• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Samsun 14 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 14 °C
 • Ordu 16 °C
 • Sinop 9 °C
 • Giresun 15 °C
 • Amasya 9 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 12 °C

'O faciayı önleyebilirdik'

'O faciayı önleyebilirdik'
Türk Metal Sen Samsun Şube Başkanı Demir, Eti Bakır işletmelerinde sendikalarına ait bir kurul olmamasının kapak faciasına davetiye çıkarttığını belirterek 'Eğer işçiler sendikalı olsaydı erken müdahale ile olayı faciaya dönüşmeden önleyebilirdik'

Samsun'un Tekkeköy ilçesindeki Eti Bakır İşletmelerinde amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu yaşanan 'kapak faciası' 7 işçinin ölümüyle sonuçlanmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu raporunda taşeron firmalar ve Eti Bakır A.Ş,'nin kusurlu olduğunu belirtmesinin ardından Türk Metal Sen Samsun Şube Başkanı Orhan Demir, sendikalı olmanın işçilere kazandıracağı avantajları anlattı.

Sendika olarak işyerlerinde İşçi Sağlığı ve iş güvenliği kurulu, disiplin kurulu gibi bir çok kolda kurullar oluşturarak iş kazalarının önüne geçmeye çalıştıklarını belirten Demir, Eti Bakır A.Ş.'de çalışan işçilerin taşeron işçi olmasının ve işletme ile sendika arasında toplu sözleşme olmamasının faciaya davetiye çıkarttığını söyledi. 
Sendikaları ile toplu sözleşme imzalayan ve sendika için kurul oluşturulan işletmelerde işçi ve işveren ile ortak çalışmalar yürüttüklerini belirten Demir, ''Kurullarımız işçi işveren ile bir sorun yaşadığında veya çalıştığı ortamın güvenlik tehtidi oluşturması halinde işçi ile irtibat kurarak olaya anında müdahale edebiliyor. Bu konuda etkili bir yaptırım gücümüz var. Ancak Eti Bakır'da yaşanan olayda işçiler taşeron idi. Eti Bakır bizimle toplu sözleşme masasına oturmak istemiyor. Orada bir kurul oluşturmamıza yanaşmıyor. Dolayısıyla bizim de orada yaşanan sıkıntılara erken müdahale etme şansımız olmuyor." diye konuştu. 
'ERKEN MÜDAHALE YAPILABİLİRDİ'
İşletmede 200 üyelerinin bulunduğunu da belirten Türk Metal-Sen Şube Başkanı Demir, toplu sözleşme yapmak istediklerini söyledi. İşçilerin sendikalı olması halinde bu tarz iş alanlarında yaşanabilecek kazaların ancak kişinin dikkatsizliğinden kaynaklı küçük kazalar olabileceğini ifade eden Sendika Başkanı, 'Eğer işçiler sendikalı olsaydı o facianın yaşanmasını önleyebilirdik. En azından oradaki çalışma sisteminden kaynaklı bir kaza ihtimali erken farkedilip müdahale edilirdi.' ifadelerini kullandı. 
Mihriban KOÇAKER


Uzmanlardan kapak faciası raporuna tam not...

'Kapak faciası' ile ilgili Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu'nun çarpıcı raporunu değerlendiren Emo Başkanı Ergün ve İMO Başkanı Tüfek, raporda facianın nedenlerinin açıkça gözler önüne serildiğini belirterek artık hukuki süreci beklediklerini belirtti

ETİ Bakır'da 7 işçinin ölümü, 9 kişinin de yaralanması olayı ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu uzmanlarının raporunda faciada taşeron firmalar ile ETİ Bakır AŞ'nin de kusurlu olduğu belirtildi. 

Korkunç kaza raporunda yüklenici firmanın taahhüt etmiş olduğu inşaatı, işverenin yazılı muvafakatı olmadan başka bir firmaya verdiği tespit edilirken sahaya koordinatör atanmadığı ve fenni mesul de bulunmadığı da raporla ortaya çıkmıştı. Denetim ve gözetim eksikliği ve güvenlik tedbiri olmayışı da hata zincirine ekleninde domino etkisi yaratan facia tam 7 işçinin canına mal oldu. 

EMO Samsun Şube Başkanı Ali Fikret Ergün ve İMO Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek İş Teftiş Kurulu'nun raporunun ardından yaptıkları değerlendirmede işin ne denli ağır olduğuna dikkat çekerken rapordaki tespitlerin yerinde tespitler olduğunu iş sağlığı ve işçi güvenliğinin göz ardı edildiğinin raporla açıkça gözler önüne serildiğini ifade etti. 

'TAŞERONLAŞMANIN SONUCU'

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Ali Fikret Ergün: 'Eti Bakır A.Ş.'de yaşanan kazada 7 işçimiz hayatını kaybetti. Orada yapılan işin ağırlığını, mühendislik kriterleri açısından değerlendirdiğimizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu uzmanlarının raporunda yaptığı tespitte sahaya koordinatör atanmaması, fenni mesul olmaması, denetim ve gözetim eksikliği ve güvenlik tedbiri alınmaması mühendislik kriterlerine uymuyor. İş sağlığı ve işçi güvenliği önemlidir. Tüm bu hatalar taşeronlaşmanın sonucudur.'

'RAPORDA HERŞEY AÇIK'

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek: ' Eti Bakır işletmelerinde yaşanan olay ortada. Yaşanan bir kaza var 7 tane can kaybı var. Bu konuda yetkili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olduğu için sonuçta İş Teftiş Kurulu Raporu doğrudur. Rapor doğrultusunda olay artık hukuki boyutuyla ele alınıp bir sonuca bağlanacaktır.'

Mihriban KOÇAKER

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10