• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 16 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 21 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 15 °C
 • Giresun 15 °C
 • Amasya 17 °C
 • Rize 16 °C
 • Trabzon 14 °C

MHP’ de kongre hesabı

MEHMET AKSOY

MHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Sinan Oğan'ın avukatı Kürşat Ergün, ‘ Her ne kadar tüzük kongresi amacıyla toplanırsa toplansın genel başkanlık, MYK  ve MDK seçimlerine de gidilmesinin önü açılmış olacak. Ancak kongrenin devamını takip eden günlerde mi veya hemen ertesi gün mü yapılacağı konusunda ortada bir siyasi mutabakatın bulunması lazım’ dedi. 

12. Asliye hukuk mahkemesinin kararına göre sadece tüzük mü değişecek, yoksa aynı zamanda genel başkanlık seçimi de yapılabilecek mi? Tüzük değişikliği kurultayının gündemine ilave edilen bir maddeyle genel başkanlık seçimi de yapacak mı? Aynı kurultayda iki iş birden yapılabilir mi veya yapılırsa ne olur?

Seçim kararı vermek Asliye Hukuk Mahkemesi yetkisinde değildir. Tüzük kurultayını toplaması gerekenlerin bu kurultayı toplamaması görev kusurudur. Mahkeme kurultayın toplanmasına karar verebilir ve de kurultayı toplamayanların yerine kayyum atayarak kurultayı toplar.

Toplanan kurultay kongre yapar ve genel başkan seçerse, bu tüzük kurultayı olmaktan çıkar, kongre kurultayına dönüşür ve Asliye Hukuk Mahkemesi kapsamında çıkar.

Ergün’ün söylediği gibi; kurultayda ‘gündeme’ genel başkanlık seçimi maddesi ilave edilebilecekse, Asliye Hukuk mahkemesi tüzüğün uygulanmasına değil; MHP’nin kongresine karar vermiş olacak ki buna yetkisi yoktur ve bu karar Yargıtay’dan geri döner. Ya da tüzük kurultayında seçim yapılmaz, seçim bir başkanın kurultayın konusu olur.

Uzun sözün kısası, muhalif avukatın tezi aslında muhaliflerin değil; genel merkezin tezidir. Genel merkez ve Hüseyin Hatemi adli yargının kongre kararı veremeyeceğini’ söyleyerek tam olarak bu durumu anlatıyordu. Ya mahkeme kararı yanlış ya da bu tüzük kurultayında genel başkanlık seçilemez.

Mahkemenin kararı doğruysa ki bana göre doğru o zaman seçim yapılamaz. Seçim yapılabilecek bir kararsa o zaman Yargıtay’dan geri dönecek. Yargıtay karar verinceye kadar kongre yapılabilir mi? Yürütmeyi durdurma kararı yoksa yapılabilir gibi görünse de kurultaydan önce mahkemenin karar vermesi gerekir ki Yargıtay bu kararı verir. Tüzük kurultayı en erken bir ay içinde yapılabilir. Yargıtay konuyu öncelikli olarak görüşür, kurultaydan önce kararını verir süreci durdurabilir.

Kurultay gündemindeki ‘gündeme yeni madde ilave edilebilir’ maddesi iki tarafı keskin bıçak gibi. Genel merkezin önünü kesecek gibi görünse de aslında genel merkezin tezini de doğrulayabilir. Böyle bir madde olmasaydı tüzük değiştirilerek yeni bir kurultayla genel seçim yapılabilecekken bu maddeden dolayı mahkemenin kararı iptal da edilebilir.

 

 

 

 

 Ergün, böylece tek kurultay aşamasında bu seçimlerin de yapılmasının teknik anlamda mümkün olduğunu, hukuki anlamda bununla ilgili bir sorun bulunmadığını belirterek, "Ancak kongrenin devamını takip eden günlerde mi veya hemen ertesi gün mü yapılacağı konusunda ortada bir siyasi mutabakatın bulunması lazım. Böyle bir mutabakat, ki değişim sürecini talep eden genel başkan adayları arasında yapılacak, sonucunda bizler de gerekli hukuki zemini hazırlayabiliriz, herhangi bir endişemiz de bulunmamaktadır, yeter ki kongre toplansın." diye konuştu. 

Siyasi partilerin en yetkili karar alma organının genel kurullar olduğunu ifade eden Ergün, "Dolayısıyla artık iş genel kurula geçtikten sonra genel kurul parti üzerindeki her türlü tasarrufunu dile getirebilir, bu oylanabilir, karara bağlanabilir. Bunun içerisinde de gerek genel başkanlık seçimi, gerek MYK gerekse MDK seçimi yapılması mümkündür. Bu açıdan herhangi bir sorun bulunmamakta." ifadesini kullandı. 

"İlk gün seçim kurulu olmayacak" 

Tüzük değişikliklerinin, seçim kurulunun konusu olmadığı için ilk gün genel başkanlık seçiminin yapılamayacağını vurgulayan Ergün, şu bilgileri de verdi: 
"Tüzük değişiklikleri seçim kurullarının denetiminde değildir, tüzük değişiklikleri partilerin iç işi olarak değerlendirilir. Dolayısıyla ne seçim hakimi ne kongre memurları salonda bulunmazlar ancak onların bulunabilmesi için genel başkanlık, MYK ve MDK seçimlerine geçilebilmesi lazım. Dolayısıyla aynı gün olmasa da ertesi gün veya genel kurulun alacağı kararla 15 gün sonra, 20 gün sonra tayin edilecek, ertelenecek bir günde, ki arada bir propaganda süreci geçmiş olur bize göre de sağlıklı yöntem budur, böyle bir süreç sonunda genel başkanlık seçimine gidilebilir." 

Ergün, iki değil tek kongrenin söz konusu olduğuna işaret ederek, "Tek kongrenin ilk toplantı gününde eğer siz kongreyi kapatmaz, bir sonraki tarihe ertelerseniz bu yine tek kongre sayılır, ertelenmiş günü de yapıldığı zaman o gün itibarıyla kongre kapatılabilir. Bu iki kongre toplantısı demek değil tek kongre toplantısıdır ancak ertelenmek suretiyle yapılan bir kongre toplantısıdır. Bu açıdan da tekrar imza toplayalım, tekrar süreci başlatalım gibi bir gereksinim de ortaya çıkmayacak." dedi. 

Öte yandan diğer genel başkan adaylarının, hem zaman hem de maddi tasarruf açısından olağanüstü kurultay sürecinin, hafta sonu tamamlanmasına sıcak baktığı ifade ediliyor. 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10