• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 17 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 13 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 16 °C
 • Rize 13 °C
 • Trabzon 13 °C

Ortak Sorun

ŞÜKRÜ KARAMAN

Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu’yu da sıcak hava kasıp kavuruyormuş.

Fas’tan İsrail ve Suudi Arabistan’a tüm Ortadoğu ülkelerinde sıcaklık rekorları kırılıyormuş. Bölgede hava sıcaklıkları bu yıl 47, 54 derece gibi “vahşi” seviyelere ulaşmış.

Eğer gerekli önlemler alınmaz, ötelenirse bugün yarım milyar olan ve sürekli artan Ortadoğu nüfusunu gelecekte öldürücü sıcaklıklar ile su kıtlığı bekliyormuş.

Sadece Ortadoğu değil, dünyanın çoğu bölgesi son yıllarda aşırı sıcağın ve onun yarattığı kuraklığın pençesi altında kıvranıyor. Yani küresel ısınmanın açılış perdesi olarak nitelendirilen kavurucu sıcak hava, kuraklık dünyanın ortak sorunu olmaya doğru hızla evriliyor.

Aslında bu olumsuz, ürkütücü tablonun ayak sesleri yıllar öncesinden kendini göstermiş, adeta “geliyorum” diye haykırmıştı.   

“Küresel ısınmanın açılış perdesi” olarak nitelendirilen iklimdeki bu korkunç değişimin tek nedeni biziz. Yani insanlar. Kullandıkları ısınma araçları, doğaya verdikleri zararla küresel ısınmaya davetiye çıkardılar.

Tabii enerji üretiminde yenilenebilir yerine, fosil yakıtlara öncelik veren anlayış da kuraklığı, 50 dereceye varan aşırı sıcak havanın oluşmasını tetikledi.

Bilim insanlarının, çevreci örgütlerin çok önceden yaptığı uyarılar, çağrılar, haykırışlar hiç ama hiç ciddiye alınmadı. İşte sonuç ortada. Şimdi yakınıyoruz.

Bu günlerin “iyi günler olduğu” gelecekte bugünü  bile arar duruma geleceğimize dikkat çekiyor bilimciler. Eğer önlemler alınmaz, geç kalınırsa daha da kötü tablo bekliyor dünyayı.

Bilim insanlarına kulak vermez, enerji üretim sistemini değiştiremezsek, Ortadoğu’yu kuşatan iklim,  ürkünç tablo çok kısa sürede dünyanın her yerinde kendini gösterecek, insanlığı tehdit edecek.

Gerçi tehlikenin farkına varan Batılı ülkeler, küresel ısınmanın temel nedeni fosil yakıtlardan hızla yenilenebilir enerjiye yöneliyor.

Yeryüzünün bu denli ısınmasının, kavurucu sıcakların egemen olmasının altında kömür, petrol, doğalgaz (fosil yakıtlar) ile çalışan santraller,  nükleer santraller, her dereye plansız kurulan HES’ler yatıyor.

Fosil yakıtlar yerine güneş, rüzgar ve jeotermalden oluşan, çevreyi kirletmeyen, küresel ısınmaya yol açmayan yenilenebilir enerji daha önceden değerlendirilebilinirdi.

Türkiye başta olmak üzere çok sayıda ülke ellerindeki değeri, avantajı kullanmakta çok geç kaldı.

Küresel ısınmanın iyice kendini göstermesiyle fosil yakıttan yenilenebilir enerjiye yöneldi ülkeler. Almanya, Norveç, Hollanda, Portekiz ve Polonya gibi Avrupa’nın hatırı sayılır ülkeleri güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanmaya başladı.

Buna karşılık Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı giderek artıyor.  2002 yılından bu yana yapılan kömürlü termik santrallerin üçte ikisi ithal kömürle çalışıyor.

Kurulmak istenen ithal kömürlü termik santrallerin kapasitesi, yerli kömürlü termik santrallerin 6 katı kadar.

Yaşanan olumsuzluklara, uyarılara karşın yine kömürle çalışan 80 yeni santralin planları yapılıyor.

Türkiye kadar güneş enerjisine sahip olmayan Almanya, bu alanda bizim yaptığımızın 100 katı kadar yatırım gerçekleştirdi.

Yine Almanya, 2023 yılına dek ülkedeki tüm nükleer santralleri kapatmayı, 2030 yılında fosil yakıt, yani benzin ve mazotla çalışan otomobil üretimini yasaklamayı hedefliyor.

Oysa bu ülkelerden daha fazla güneş ve rüzgar potansiyeline sahip Türkiye bunlardan yararlanmak yerine yeni termik ve nükleer santralleri kurmanın peşinde koşuyor.  Hem de şiddetli itirazlara rağmen.

Artık dünya enerji üretiminde dönüşüm yaşıyor, temiz, yenilenebilir kaynaklara yöneliyor. Çevreyi aşındıran, korumayan yatırımları terk ediyor. Türkiye’nin de dünyadaki bu gelişmelere uzun süre kayıtsız kalması mümkün değil. 

Çünkü, Ortdoğu’daki küresel ısınma, kuraklık insanlığı tehdit edecek tehlikenin açık göstergesi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10