• BIST 103.773
 • Altın 145,843
 • Dolar 3,4963
 • Euro 4,1879
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 21 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 23 °C
 • Rize 26 °C
 • Trabzon 25 °C

Münafıkların Sıfatı

AHMED HALEBİ

Münafıkların en önemli sıfatı daima dünya menfaatleri ile ilgilenmeleri, arzu ve isteklerinin peşinden Allah'tan korkmadan ve kuldan utanmadan koşmalarıdır. Onu başkaları ile konuşurken gördüğünde , zannedersin ki , o sadece , Allah'tan korkusuna, hiç kimseyi kıramaz. Onun bu korkusu sadece , kendine has , nifak dolu ve dinini  şahsi menfaatlerine ve dünya malına değişen uslübunda ortaya çıkmaktadır. O başkalarını kötüleyen ve küçümseyen uslübu ile , en yakın akrabalarına bile , sevgi gösteremez. Onun tek hedefi , helal ve haram ayırt etmeksizin menfaatlerine ulaşmaktır.

Burada  her kim munafıkların ve sözlerinin arkasından koşar , onlara uyum göstermeye  ve sözlerini tasdik etmeye çalışır. Ona , birçok şey geri dönüş yapar. Onlarda , hiçbir dini kısıtlama ve halüsülasyon olmaksızın , rüyalarını gerçekleştirir.

Ortada, onlarla hareket eden bir grup olursa , onlar grubun ve ferdin güvenini hemen kazanırlar. Ancak , günlerin geçmesi ile , bu güvenin yerinde ve layık olanlara yöneltilmediği ortaya çıkacaktır.Çünkü ; evraklar ve resmi belgeler , onlara yöneltilen güvenin tam tersini ortaya koyacaktır. Onların üslübuna ve  iletişim şekline çok dikkat etmek gereklidir. Onlar , benim söylediğim gibi değildir. Allah C.C. münafıklar  için şöyle diyor : Münafıklar , sana geldiklerinde , onlar : 'Biz şahitlik ederiz ki , sen gerçekten Allah'ın Rasulusun derler.Allah senin gerçekten onun elçisi olduğunu bilir ve Allah  münafıkaların gerçekten , yalancılar olduklarını bilir. Onlar yeminlerini nifakları için bir perde yaptılar. Böylece onlar , insanları Allah'ın yolundan men ederler. Muhakkak, onların yaptıkları kötüdür. Bu onların iman etmeleri , daha sonrada inkar etmeleri sebebiyledir. Bunun için onların kalpleri mühürlüdür. Bu yüzden , onlar anlamazlar ve sen onlara baktığın zaman , onların cüsseleri hoşuna gider ve onlar , konuştuklarında sen onların sözlerini dinlersin. Onlar, sanki dayanmış kütük kümeleri gibidir.Onlar her çığlığın kendilerinin aleyhine olduğunu sanırlar. Onlar düşmandırlar. Binaen aleyh, onlara dikkat et. Allah onlara lanet etsin.Onlar nasılda doğru yolu inkar ediyorlar ve onlara gelinde ; Allah'ın Rasulu sizin için bağışlanma dilesin dendiğinde , onlar kafalarını çevirirler ve onların yüzlerini uzağa çevirdiklerini görürsün . Sen ( Muhammed ) onlar için bağışlanma dilesende , onlar için bağışlanma dilemesende aynıdır.Allah onları asla , affetmeyecektir.Allah fasık olanları hidayete erdirmez.’ (Münafıkun Suresi 1/6. Ayeti Kerime. ) Allah C.C. munafıkların özelliklerini şöyle tarif etmektedir: Münafıklar, Allah'a tuzak kurar, aldatırlar. Aslında , Allah onlara tuzak kurmuştur. Namaza kalktıklarında , gevşek ve uyuşukturlar. Allah’ı çok az zikrederler . Hatırlarlar.Allah onları saptırdığında , onlar doğru yolu bulamazlar.Ebu Hureyre'den rivayet olunmuştur ki , munafıklık alametleri üçtür. Konuştuklarında , yalan söylerler. Emanete , ihanet eder. Söz verirse , sözünde durmaz. ‘Müttefikun aleyh’ Munafık alametlerinden biride yeni şart ve durumlara hızla uyum göstermesi ve bulunduğu ortama uymasıdır.Munafığın renklerini , çeşitli renklere ait mızrak gibi görürsün kimi sarı , kimi yeşil , kimi mavi, nihayetsiz renge sahiptir.Hafız bin Hacer Askalani, Fethul bari şerhinde; ‘İki yuzlu insanlar , insanların en şerlileridir.Çünkü , onların durumu , münafıkların hali gibidir.Onlar , batıla ve yalana yaltaklanırlar ve insanların arasına fesat sokarlar’ diye söyler. 

 

Tercüme Eden: Av. Zekai Gul 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10