• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Samsun 11 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 15 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 13 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 15 °C

MHP’de tüzük tamam, ama kongre

MEHMET AKSOY

MHP, kayyum (çağrı) heyetinin organizasyon hızına bağlı olarak bir, bir buçuk ay içerisinde tüzük kurultayını toplar, olağanüstü kurultayla genel başkanlık seçiminin ‘genel başkanın onayı alınmadan yapılamayacağına dair tüzüğün 63. maddesini değiştirebilir. Bu işleyiş hukuken engellenemez. Olan budur. Mahkemenin kararının paralelle, üçgenle, iç veya dış müdahaleyle ilgisi yoktur. Karar hukukun gereği olarak alınmıştır. Göz olanı akıl olacağı görür. Bundan sonra ne olacağını söylemeden önce bu köşede birkaç ay evvel ‘Yaşlı adam ve atı’ başlıklı bir hikaye yayınlamıştım. O hikayeyi hatırlamak veya hatırlatmakta yarar var.

‘Hayat parça parça gelir. Yargı ise bütünü kapsar’

Fakir adamın öyle güzel beyaz bir atı varmış ki krallar bile kıskanırmış.

Atı almak için muazzam fiyatlar teklif ettikleri zaman yaşlı adam şöyle demiş ‘Atım benim için bir dost gibidir, bir dostumu nasıl satarım?’

Çok fakir olmasına ve çok fazla para teklif edilmiş olmasına rağmen atı satmamış.

 Bir sabah uyandığında atını yerinde bulamamış.

Tüm köy ‘Bak işte gördün mü atın çalındı. Aptallık yaptın ve satmadın. Böyle değerli bir şeyi sen nasıl koruyabilirsin? Onu istediğin fiyata satabilirdin ama şimdi at gitti. Çok büyük şanssızlık.’ demişler.

 Yaşlı adam ‘Çok uzağa gitmiş olamaz. At zaten sabit bir hayvan değildir. Nasıl hemen böyle yargılara varabiliyorsunuz? Bunun şanssızlık olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz? Nasıl böyle yargılara varabilirsiniz?’ demiş.

Köylüler ‘Bizi aptal yerine koyup felsefe yapmayı bırak. Felsefeye gerek yok. Hazineyi kaybettin. Bu bir şansızlıktır.’ demişler.

 Yaşlı adam ‘Tek bildiğim atın gitmiş olduğu. Hikayenin tümünü bilmiyoruz. Kemse bilemez bunun şansızlık olup olmadığını, bunu neyin takip edeceğini?’ demiş. Köylüler, yaşlı adama gülerek onun delirdiğini düşünmüşler.

 On beş gün sonra at, yanında bir düzine atla geri dönmüş. Bu sefer tüm köy tekrar toplanmış ve ‘Evet sen haklıymışsın biz yanıldık. Bu şanssızlık değil bir kutsanmışlık, bir şansmış demişler.’

Yaşlı adam ‘Bunun şans olup olmadığını bilemeyiz. Tek söyleyebileceğimiz atın döndüğü ve yanında on iki at olduğu. Bir sayfayı okuyarak tüm kitap hakkında nasıl yorum yapabilir, yargıda bulunabiliriz?’ demiş.

 Bu sefer köylüler sessiz kalmayı tercih etmişler. Yaşlı adamın bir tane de genç bir oğlu varmış. Vahşi atlardan birini terbiye ederken bacağını kırmış. Köylüler yine toplanmış ‘Haklıymışsın, bu bir talihsizlikmiş. Tek oğlun vardı o da şimdi sakatlandı. Sana şimdi kim yardım edecek?’ demişler. Yaşlı adam ‘O kadar uzağa gidip yargıda bulunmayın. Bunun şansızlık olup olmadığını bilemeyiz. Bu da sadece hikayenin bir parçası. Hayat parça parça gelir Yargı ise bütünü kapsar’ diye yanıt vermiş.

Birkaç hafta sonra ülke, komşu ülke ile savaşa girmiş.

Köydeki tüm gençler zorla askere alınmış. Sadece sakat olan yaşlı adamın oğlu kalmış. Bunun üzerine tüm köy büyük bir üzüntü ve ağlayışa gömülmüş.

Köylüler yaşlı adama ‘Sen haklıydın bu bir şansmış. Oğlun sakat ama seninle, bizimkiler ise gitti.’ demişler.

Yaşlı adam ‘Sizinle konuşmak imkansız. Devamlı yargılarda bulunuyorsunuz. Sadece oğullarınız zorla askere alındı. Bunun şans mı şansızlık mı olduğunu kimse bilemez. ,Sadece Tanrı bilir, Sadece Tanrı bilir.’ diyerek yanıtlamış…

 Buradan çıkacak sonuç tüzük kurultayıyla değişecek olan, isminden de anlaşılacağı üzere sadece tüzüktür hatta sadece 63. maddedir. Buradan hareketle genel başkanın değişeceği ve falancının genel başkan olacağı yargısına varılamaz. Hatta şimdiden genel başkanlık seçiminin yapılacağı yargısına da varılamaz. Değişen tek şey önceden genel başkanlık seçimi genel başkanın onayı alınmadan yapılamazken, değişecek tüzükle yapılabilecektir.

 MHP ve Ak Parti’nin başörtü meselesinin yasal olarak çözülmesi için hazırladıkları yasa tasarısı ve daha sonra referanduma sunulmak üzere hazırlanan ve TBMM’den geçen anayasa değişikliği nedeniyle Ak Parti’nin kapatılabileceğini tasarı aşamasında yazdım. Onlarca hukukçuları göremedi ama ben gördüm. Başörtü yasası geri çekilerek, anayasa taslağı da Anayasa Mahkemesi Başkan Haşim Kılıç’ın özel gayretiyle hukuksuz şekilde değiştirilerek Ak Parti’nin kapatılması engellenmişti.

 MHP’de olanı olmadan önce söyledim, olacağı ise yazacak yerim kalmadığı için başka bir yazıya bırakıyorum.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10