• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Samsun 15 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 18 °C
 • Ordu 16 °C
 • Sinop 15 °C
 • Giresun 17 °C
 • Amasya 15 °C
 • Rize 18 °C
 • Trabzon 16 °C

O araç hibe ise biri bana 'rüşveti izah edebilir mi'?..

A.YENER CABBAR

Ramazan öncesi bir kaç gün tatil yapalım diye Samsun'dan uzaklaştık ama Maşallah Samsun gündemde kalmasını bildi.. 

Belediye Başkanı Togar'ın videosu internet ortamında izlenme patlaması yaptı adeta..

Haber T.C.'nin muhabirleri 'kameraları çevirmiş, Hasan Togar coşmuş anlatıyor..

'Açık söylüyorum. Biz kapatırdık Toros Tarım'ı kapatmadık. İyi niyet gösterdik. İşlerini takip ettik, 500 bin lira bütçe ayırdılar'..

Vay vay vay.. Ne yapalım yani seni alkışlayalım mı şimdi, utanalım mı?..

Önce izlerken, inanamadım.. Bir kez daha izledim, bir kez daha.. 

Hani başkanlık öncesi Togar'ın 'Tüccar' olduğunu tüpçü olduğunu bilirdim de, 'Bu kadar havadan, yüksek perdeden, hava gazı gibi sıkmasını, bazılarının utanarak anlatacağı şeyi, sanki büyük bir iş başarmış gibi anlatmasını anlamadım açıkçası.. 

Normalde ortaya çıkması halinde istifa edilmesi gereken bir konu Başkan Hasan için 'övünç olmuş'.. 

Hatta bana göre de belediye görevleri arasında yer almayan bir iş için 'ruhsat iptali ve mühürlenmesi gereken bir yere imtiyaz sağlanması ve karşılığında hibe adı altında para alınması, bağış alınması 'suçtur'..

Hele ki bu işletme 'Samsun'u, Tekkeköylü'yü zehirleyen bir tesis ise..

Tekkeköylü AK Parti'nin ve Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kefilim' diye sözü üzerine hatırına Başkan Togar'ı bir kez deneme kararı aldı ve sandıktan Başkan olarak çıktı.. 

Ama nereden bilebilirlerdi ki; Havasını, suyunu kirleten işletmelerden birinin, ruhsat işlemlerini tamamlamak için 'bacasından zehir kusmaya devam etsin' diye 'para karşılığı' işlerini yürüteceğini..

O parayla 'makam otosunu yenileyeceğini'..

Sonra da çıkıp mecliste 'İstesem kapatırdım ama kapatmadım, onlar da 500 bin lira bütçe ayırdılar' diyeceğini.. 

Tekkeköy'ün havasını, arazilerini 'tüccar bir zihniyete' teslim etmişlerdi ama nereden bilirlerdi ki, 'Taksit taksit arazilerini satacağını', Büyükşehir'in ruhsatını iptal ettiği yerde, "para karşılığı İş takipçiliği' yapacağını..

Sonuç olarak; 

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar sayesinde, Samsun şunu öğrendi...

1- Belediyeler, denetimleri dahilinde olan şirketler için iş takipçiliği yapabilir, işlerini yürütebilir, resmiyetteki ayak işlerini onlar adına yapabilir.

2- Hatta belediye başkanı bunun için bir meclis üyesi görevlendirebilir.. Bununla Togar , "Görüşmeleri onunla yaptık" diyerek, belediyecilikte 'arabulucu dönemini de başlatmış olduğunu da ' ilan etti.. 

3- Bir belediye başkanı, diğer belediyenin iptal ettirdiği ruhsatı yeniden alabilmek için, nüfusunu kullanır, partisini kullanır,  hızlandırma çalışması yapabilir.. Hatta Büyükşehir Belediyesinin iptal ettiği ruhsat dururken, 'Ben kapatmam, işi bitiririm' diyebilir.. 

