• BIST 117.522
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Samsun 9 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 8 °C
 • Ordu 8 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 11 °C
 • Rize 11 °C
 • Trabzon 10 °C

O Şimdi Başbakan’ı en çok zorlayan isim

O Şimdi Başbakan’ı en çok zorlayan isim
CHP’de vitrin değişti, ekranın önüne Samsunlu Haluk Koç geldi. O günden itibaren AK Parti ve Başbakan Erdoğan, eleştirilen politikalarıyla gündeme gelmeye başladı. Çünkü CHP’de o işi Samsunlu Haluk Koç üstlendi. Yani bizden biri..

Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmayı düşünmediğini söyleyen Haluk Koç,

Adayları belirlerken yaptıracakları anketleri dikkate alacaklarını da belirterek, ‘’Başkan adaylarımız, akçeli işlere bulaşmamış olacak’’dedi.
Yusuf Ziya Yılmaz’ ın CHP’den aday yapılacağı söylentilerine de açıklık getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Samsun halkının Yılmaz’a güvenmediğini de söyledi.
Çok değil bikaç yıl önce sorsanız birine, ‘’En güvenilmez kurum nedir?’’ diye. Alacağınız yanıt eminim ‘’Siyaset’’ olacaktı.
Ve fakat
Son yıllarda bu kurumun itibarı biraz olsun artmış gibi görünüyor olsa da, yine biçok insan bu kurumu hala bir bataklık gibi görüyor.
Ancak!
Bataklıklarında kendine göre bir güzelliği ve özelliği vardır.
Misal, Nilüfer Çiçeği bataklıkta yetişir.
Ve yetiştiği yere inat bir güzellik sergiler.
Haluk Koç’ta öyle.      
Siyaset bir bataklıksa, Haluk hoca bu ortamda yetişen bir çiçektir.
 Nilüfer Çiçeği.CHP’li zaten sever kendisini de, MHP’lisi sevmez mi?Sorun AKP’ ye oy vermiş Samsunlu seçmene, en çok kime güveniyor.
Bu çok iddialı bir yaklaşım olur belki. Soruyu şöyle soralım o vakit: Dokuz vekil arasında partili ayrımı yapmaksızın en rahat biçimiyle kimden yardım görüsünüz?’’
Çok kişiden işittim, kendisinden yardım isteyenlere bi kere daha sormamış, ‘’Hangi partiye oy verdin?’’ diye.
Samsunlu çok sevdi bu siyaset adamını.
Özellikle Oslo süreci ile ilgili olarak söyledikleri bakımından bir anda ülke gündemine oturan Haluk Hoca ile bu konunun yanı sıra genel ve yerel siyasete dair konuları da konuştuk.
Merak edenler olabilir diye söylüyorum. Şu Genel Başkanlık mevzuunu ne ben sordum. Ne de Hoca bu konuda konuştu. Neden mi sormadım. Tamam, kabul ederim, bu konu netamelidir de ben Hocanın böyle bir niyeti olmadığını en iyi bilenlerdenim.
 ÇOK ŞEY DEĞİŞİRDİAma Baykal’a karşı yaptığı bu hamle konusunda Hoca’nın söyledikleri sır değil, onun için o sürece dair söylediklerini paylaşabilirim sizinle. ‘’Çok şeyi değiştirebilirdik’’  diyor Hoca. ‘’Baykal’ın gitmesini isteyenler, partinin başına benim gelmemi istemediler’’ diye de ekliyor.
Az cümle: Hoca Kılıçdaroğlu’na güveniyor. Kılıçdaroğlu’da Hoca’ya.
İSTANBUL’DA DOĞMUŞ
Dünyaya gözlerini 3 Ekim1954 tarihinde İstanbul’da açmış Haluk Koç. Dedesi Osman Nuri Bey, kökleri Gümüşhane’ye dayalı bir ailenin ferdi olarak Çarşamba’ya Mal Müdürü olarak tayin edilen genç bir memurdur. Osman Nuri Bey eşinin ölümü üzerine Canlı Köyünden Saadet Hanım’la baş göz edilir. Ailenin Çarşamba ile bağı da böylece kurulmuş olur.
Babası Salih Zeki ile halasının doğumundan sonra Osman Nuri Bey’in tayini İstanbul’a çıkar. Ancak Baba Salih Zeki Bey’de zamanın Çarşamba Müftüsü Yusuf Ziya Efendi’nin torunu Nezahat Hanımla evlendirilir.
