• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 20 °C
 • Ordu 16 °C
 • Sinop 15 °C
 • Giresun 17 °C
 • Amasya 13 °C
 • Rize 15 °C
 • Trabzon 15 °C
 • Suriye'den haddini aşan' Türkiye' açıklaması
 • Erdoğan: İzin vermeyeceğiz
 • Çok sayıda öğretmen tutuklandı
 • Suriye'den haddini aşan' Türkiye' açıklaması
 • Erdoğan: İzin vermeyeceğiz
 • Çok sayıda öğretmen tutuklandı
 • Küçük Irmak'ın cansız bedeni bulundu
 • Suriye reijimi 3 kez kimyasal silah kullandı
 • Irak Başbakanı'ndan 'Türkiye' açıklaması
 • Ankara'da ByLock operasyonunda 86 polis tutuklandı
 • Türk hackerlar Adil Öksüz için özel uzman ekip kurdu
 • O vekil, PKK'lı teröristin cenazesine katıldı
 • Facebook beğenisi bakanlıktan etti
 • Çipli kimlik kartları için tarih belli oldu
 • Hanefi Avcı'dan FETÖ açıklaması
 • Galatasaray'ın eski futbolcusu öldürüldü!
 • SGK’dan kimlere müjde var?
 • İşte Ankara yüksek hızlı tren garı

NEOLİBERALİZM VE ÜNİVERSİTE

CEM ŞAHAN


OnurumuzuSavunuyoruz Hareketi Yürütücüleri’nin yaptığı çağrıyı, Samsun Yerelinde tartışmak, bu kentte neden üniversitenin halk adına bilgi üretemediğini ve kamusal yarar adına masaya vuramadığına dair önemli ipuçları da veriyor:

Ülkemizde,bilim insanlarının toplumsal sorumluluklarının baskı altına alınmayaçalışıldığı; üniversiteler ve bilimsel faaliyetler için evrensel düzeydeolmazsa olmaz sayılan özgürlük ve özerklik normlarının hiçe sayıldığı yeni birsürece tanıklık ediyoruz. Bu süreç dünya bilim ve üniversite tarihinin tümevrensel kazanımlarını ve varoluş koşullarını hiçe sayarak ülkemizde biliminsanlarının kamusal sorumluluklarını tehdit ediyor.

Ülkemizdekikuralsız sanayileşme ve uzantısı sayılabilecek çevresel kirliliğin en yoğunyaşandığı, başta Dilovası olmak üzere Kocaeli’de kanserden ölüm oranlarınınTürkiye ve dünya ortalamasının çok üzerinde olduğu bilinmektedir.
Bu bulguyalnızca bilim insanlarınca değil, Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş DaireBaşkanlığı tarafından da bilinmekte olup, bölge yetkilileri ve ilgilibakanlıklar, sanayi tesisleri açılmaması konusunda Sağlık Bakanlığı tarafındanuyarılmıştır.

Dilovası’nda halk sağlığı alanında en önemli bilimselaraştırmaları sürdüren kişilerden birisi olan Kocaeli Üniversitesi Halk SağlığıAnabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’dur. Prof. Dr. Hamzaoğlu,ekibiyle sürdürmekte olduğu bir araştırmasında Dilovası’nda “yeni doğum yapan annelerin ilk sütü ve bebeklerin dışkılarında civadan kurşuna bazıları vücuttahiç bulunmaması gereken sekiz ağır metale yüksek miktarlarda rastlanıldığınıbulgulamıştır.”

Halk sağlığı açısından tartışılmaz derecede önemli olan buaraştırmanın analizleri TÜBİTAK Bursa Test ve Analiz Laboratuvarı ile TÜBİTAKMarmara Araştırma Merkezi Çevre Enstitüsü tarafından yapılmış olup, bulgularaherhangi bir müdahalede bulunulmadığı son derece açıktır.

