• BIST 78.333
 • Altın 127,421
 • Dolar 3,1054
 • Euro 3,3990
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 16 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 12 °C
 • Giresun 14 °C
 • Amasya 10 °C
 • Rize 14 °C
 • Trabzon 15 °C
 • Kaçan kızlarını 'canlı bomba' diye ihbar ettiler
 • Damat kayınvalidesini öldürdü
 • Şehit ateşi Samsun'a düştü
 • Kaçan kızlarını 'canlı bomba' diye ihbar ettiler
 • Damat kayınvalidesini öldürdü
 • Şehit ateşi Samsun'a düştü
 • Argan Yağı
 • En çok kullanılan saç şekillendirme makineleri 'Babyliss'
 • Küçük Irmak'ın cansız bedeni bulundu
 • Suriye reijimi 3 kez kimyasal silah kullandı
 • Irak Başbakanı'ndan 'Türkiye' açıklaması
 • Ankara'da ByLock operasyonunda 86 polis tutuklandı
 • Türk hackerlar Adil Öksüz için özel uzman ekip kurdu
 • O vekil, PKK'lı teröristin cenazesine katıldı
 • Facebook beğenisi bakanlıktan etti
 • Çipli kimlik kartları için tarih belli oldu
 • Hanefi Avcı'dan FETÖ açıklaması
 • Galatasaray'ın eski futbolcusu öldürüldü!

ÖLÜMLER…………

CEM ŞAHAN

Cumartesi günü telefonuma bırakılan 4 ayrı dost ölümü mesajı ile uyandım. Hastane nöbetine gitmem gerektiğinden cenaze törenlerine katılamadım. Yılmaz abinin (Pirdal) :

Sevgili Perihan Hocam, bizler çırpınan yüreklerimizle çok direndik..Ama başaramadık. Kazanan ölümün gerçeği, acımasızlığı ve zamanın sonsuzluğu oldu. Sen şu an annenle, babanla, denizlerle, hasretlerle berabersin’’ mesajı içimi acıttı.

Hep içimizde olanın ancak küçük bir kısmını yaşıyorsak, gerisi ne oluyor?

……………….

Akşam nöbette Urfa cezavinde ölen insanların haberlerini diledim.

Yüreğim burkuldu.

Urfa Barosunun uyarıları, hazırladığı rapor hala hafızamdaydı.

Defalarca yazıldı, çizildi.

‘’Şanlıurfa Barosunun; Cezaevi, Çocuk Hakları, Kadın Hakları ve İnsan Hakları Komisyonları ile Cezaevi İzleme Kurulundaki Baromuz temsilcisinin yapmış olduğu görüşme ve tespitler Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığına sunulmuştur. Yapılan tespitlerde sözleşme hükümlerinin ihlal edildiği görülmüştür. Buna göre;

Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevinin kapasitesinin konferans salonu gibi ortak alanlarının koğuş sistemi odalara çevrildiği,

Cezaevinin kapasitesinin 300 kişilik olduğu.

Cezaevinde kapasitesinin 3–4 katı oranda yaklaşık 1000 'i aşan insanın kaldığı,aşırı yoğunluğun dayanılmaz hal aldığı, izdihama neden olduğu,

10 kişilik koğuşlarda 30 tutuklu ve mahkûmun kaldığı, yerlerde dahi yatacak bir alanın kalmadığı

Mahkûmların yerde yatmak için bile sıraya girdikleri,Koğuşlarda 1 tuvaletin bulunduğu ve suyun günde 4 kez 1’er saat verildiği,Her mahkûma sadece 2 dakika ihtiyaç süresi düştüğü,Bunun sonucu olarak başta sağlık ve güvenlik olmak üzere birçok sorunun da yaşanmaya başladığı,Cezaevinde tek aile hekimin bulunduğu, yoğunluk nedeniyle hekimlik hizmetinin yetersiz kaldığı,Yakın tarihte çocuk koğuşlarından birinde kalan çocukların olumsuz koşullara tepki olarak 1 günlük açlık grevi yaptıkları,Yoğunluk nedeniyle açık görüş sürelerinin 30 dakika, kapalı görüş sürelerinin 10 dakikaya düşürüldüğü bu sürelerin az olduğunun dile getirildiği,Tutuklu ve hükümlülere yakınları tarafından elden getirilen kitapların kabul edilmediği, kargo yoluyla gönderilmesi halinde kabullerin yapıldığı bu durumun ise kargo masrafını karşılayamayan aileler için sıkıntı yarattığı ve hürriyetinden yoksun olanların kitap temininde engel teşkil ettiği, tutuklu ve mahkûmların yasal olmasına rağmen bazı gazeteleri almalarının idarece engellendiği,Bazı mahkûmların eğitim öğretim, bilgisayar kursu gibi sosyal ve eğitici aktivitelerin artırılmasını talep ettikleri,Merkezi sistem sınavlarına giren mahkûmların sınav harçlarını karşılamakta zorlandıkları, mahkûmların bu harçlardan muaf tutulmalarının talep edildiği,Özellikle yoğun cezaevi potansiyeli dikkate alındığında görevli infaz koruma memurlarının yaptıkları iş göz önüne alınarak dinlendirilmeleri ve uzman desteği sağlanarak rahatlatıcı kurs ve seminerler almaları gerektiği tespit ve gözlenmiştir.

Tüm bu tespitler ışığında sorunun çözüme kavuşturulması için cehennemi sıcakların yaşandığı Şanlıurfa’da Sayın Adalet Bakanımızdan katlanılamaz koşullara acil çözüm bulmasını umuyoruz.