4- Aynı belediye ruhsatı olmadığından kapanması gereken işletmeyi kapatmaz ve 'iyi niyet bedeli olarak 500 bin liralık bütçenin sahibi olabilir'.. Ve bunun adı ister inanın ister inanmayın 'hibe olur'..

('Not: 'Eğer gizli alsaydı, rüşvet olurdu, şimdi mecliste değil, hapisteydi  kendileri '.. Ona da açıklık getirelim de yanlış anlaşılmasın..)

5- Aynı belediyenin, aynı belediye başkanı olan Hasan Togar, "Ben o parayı kendime alsam ruhunuz bile duymaz" diyerek aslında 'paranın kayıt dışı olduğunu da itiraf edecek kadar' cesur olduğunu da göstermiş oldu. 

Cahillikle, cesurluk arasında 'çok ince bir çizgi vardır' ama biz konumuza dönelim.. 

6- Başkan Togar, iyi niyet karşılığı aldığı hibeyi 'makam otosuna kullanarak' da bir ilke imza attı.. Çünkü iş bitirmişti ve 'iyi bir otomobile binmesi gerekiyordu' ve bunu sağladı..  Tüccar Hasan, 'Başkan Togar' bütünleşmesi sanırım 'Tekkeköy'de hibelerin yolunu da böylece açtı'..

7- Büyükşehir'in mahkeme yoluyla iptal ettirdiği imar uygulaması ve Toros Tarım'ın binalarının kaçak duruma düşmesine rağmen Hasan Togar'ın nasıl iş bitirici olduğu da 'böylece tescillenmiş oldu'.. 

8- Ama anlaşılmayan nokta, Togar iş takipçiliği yaparken,  Büyükşehir'deki engelleri nasıl aştı'.. Yani Büyükşehir'de de bir 'hibe ayağı var mı. Varsa ne kadardır'.. İlgili şirket Büyükşehir'in bu iyi niyetli iş takibine 'bütçe ayırmadı mı'..?

Sorulara ve anlatımlara önümüzdeki günlerde devam edeceğiz..

Çünkü 'o aracı aldığı yere teslim edene kadar' Hasan Togar'ın artık Belediye Başkanı olarak yaptığı her 'işlem yakından takip edilmeli'..

Çünkü Başkan Hasan, Tüccar bakışı ağır bastığından sahildeki arazileri doldurtuyor, zehir saçan işletmelere taksitle arazi satıyor, hatta her işi bırakmış iş takipçiliği bile  yapıyor.. 

Aldığı tüm hibelere, bağışlara dikkatle bakmak gerekiyor..

Belediyeye aldığı bilgisayardan, kırtasiye masrafından tutun da, Ankara seyahatlerine, araba lastiğine kadar hepsinin incelenmesi gerekiyor..

Çünkü Hasan Togar, meclisinde "Ben bunları alsam ruhunuz duymaz' demiştir.. 

Mazallah bu kadar 'denetimsiz, bu kadar sorgusuz, bu kadar laçka bir sistemi olduğu ortada'..

Yani 'o açık etmese kimse bilmeyecek çoğu şeyi'.. Yani bu kadar bu kadar kapalı bir ekiple sürdürüyor işleri..

Öyle ya Aydın Çift'in o işi takip ettiğini imse biliyor muydu, Togar söyledi öğrendik.. 

Tüccar Hasan ya da Başkan Togar, hangi kimliğiyle o makamda oturursa otursun..

Sonuçta Tekkeköylüyü temsil ediyor..

Ama arazi satışıyla ve zehir saçan fabrikaya iş takipçiliğiyle 'temsil değil, teslim etmiş’ Tekkeköylünün arazisini, havasını..

Bence Tekkeköy meclis üyeleri de kendilerini bir gözden geçirsin… ‘Ruhunuz duymazdı’ diyor Başkan.. Yani hiçsiniz, ben söylersem haberiniz olur’ demeye getiriyor.. Gözünüzün içine baka baka ‘iş takipçiliği yaptım’ diyor..

Peki var mıydı o iş takipçiliğinden haberiniz.. Yoktu.. 

Bakalım daha neler göreceğiz..

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10