Bubulguların elde edildiği süreçte tüm uyarılara rağmen, bölgede dördüncü birdemir-çelik fabrikasının temeli atılmıştır. Prof. Dr. Hamzaoğlu basın mensuplarının soruları üzerine bu yeni gelişmenin olası çevresel ve halksağlığı etkilerini değerlendirmiş ve laboratuvar sonuçları tamamlanmış olanaraştırmasının bulgularından yararlanarak bölgedeki kuralsız sanayileşmenin insan sağlığı ve çevre üzerindeki tahripkâr etkilerine dikkat çekmiştir.

Prof.Dr. Hamzaoğlu’nun bu bulgularını kamuoyuyla paylaşması, bölgedeki sanayilobisinde büyük “rahatsızlık” yaratmış ve şahsına yönelik saldırılara dönüşmüştür. Bu saldırıların en çirkini ve en fütursuzu, Kocaeli BüyükşehirBelediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bilim ve akademik süreçlerle hiç bir doğrudan bağlantısı bulunmayan Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu basına verdiği demecinde Prof. Dr. Hamzaoğlu’nu şarlatan olarak niteleyip, şov yapmakla itham etmiş; yani basın önünde Prof. Dr.Hamzaoğlu’nun kişilik haklarına doğrudan saldırarak suç işlemiştir. Kamuoyu önünde açıkça işlenen bu suç Prof. Dr. Hamzaoğlu’nun yargıya taşımasına rağmen,halen mahkeme tarafından karara bağlanamamıştır.

Dahada vahim olanı Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun Prof. Hamzaoğlu’nu “halkıgaleyana getirmek” suçlamasıyla Savcılığa şikâyet etmesi ve ardından KocaeliÜniversitesi’nin Prof. Dr. Hamzaoğlu hakkında ceza soruşturması açmasıolmuştur. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı, Prof. Dr.Onur Hamzaoğlu’nu “kanserle ilgili araştırma sonuçlarına dayanmayan bilgileribasınla paylaşarak halkta panik yaratma” suçlaması ile YÖK’e şikâyet etmiş, buşikâyet üzerine Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü bir de disiplin soruşturması açmıştır.

Hem mahkeme hem de soruşturmalar süreci devam ederken KocaeliÜniversitesi Rektörü, “Prof. Dr. Hamzaoğlu Olay”ının Üniversite Etik Kurulutarafından değerlendirilmesini talep etmiştir. Kocaeli Üniversitesi “EtikKurulu”, Prof. Dr. Hamzaoğlu’nun “bitmeyen araştırmasının sonuçlarınıaçıkladığı” iddiasıyla “etik özensizlik” gösterdiğine karar vermiştir. Sözkonusu karar, Disiplin Soruşturmasının yürütücüsü tarafından gerekçe olarakkabul edilerek Prof. Hamzaoğlu suçlu bulunmuş ve Rektör tarafından uyarıcezasına çarptırılmıştır. Kocaeli Üniversitesi “Etik Kurulu”nun aldığı bukararın, bilimsel özgürlükler çerçevesinde hiç bir akademik norm ve kuralauymadığı açıktır. Nitekim Türkiye’nin de imzası bulunan Yüksek ÖğrenimKurumlarının Özerklik Bildirgesinin 6. Maddesinde bu durum açıkçavurgulanmaktadır.

“Akademikçevrenin araştırma işlevi ile ilgili tüm üyeleri bilimsel araştırmanın evrenselilke ve yöntemlerine tâbi olarak, herhangi bir müdahaleye maruz kalmaksızınaraştırma çalışmalarını sürdürme hakkına sahiptir. Bu kişiler aynı zamandaaraştırmalarının sonuçlarını başkalarına özgürce iletme ve sansürsüz yayımlamahakkına da sahiptir.”