Türk Tabipleri Birliği, KESK, Mazlum-Der ve İnsan Hakları Derneği (İHD), Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde 16 Haziran 2012 akşamı çıkan yangın ve 13 mahkumun yanarak yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak ortak açıklama yaptı.

Türkiye hapishanelerinde 130 binden fazla tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bunların yaklaşık yarısı son yıllardaki furyanın da katkısı ile tutuklulardır. Halbuki tutuklama istisnai bir tedbirdir, asıl olan tutuksuz yargılanmadır. Fakat esefle belirtmeliyiz ki Türkiye Cumhuriyetinde tutuklama bir tedbir olmanın ötesinde, peşin verilen bir ceza yöntemi olarsak uygulanmaktadır. Bu tablo bile Türkiye’de ağır bir baskı ve tutuklama rejimi olduğunun açık bir göstergesidir. Tüm uluslararası bildirgelerde de açıkça ifade edildiği gibi herkes için olduğu gibi tutuklu ve hükümlüler için de insanca yaşam koşullarının oluşturulması devletin asli görevlerinden biridir.

Bu asli görevin yerine getirilmesi ile ilgili olarak daha önce defaten yaptığımız uyarılara rağmen hiçbir önlem almayan Adalet Bakanlığının bu vurdumduymaz tutumu yeni ölümlere davetiye çıkarmıştır. 19 Aralık 2000 İstanbul Bayrampaşa cezaevindeki “Hayata Dönüş Operasyonu”, 1996 Diyarbakır cezaevindeki katliam, Kayseri de Ring aracında diri diri yanan mahkumlar ve Pozantı da tutuklu Kürt çocuklarına yönelik cinsel istismar ve tecavüz hafızalarımızdaki yerini korurken bu gün de Urfa cezaevinden gelen 13 mahkumun diri diri yanarak hayatlarını kaybetmesinin haberi ile bir kez daha büyük üzüntü ile sarsılmış bulunmaktayız.

Türkiye nin cezaevlerinin bir çoğunda olduğu gibi Urfa cezaevinde de kapasitesinin çok üstünde tutuklu ve hükümlünün tutulduğu herkesçe bilinmektedir. Şöyle ki; 225 yatak kapasiteli urfa cezaevi ortak kulanım alanlarının da koğuş haline getirilerek kapasitesinin 375 ‘e çıkarıldığı ancak şu anda cezaevinde yaklaşık 1200 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu, olayın yaşandığı c-15 koğuşunu altı kişilik olduğu ama 18 kişinin burada tutulduğu anlaşılmaktadır. Bu durumun tutukluların asgari yaşam ihtiyaçlarını karşılamadığı, koğuşlarda vardiya usulu yatıldığı, lavabo-wc gibi yerlerde bile yerlerde yatmak zorunda kalındığı, hijyen ve sağlık koşullarının olmadığı, havaların ısınması ile birlikte insanların değil yatmayı yaşamlarını ikame etmek için nefes bile alamadıkları ailelerin ve görüşe giden avukatların beyanlarından anlaşılmaktadır.

Yaptığımız görüşmeler neticesinde, içerdeki tutuklu ve hükümlülerin birçok kez yazılı ve sözlü olarak durumlarının düzeltilmesi ile ilgili olarak idareye başvurmuş olmalarına rağmen hiçbir önlemin alınmadığı, kayıtsız kalındığı, yaşanan tüm bu olumsuz koşullara karşı tutsakların başlatmış oldukları eylem sonucunda oluşan yangına geç müdahale edildiği-edilmediği, koğuş kapılarının açılmadığı ve tüm bu ihmaller zincirinin sonucunda 13 kişinin yaşamının yitirmesiyle sonuçlanmıştır.

Demokratik kitle örgütleri ve insan hakları kuruluşları olarak yıllardır bu ülkenin kanayan yarası haline gelmiş olan cezaevleri ile ilişkin yaptığımız çağrılar karşısında üç maymunu oynayan Adalet Bakanlığı, ceza ve tevkif evleri genel müdürlüğü yaşanan bu vehim olayın asıl sorumlularıdır. Bu olayın tüm boyutlar ile açığı çıkması ve ihmali olanların belirlenip yargılanarak sorumluların cezalandırılması öncelikli talebimizdir. Cezaevi yönetimi ve çalışanları başta olmak üzere bu elim olayda dahli, ihmali, kusuru olan herkes bir an evvel görevden alınmalıdır.

Bununla birlikte bu tür olayların bir daha yaşanmaması için başta olayın vuku bulduğu Urfa cezaevi olmak üzere ve tüm cezaevlerinin içerisinde TTB, İHD, THİV, MAZLUMDER, Baro gibi bağımsız heyetler marifetiyle yerinde incelenmelidir.

Binlerce yıl önce bu kadim topraklarda diri diri ateşe atılan İbrahimlere reva görülen Nemrud zihniyetinin günümüzde de yaşatılmaya çalışılması tarafımızca asla kabul edilmeyeceğini ifade ederek,bu olay bahane edilerek ailelere ve tutsaklara bir işkence yöntemi olarak uygulamaya sokulmak istenilen sürgünler ve yeni cezaevlerinin inşası bir çözüm yönteminin olamayacağını belirtir, demokratik bir ülkede eşit,özgür ve barış içinde yaşama iradesinin sorunların çözümünde esas alınmasını kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.

Bu yazı toplam 429 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi: 05436409855 Gazete: 03622345410 Faks : 0(362) 234 64 10