görevlendirmek, iş sağlığı  ve güvenliği konusunda çalışanları bilgilendirmek, risk değerlendirmesi ve acil durum eylem planı yapmak gibi yeni  yükümlülükler üstlendi.

Yasa işçilere ise mesleklerine ilişkin mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğunu getiriyor.  İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereğince belirli meslekler açısından söz konusu olan bu zorunluluğu yerine getirmeyen çalışanlar işini yitirmekle karşı karşıya kalırken, işverenlere  de  para cezası uygulanabilecek.

Çok tehlikeli ve tehlikeli işlerin yapıldığı işyerlerindeki 40 meslekte çalışan işçiler yeterlilik belgesi almak zorunda.  Bu işlerde mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan işçilerin çalıştırılması yasaklanıyor.  Çok tehlikeli ve tehlikeli mesleklerde 25 Mayıs’tan itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçilerin çalıştırılması artık mümkün olmayacak.

İşçiler belgelerini Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan alacak.  Kurum yetkilileri 25 Mayıs’tan sonra tehlikeli işlerde belgesi olmayan işçilerin kesinlikle çalıştırılmayacağını bildiriyor, bu konuda işçi ve işverenlere bir kez daha uyarıda bulunuyor.

Bu arada mesleki yeterlilik belgesi bulunmadan işçi çalıştırılmayacak meslek sayısının 40’tan 106’ya çıkarılması öngörülüyor. Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki işyerlerinde yeterlilik belgesi olmadan işçi çalıştırılması yasak olan meslekler arasında sıvacı, ısı yalıtımcısı, ahşap kalıpçısı yer alıyor.

Bu mesleklerde 25 Mayıs’tan sonra yeterlilik belgesi olmayan işçi çalıştırmak yasa uyarınca yasak. Burada sorumluluk tamamıyla işçinin kendisinde olacak.

İşverenler tehlikeli mesleklerde çalışan belgesiz işçileri 25 Mayıs’tan sonra kıdem tazminatlarını ödeme koşuluyla işten çıkarabilecek. İşçinin kıdem tazminatı hakkının oluşması halinde işveren işçiye tazminatını ödemek zorunda.

İşçi o işverenin yanında bir yıldan az süre çalışmışsa kıdem tazminatına hak kazanamayacak. Mesleki yeterlilik belgesi bulunmamasından ötürü işine son verilen işçi işe iade davası açsa bile buna yargı onay vermeyecek, dolayısıyla işine dönemeyecek.

Yine belge olmadığı için işten çıkarılan işçi belirtilen tarihten sonra belge zorunluluğu nedeniyle başka işyerlerinde de çalışamayacak.

Yani çok tehlikeli ve tehlikeli işlerde meslek yeterlilik belgesi olmadan çalışanlar 25 Mayıs’a kadar bu belgeyi almazlarsa hem işini yitirecek hem de başka bir işyerinde iş bulabilmesi mümkün olmayacak.

Yasa işverenlere de yaptırımlar öngörüyor. Mesleki yeterlik belgesi bulunmayan işçi çalıştıran işverene her bir işçi başına 500 lira para cezası kesilecek.

Bundan ötürü çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta işyeri olan işverenler belge zorunluluğu gereken 40 meslekte istihdam ettikleri işçinin mesleki yeterlilik belgesi ne sahip olup olmadığına çok dikkat etmek zorunda.

Eğer belgesi olmayan işçi çalıştırırlarsa işçi başına 500 lira para cezası ödemek zorunda kalacak.

İşçilere mesleki yeterlilik belgesi Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun açtığı sınavda başarılı olanlara verilecek.

İş cinayetlerinin ortadan kaldırılabilmesi, Türkiye’nin kötü sicilden kurtulabilmesi için işçi, işveren ve toplumun üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirmesi, yasalara uyması gerekiyor.

Güvencesiz ve sosyal güvenlikten yoksun kaçak işçi çalıştıran işyerlerine karşı daha sıkı denetimin yapılması, ağır yaptırımların uygulanması çalışma yaşamının “olmazsa olmazıdır”.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10