İstanbul doğumlu olmasına rağmen Haluk Koç, yaz tatillerini Çarşamba’da geçirir, Annesi Nezahat Hanım’ın elinden tutarak Çarşamba sokaklarında gezdiği günleri hatırladığını da söylüyor Haluk Koç.
KÜÇÜK HALUK, BİLDİĞİNİZ AFACAN
Çok hareketli bir çocuk olduğunu söylüyor Haluk Koç, yaygın söylenişle yaramaz da denilebilir. Bildiğiniz afacan yani. Birçok çocuk gibi mutlu bir çocukluk yaşamı olmuş. Anne ve Babası Çarşambalı olduğu için çocukluğu İstanbul ile Samsun arasında gidip gelmekle geçmiş. Haluk Koç, ‘’İlkokulda çok başarılı bir öğrenciydim.’’  diyor.
GALATASARAY LİSESİNDE YATILI YILLAR
Başarılı çocuk Haluk, Galatasaray Lisesini Leyli Meccani (Parasız Yatılı) olarak kazanır ki zaten bir ecza deposunda işçi olarak çalışan Salih Zeki Koç’un onu başka türlü okutabilecek ekonomik gücü de yok. Çok defa okulu kırmışlığım vardır. Yatılı okumamıza rağmen öğrencilik yıllarımda çok hareketli ve eğlenceliydi. Galatasaray Liseli Haluk Koç’a ‘’Galatasaraylı mısın?’’ diye sordum. ‘’Hayır’’ dedi Hoca.  O şimdi bir Samsunspor taraftarı ama Galatasaraylılar merakta kalmasınlar, hiç Fenerli de olmamış Hoca.
GS Lisesinde okumak ne kattı size?
En önemli katkısı şu oldu. Beni dirençli biri yaptı. Yatılı okumanın getirdiği bir özelliktir belki ama bu okulun bana kattığı önemli bir özelliktir. Ben tartışmalarda bu kadar dirençliysem bu özelliğim Galatasaray Lisesinin bana kattıklarındandır. Yatılı okumak bir nevi komün yaşamıydı. Bu bakımdan paylaşmayı öğrendim. Sonra kütüphanesi de çok şey katmıştır bana. Ayrıca yabancı dil eğitimi de çok önemliydi. Fransızca ve İngilizce eğitim verilmesi nedeniyle bu iki yabancı dili iyi öğrenmemizi sağlamıştı. Ben fen bölümünde okudum ama Karl Marx’ ı da Jean Jacques Rousseau’yu okudum ve onları tanıdım.
ANKARA’DA TIP EĞİTİMİ
Liseden sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım.Ülkenin zor yıllarıydı. Sivas Öğrenci yurdunda kaldım bir süre. Ama orada barınamadım fazla. Birkaç arkadaşımla ev tuttuk. Evden atılmışlığımızda oldu. Öğrenci evlerinde geçti yaşamımız. Fakülteden dönem ikincisi olarak mezun oldum. O yıllarda okulda derece yapanlar TUZ sınavlarına katılmazdı. Ben de Kan bilimlerini seçtim. Hematolog olarak arkadaşlarımla birlikte çok önemli başarılara imza attık. Ülkemizdeki ilk ilik naklini gerçekleştirdik. Eşim Sema ile Fakülte’de tanıdım ve onunla evlendim. İki erkek evladımız oldu. 2,5 ayına gelen Deniz adında bir de torunumuz var. Dede oldum yani.
Öğrenci olaylarına katıldınız mı?
Her yurtsever gibi ülkemin sorunlarına duyarlıydım. Öğrenci olaylarına elbetteki katıldım. Demokratik ortamda ülke sorunlarıyla ilgili tepkimi gösterdim. Bunu yaptığım için de çok mutluyum.
DUYARLILIK ANNEMDEN
Tepkisel özelliğim annemden kalma galiba. Annem CHP Üsküdar örgütünde çalışırdı. Ali Topuz’un ekibindeki kadınlardan birisiydi. Her mitinge ve gösteriye katılırdı. İlerlemiş yaşına rağmen benim mitinglerime elinde bayrağı katılmışlığı vardır. 2010 yılında yitirdim onu.
Oslo Süreci ve Mutabakat metnini açıklamanız nedeniyle bir anda yeniden ülke gündemine oturdunuz.
Süreci şöyle hatırlatalım isterseniz.  Biz hükümetin PKK ile görüştüğünü duyurduğumuzda ne dedi Başbakan ‘’Yalan’’ dedi. Sonra bunu söyleyenler ‘’Şerefsizdir’’ dedi. Şimdi ne diyor, ‘’Hakan Fidan’ı ben oraya gönderdim.’’
