• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 18 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 13 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 11 °C
 • Rize 9 °C
 • Trabzon 13 °C

‘MHP nereye gidiyor?’

MEHMET AKSOY

Bugünlerde en çok sorulan soru, ‘MHP nereye gidiyor?’ Aslında MHP görüldüğü kadarıyla bir yere gitmiyor. Olağanüstü kongreye olmasa da ‘olağanüstü’ kurultaya gidebilir. MHP’nin sorunu kurultay veya kongre mi? Veya MHP’nin sorunu kurultay veya kongreyle çözülebilir mi? Kongre yapılmadan çözülemez mi? Hastalığın teşhis edilmeden tedavi edilemeyeceği gibi; MHP’nin sorunu da teşhis edilmeden çözülemez.MHP’de sıradan Türk yok herkes büyük Türk,herkes birbirine rakip, eleştiriler acımasız. Sorun göründüğünden derin ve büyük.Çözüm Ülkü Ocakları’nın yeniden yapılandırılmasında.

Ülkü Ocakları yeniden

Özellikle kursların okullara dönüştürüldüğü; eğitimin tavan arasına veya merdiven altına itildiği bu dönemde okulların veremediğini Ülkü Ocakları vermelidir.Zaerarlı kendiliğinden yetişir, ancak faydalıyı yetiştirmek gerekir. Eğitim üniversite hazırlık kursu değildir.  Eğitimsiz hiçbir millet uzun süre hayatını devam ettirememiştir. Paranız kadar değil; aldığınız eğitim kadarsınız. Milli Eğitim’in özel ve genel amaçlarını hayata geçirecek bir kurum artık kalmamıştır. Kursa dönüşen okullardan doğan boşluğu Ülkü Ocakları, hem nitelik hem de nicelik olarak doldurabilirse, ocak eski misyonuna kavuşabilir, MHP de fabrika ayarlarına dönebilir. 

Türkiye’nin eğitim, yargı, ekonomik ve sağlık ve de kronikleşen iç ve dış güvenlik sorunlarıyla ilgili MHP’nin kısmen de olsa uygulanıp sonuç alınmış uygulamaları ve uygulanacak projeleri her dönem mevcut olduğu halde, bugün bu projeler halkla bir türlü buluşturulamıyor. Neyin nasıl yapılacağını seçmen bilmediği için, yapılanın veya sunulanın en iyisi olduğuna inanıyor veya inandırılıyor.

Misyon sorunu yok

Merhum Alparslan Türkeş, Kültür Emperyalizmi ve gençlerimizin kendilerine Türk milletine ve İslam dine yabancılaştırılmasına karşı en ciddi eğitim politikalarını geliştirmiş ve Ülkü Ocakları sayesinde 80 Darbesi’ne kadar hayata da geçirebilmişti.  MHP’nin küçük tasarruf sahiplerinin tasarruflarını birleştirerek büyük yatırıma dönüştürmesi projesi ‘Millet Sektörü’ yıllar sonra ‘Menkul Kıymetler Borsası’ alarak hayata geçirildi. Yine işçinin fabrikaya ortaklığı (kar ortaklığı), güneydoğudaki feodal yapıya karşı ‘Toprak Reformu’ gibi hayati projelerinin yanında uzak veya yakın tehdit olarak görülmezken, Rahmetli Alpaslan Türkeş, hızlı ve düzensiz şehirleşmenin tehlikelerini 60’lı yıllarda görmüş, kırsal kalkınma için ‘Tarım Kentleri’ projesini hayata geçmiştir. Tahsin Ünal’ında kitaplaştırdığı proje uygulanabilseydi bugünkü çarpık kentleşme, dağılan aileler, istismar edilen, fuhşa ve uyuşturucu batağına sürüklenen çocuklar olmayacak, fuhuş ve uyuşturucu kullanma yaşı 10’a inmeyecekti.

MHP’nin, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü ve sınırlarımız dışında kalan Türklerin bağımsızlığı konusundaki çalışmaları, toplumun tüm fertleri tarafından kabul görmüştür.

1980 öncesi ve sonrası Türkiye’de faaliyet gösteren silahlı propaganda örgütlerine karşı kesin sonuç alınacak projeler, MHP tarafından her zaman üretilmiş ve imkanlar nispetinde hayata geçirilmiştir. PKK’nın güneydoğuda kesin hakimiyet kurduğu TSK’ın çaresizliğe düştüğü 90’lı yıllarda, yine Rahmetli Alpaslan Türkeş hükümet dışında olmasına rağmen, çare olarak görülmüş. Daha önceden hazırladığı sosyo-, psikolojik, ekonomik ve güvenlik boyutlu proje, Tansu çiller döneminde uygulamaya sokularak PKK’nın Türk topraklarından çıkarılması sağlanmıştır.

Çözüm üretilmeli

Sorunları saymak veya muhalefetin eksiklerini söylemek yetmez, aynı sorunların nasıl çözüleceğinin yollarını da halka göstermek, alternatif sunmak gerekir. MHP terörle mücadele partisi gibi algılanmasına rağmen, insanların en temel hakkı olan yaşama hakkını elinden alan terör sorununun çözümüne dair MHP’nin görüşlerini, MHP dışındaki partiler ‘çözüm önermiyor’ diye sıklıkla eleştiriyor.  MHP’nin tam olarak bu konuda ne düşündüğünü seçmen de hala bilmiyor.

İdeolojik parti demek; sorun ve çözümleri bir arada sunabilen, seçimden seçime değil; tüm zamanlarda seçmenin derdine derman, derman olunamıyorsa tercüman olan parti demektir.

Partinin misyonu oy verilebilirliğini gösterirken, vizyonu ise oy verilmesini sağlar. Misyon açısından Türkiye’nin en güçlü partisi MHP,  halkın yüzde doksanına (%90) yakını tarafından oy verilebilir parti olarak görülüyor. Oy verilebilir partiler arasında bu kadar yüksek bir desteğe sahip MHP’nin oy verilen partiler arasında geriye düşmesinin sebebi misyonundan değil; vizyonundan kaynaklanmaktadır. MHP’ye genel başkan olmak isteyenlere bu pencereden baktığınızda kimlerin olabileceğini ve olamayacağını daha net görürsünüz.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10