• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 18 °C
 • Ordu 11 °C
 • Sinop 10 °C
 • Giresun 11 °C
 • Amasya 9 °C
 • Rize 11 °C
 • Trabzon 11 °C

MHP Samsun teşkilatı kapanacak mı?

MEHMET AKSOY

‘MHP Samsun teşkilatı kapanacak mı?’ sorusunu, konunun en yetkilisi MHP Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin’e yönelttim.

MHP Genel Merkezi tarafından teşkilatları kapatılarak görevden alınan 7 ilin dışında Samsun’un da görevden alınabileceği bazı yayın organlarında yer aldı. Kamuoyunun merak ettiği konulardaki sorular ve açıklamaları:
 – ABD Başkanı Obama seçimden sonra, ‘Cumhuriyetçi, demokrat… ben herkesin başkanıyım’ ve Başbakan Erdoğan da seçim sürecinde yaptıklarından dolayı helallik isterken, sadece kongre kazanan Sayın Devlet Bahçeli’nin, kongreden sonra genel merkez muhaliflerini ağır bir dille suçlamasının sebebi neydi?
 – Suçlananlar, genel merkeze muhalefet edenler değil; kongre sürecinden yararlanarak MHP’ye sinsice sızmaya çalışanlar veya buna alet olanlardır. MHP’yi iç çekişmelere sürüklemek ve etkisizleştirmek amacıyla yapılan bu sızma hareketinde bilinçsiz bir şekilde kullanılan teşkilat mensuplarının zarar görmemesi için açıklama mümkün olduğu kadar yumuşatılmıştır.
Mevcut durum için kullanılabilecek en yumuşak ifadeler kullanılmıştır. Bugün Ülkücülükle ilgisi kalmamış bir zamanlar Ülkücü olanların üzerinden MHP’ye komplo düzenlenmiştir. Kısa zaman sonra bunların nasıl nemalandığını ve başka partilerin kadrolarında yer aldığını göreceksiniz.
-Genel merkez muhaliflerinin eleştirildiğini söyleyenler, parmağın işaret ettiği yere değil de parmağa bakanlar mıdır?
- Evet, gerçeği gören; kullanıldıklarını anlayan arkadaşlarımızın büyük bir kısmı seçildikleri il yönetimlerinden istifa etmişlerdir.
-Sayın Bahçeli’ye karşı adaylığını açıklayan Koray Aydın bu sızma hareketinin neresindeydi?
-Sayın Aydın, sızma hareketinin içinde değil; MHP’nin içinde bir milletvekilimizdir. Sayın Aydın’la ilgili bir sorun yoktur. O demokratik hakkını kullanarak aday olmuştur ve halen partimizin ilkelerine uygun hareket etmektedir.
-Kapatılan teşkilatların genel merkez delegeleri, genel merkeze karşı olduğu için mi kapatıldı?
-Hayır, önümüzdeki yerel ve genel seçimlere, muhtemel anayasa referandumuna ve de cumhurbaşkanlığı seçimlerine partimizi taşıyabilecek kadroları oluşturan teşkilatlar işinin başındadır ve görevlerini sürdüreceklerdir. Göreve seçildikten sonraki süreçte birlikte seçim kazandıkları halde yöneticilerinin önemli bir kısmı istifa ettiği için MHP’yi yeterince temsil edemeyecek teşkilatlar kapatılmıştır. Bunun dışında seçilmelerine rağmen hiçbir çalışma yapmayan ve de MHP’yi önümüzdeki zorlu süreçte başarısız duruma düşürmeyi amaçlayan teşkilatlar görevden alınmıştır. MHP’nin başarısı için değil de başarısızlığı için uğraşanların o görevlerde bulunmasına göz yumulamazdı. Bunu görmemek veya görmezden gelmek davaya ihanettir.
-Bu işi yürütemeyeceklerini nasıl anladınız? Tıptaki biyopsi gibi; küçük bir parçadan büyük bir sonuç, siyasette de çıkarılabiliyor mu?
Yolcu çobana ‘Halep’e ne kadar zamanda varacağını’ sorar. Çoban defalarca sormasına rağmen cevap vermez de yola koyulunca ‘bir haftada varırsın’ der. Yolcu, sorduğu zaman niçin cevap vermediğini sorunca, Çoban, ‘varışın, gidişine bağlı olduğunu, bu hızla bir haftada, daha yavaş gitseydin daha uzun sürede, daha hızlı gitseydin daha kısa sürede varacağını söyleyecektim, yanımda durarak varamayacağın için o zaman söylemedim’ der. Siz de teşkilatları gidişlerine göre mi değerlendiriyorsunuz?
-Nerede ne olduğunu yakından takip ediyoruz. İllerin sosyal, siyasi konumlarına göre toplumsal beklentileri karşılayacak yönetimler oluşturulmuşsa birlikte çalışıyoruz, oluşturulamayan yerlerde üniversiteler, sivil toplum örgütleri, meslek oda ve birliklerini; velhasıl toplumun tamamını kucaklayan, MHP’yi her ortamda temsil edebilecek, her konuda söyleyecek sözü olan teşkilatlar oluşturuyoruz. MHP’yi temsil edemeyecek, tek özelliği delege tarafından seçilmiş olmak olan, başarısızlığı açıkça görülen yönetimler yenileniyor.
-Samsun Teşkilatının da kapatılacağına dair söylentiler var.
-Diğer illerde olduğu gibi; Samsun da çalışmalarıyla değerlendirilen bir ilimiz. Birlikte çalışmamamız için bir sebep yok.
-Samsun’da genel merkeze karşı genel merkez delegesi var mı?  sorusuna Sayın Çetin, sizce var mı? diyerek karşı soru yöneltiyor.
-(Ben) Durumunu açık olarak ifade eden ve etmeyenler var. Çoğunluk genel merkez taraftarıdır herhalde.
-(Çetin) Samsun’da genel merkez karşıtı çok delege var. Fakat yönetim kurulu arkadaşlarımız MHP’nin başarısı için çalıştığı sürece bu sorun teşkil etmez. MHP Samsun Teşkilatının kapatılması sözkonusu değildir.
Olaylar ne görüldüğü gibi ne de gösterildiği gibi, en yetkili ağız böyle söylüyor. Kapatılan teşkilatların yerine yapılan atamalar Sayın Çetin’i doğruluyor. Yönetimler sadakat esasına göre değil; liyakat esasına göre; her meslekten;  deneyimli siyasetçi,siyaset ve toplum mühendisi, iletişim uzmanları, eğitimciler v.b. gibi elitlerden oluşturuluyor. Sayın Çetin bu işi de Samsun’u da iyi biliyor.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10