• BIST 104.123
 • Altın 145,809
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Samsun 22 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 13 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 20 °C
 • Giresun 20 °C
 • Amasya 17 °C
 • Rize 22 °C
 • Trabzon 22 °C

MUNAFIK ALLLAH’TAN KORKMAZ, İNSANLARDAN UTANMAZ..!

AHMED HALEBİ

Münafıklık sıfatının çoğu, istek ve menfaatlerini gerçekleştirmek arzusunda, sürekli dünya için Allah’tan korkmadan ve kullardan utanmaksızın uğraşmaktır. Onu sürekli konuşurken görürsünüz. Zannedersiniz ki, o Allah’ın dışında hiçbir şeyden korkmaz. Onun bu korkusu, sadece özel, nifakla dolu üslubundan ve başkalarına kötü amaçla gülümsemesinden anlaşılır. Malı, dininin önüne geçmiştir. Onda başkalarına, hatta öyle ki; en yakınlarına karşı küçücük bir sevgi göremezsiniz. Onun tek hedefi, helal veya haram yoldan istediğini almaktır.

Sözlerini doğrulamak için, münafıkların peşinden sürüklediği her kimse ve her neyse, onlara ait bazı özellikler vardır ki; onların en belirgin özellikleri, dini inançlarının olmayışı, fikirlerinde halüsinasyon görüyor olmaları, tatlı rüyalar peşinden koşmaları ve bunların gerçekleşmesi konusunda vaatte bulunmalarıdır.

Bu münafıkların, onlara inanan grupları vardır. Onlar grubun ve ferdin güvenini elde etmişlerdir. Muhakkak, öyle bir gün gelir ki; bu güvenin yerinde ve onlara layık olmadığı, bazı vesikalar ve delillerle ortaya çıkar. Onların üslubundan ve iletişim şekillerinden sakınmamız gerekir. Bu söylediğim şeyler, onlar için yeterli değildir. Onlar (münafıklar) için, birçok ayet-i kerime vardır. Münafıklar için Allah’u Teala şöyle demiştir; “ O münafıklar sana geldiği vakit şöyle dediler. Şüphesiz, senin Allah resulü olduğuna şahadet ederiz. (Ey Muhammed!) Münafıklar sana geldiklerinde, “ Senin, elbette Allah’ın peygamberi olduğuna şahitlik ederiz” derler. Allah senin, elbette kendisinin peygamberi olduğunu biliyor. (Fakat) Allah, o münafıkların hiç şüphesiz yalancılar olduklarına, elbette şahitlik eder. Yeminlerini kalkan yaptılar da, insanları Allah’ın yolundan çevirdiler. Gerçekten onların yaptıkları şey, ne kötüdür! Bu onların önce iman edip, sonra inkâr etmeleri, bu yüzden de kalplerine mühür vurulması sebebiyledir. Artık, onlar anlamazlar. Onları gördüğün zaman kalıpları ve şekilleri hoşuna gider. Konuşurlarsa, sözlerine kulak verirsin. Onlar, sanki elbise giydirilmiş kereste gibidirler. Her kuvvetli sesi kendi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır, onlardan sakının! Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan) çevriliyorlar! O münafıklara, Gelin Allah’ın Resulü sizin için bağışlama dilesin” denildiği zaman başlarını çevirirler ve sen onların büyüklük taslayarak uzaklaştıklarını görürsün. Onlara bağışlama dilemesen de, onlar için birdir. Allah, asla bağışlamayacaktır. Çünkü; Allah, fasıklar topluluğunu doğru yola iletmez.

Allah (C.C)’ın Kuran’da açıkladığı münafıkların alamet ve sıfatları şöyledir; “ Münafıklar, Allah’ı aldattığını zannederler. Allah onları kandırır. Namaza kalktıklarında tembel ve isteksiz olarak kalkarlar. Allah’ı bazen ve korkarak az zikrederler. Bunları Allah saptırır. Onlar için kurtuluş yoktur.”

Ebu Hureyre’den rivayetle, Allah resulü şöyle buyurmuştur : “ Münafıklık alameti üçtür. Konuştuğunda, yalan söyler. Söz verirse, yerine getirmez. Bir şey kendine emanet edilirse, ihanet eder.”  Müttefekun aleyhi… Hızlı şekil değiştirmek, münafığın özelliklerindendir. Yani, yeni şartlara süratlice uyum göstermek, münafıkların özelliklerindendir. Münafık mızrak ve ok gibi, bazen sarı, yeşil, mavi, sonsuz renge bürünebilir.

Hafız İbni Hacer Asgalani ( Sahihi buhari şerhi olan Fethul Bari kitabında ) Kurtubi’nin şöyle dediğini söyledi;  İnsanların en kötülerinin ikiyüzlü olduklarını söyledi çünkü bu halin, münafıklık hali olduğunu, onların batıla yalakalık yaptıklarını ve insanların arasına yalanla fesat soktuklarını söylemiştir. 

Tercüme eden 

Zekai Gül

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10