Bilimselaraştırmaların tamamladığı aşama, basıldıkları anlar değildir. Araştırmabulgularının incelenme süreci tamamlanıp sonuçlarının değişmeyeceği şeklindekesinleştiği aşama, araştırmanın da tamamlandığı anlamına gelir. Biliminsanları için kamusal sorumluluğun başladığı aşama, işte bu aşamadır. KocaeliÜniversitesi “Etik Kurulu”nun bu temel ilkeyi göz ardı ederek araştırmayıtamamlanmamış kabul etmesi ve akademik yetkinliği, bulunduğu tüm akademikçevreler açısından ve yaptığı çalışmalarda açıkça ortada olan Prof. Dr.Hamzaoğlu’na “uyarı cezası” vermesi son derece manidardır. Üstelik bu cezanınProf. Dr. Hamzaoğlu’ndan önce Belediye Başkanı Karaosmanoğlu tarafındanbiliniyor olması ve Karaosmanoğlu aleyhine kamu davası olarak açılan hakaretdavasına delil olarak sunulması ise ürkütücüdür.

Üniversiteözgürlüğünün olmazsa olmaz koşulu, siyasal baskılardan arınabilmektir. Bu ilke,Orta Çağ’dan beri üniversite ve akademiya geleneğinin vazgeçmeden sürdürdüğüonurlu mücadele ve kazanımların yapı taşıdır. Elbette bu, üniversitenin vebilim süreçlerinin denetimsizliği anlamına gelmemektedir. Bilim yine ve ancakbilimsel süreçlerle denetlenir. Hiç kuşkusuz bu denetimin sorumluları belediyebaşkanları, sanayi lobileri ve bu baskılara boyun eğen “etik kurullar”değildir. Prof. Dr. Hamzaoğlu’nun bilimsel bulgularına yapılacak reddiye ancakDilovası’nda sürdürülecek ve Prof. Dr. Hamzaoğlu’nun bulgularını geçersizkılacak bir başka bilimsel çalışmayla mümkündür.

Elbetteüniversiteler tek başına dukalıklar da değildirler. Onlar içlerinde yeraldıkları evrensel dünyanın sadece küçük parçacıklarıdırlar. Bilim ne tekbaşına Türkiye’de ne tek başına Kocaeli Üniversitesi’nde yapılır. Bilim veÜniversite “dünyalı”dır ve ürettiği bulgular hiç kuşkusuz tüm dünyalılarınolmalıdır. İnsanın, doğanın, yaşayan tüm canlıların ortak malı olmalıdır biliminbulguları.

BizÜniversitelerin evrensel normlarını bilen, bu norm ve sorumlulukla ülkesine vedünyaya bakan bilim insanları Prof. Dr. Hamzaoğlu’nun haklı olduğuna yürekteninanıyoruz. Bugün de geçmişin karanlığında iktidar olan Engizisyon Mahkemeleriniandıran yapılar ve kurumlar inşa edilse de ve bilim insanları bu süreçlerinsaldırılarına maruz kalsalar da, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu bilim yapma çabasındaCopernicus kadar, Galilei kadar haklıdır. Onun doğrudan bilim alanına girenkonularda çalışma yapmasına ve sonuçlarını İnsanlıkla paylaşmasına yapılan hersaldırı Copernicus’a, Galilei’ye yapılan saldırılardan farklı değildir.

Bunedenle bizler, Kocaeli Üniversitesi “Etik Kurulu”nda görev yapanmeslektaşlarımızın Prof. Hamzaoğlu’nun araştırması aleyhine aldıkları kararıbüyük bir üzüntü ve ciddi bir endişe ile karşıladık. Kendi üniversitelerimizive etik kurullarımızda görev yapan meslektaşlarımızı Kocaeli Üniversitesiyönetimini ve “Etik Kurulu”nu, akademik özgürlük ilkesine saygılı olmaya davetetmeye çağırıyoruz. Elbette çağrımız üniversitelerimizin tüm bileşenlerinin vetabii dünya üniversitelerinin bu evrensel mücadelenin doğrudan parçalarıolmaları içindir.

Tümbilim insanlarını, akademik özgürlük ilkesine sahip çıkmaya, bu ilkenin hayatageçirilmesini engellemeye yönelik her türlü baskı ve yıldırmaya karşı mücadeleetmeye davet ediyoruz.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi: 05436409855 Gazete: 03622345410 Faks : 0(362) 234 64 10