Önce sövüp saydı Başbakan sonra görüşüldüğünü kabul etti ve yine görüşmeye devam edeceğini söylüyor. Oslo’da ne oldu altına Hakem Devlet olarak İngiltere’nin Taraf Devlet olarak imzaladığı bir metin var. Sen iradeni İngiltere’nin imzasıyla Oslo Masasında terör örgütüne teslim etmişsin. ‘’İmzam yok’’ demekle bundan kurtulamazsın. Bunun içeriğini açıkladık biliyorsunuz. Biz bu konuda görüşme yapılmasına karşı değiliz.
ÖRGÜT MUHATAP ALINMIŞTIR
Örgüte silah bıraktıracaksa ve örgütün koşulsuz teslim olmasını sağlayacaksa elbette buna karşı çıkmayız. Ama hükümet Başta Anayasa olmak üzere devletin temel özelliklerini değiştirecek konularda müzakere yapmasına karşıyız. Hükümet Örgütü muhatap almıştır. Karşı çıktığımız nokta budur.
Biraz da yerel siyaset konuşalım dilerseniz. Yerel seçimlerde adaylarınızı nasıl belirleyeceksiniz?
Anket yaparak halkımızın taleplerini ve adaylar konusundaki görüşlerini alacağız. Ama en temel kriterimiz şu olacaktır. Adaylarımızın akçeli işlere bulaşmamış olması en temel kriterimiz olacaktır. Herkesin saygısını ve güvenini kazanmış adaylar çıkaracağız. Seçimlerde rakip partiler iddialı konuşuyor.  Gerçekçi olacağız. Önce elimizdeki belediyeleri koruyacağız. Ve yeni belediyeler kazanmak için daha çok çalışacağız.
AKP’nin Büyükşehir’e Bakan Suat Kılıç’ı aday göstereceği konuşuluyor bu konuda ne söylersiniz?
AKP’nin aday belirleme politikalarına karışamam. Bu konu AKP’ nin karar vereceği bir konudur. Ancak şunu söyleyebilirim. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Akçeli ilişkilere bulaşmamış birisi olmalıdır.
Siz Büyükşehir için aday olur musunuz?
Belediye Başkanlığı bana çok uzak bir konu. Ben Belediye işlerinden anlamayacağımı düşünüyorum. Bu nedenle ‘’Bu bana uymaz’’ diyorum. Elbetteki Belediye Başkanlığı da çok önemli bir hizmet makamıdır. Ben ülkeme parlamento da ve partimde görev yaparak hizmet etmek isterim. 2004 seçiminde partimin beni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday göstereceği ve bunun için zemin aradığı duyumunu almıştım. Eşref Erdem’i aracı koyarak, o zamanki Genel Başkanımız Deniz Baykal’ın bana bu görevi vermemesi konusunda telkinde bulunmuştum. Samsun Büyükşehir belediye Başkanlığı konusunda partim bana bir görev verirse, ‘’Parti görevi der. Boynumu eğerim’’ ama bunun olmasını hiç istemem doğrusu.
AKP’li Yusuf Yılmaz CHP’den aday olamaz
Yusuf Ziya Yılmaz’ın CHP’den aday gösterileceği konuşuluyor. Bu konudaki görüşünüz nedir? Yusuf Ziya Yılmaz Samsun halkının ona olan güven duygusunu yitirmiştir. Yusuf Bey artık Samsun’un Şehremini olacak özelliklere sahip değildir. Şunu söylemek istiyorum. Yusuf Ziya Yılmaz CHP’den aday olamaz.
1999 yılında CHP barajın altında kalınca bikaç bilim adamı arkadaşıma ‘’Ülkemize hizmet etmenin zamanı gelmiştir’’ diyerek ve onları da ikna ederek CHP’ ye katıldık. O zaman Altan Öymen Genel Başkandı. CHP’nin sağlık politikalarını gerçekleştirdik. Daha sonra Deniz Baykal yeniden Genel Başkan seçildi biliyorsunuz. Deniz Bey’ de benimle çalışmak istediğini söyledi. 2002 seçimlerinde Samsun’dan Milletvekili aday olmamı istedi. O günden bu güne Samsun Milletvekiliyim. Gurup Başkan vekilliği yaptım. Şimdiki Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’da son kurultayda Parti Meclisine seçildikten sonra Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü olmamı istedi. Şimdi bu görevi yapıyorum.

Söyleşi: Ragıp GÖKER
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10