• BIST 95.852
 • Altın 190,949
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 24 °C
 • Sinop 23 °C
 • Giresun 24 °C
 • Amasya 24 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 24 °C

PARKOMAT UYGULAMASI GEREKLİ VE DOĞRUYDU, AMA…

SADİ SUBAŞI

    Parkomat Uygulaması Nedir?

    Bilindiği gibi iki yıl kadar önce Samsun’da ana caddelerle bazı sokaklarda araçların belli bir ücret karşılığı park etmesine olanak sağlayan “PARKOMAT” Uygulaması başlatılmıştı.

    Bir firmaya ihale ile verilen “Parkomat“ Uygulamasının başlaması ile de yoğun bir şekilde sürücü şikâyetleri gündeme gelmeye başlamıştı.

    Şikâyetlerin odağında, bu caddelerde acil bir işi için çok kısa süreli duraklama yapan sürücülere dahi ceza yazılması ile o caddelerde işyeri bulunanların, bu caddeleri özellikle sabahtan akşama kadar otopark olarak kullanma alışkanlıklarının sona ermesi yatıyordu.

    Ancak bu uygulamayı ihale ile alan ve amacı kar etmek olan ticari firma, “Parkomat Uygulamasının” başlangıcında ki geçiş sürecinde gerekli esnekliği gösteremediği için sürücülerle sık sık yaşanan tartışmalarda yerel basında yer alıyordu.

    İşte bu şikâyetlerin artması üzerine, Samsun’un deneyimli avukatlarından Sayın Kemal Vehbi Gül açtığı davayı kazanarak “Parkomat Uygulamasını” Yasal olmadığı gerekçesi ile iptal ettirdi.

    Sayın Gül’ün açıklamalarından anlaşıldığına göre, sanıyorum Nisan ayı içerisinde bu uygulama son bulacaktır. Bu açıklamanın ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın bir üst düzey yetkilisi de, “Yeni bir yönetmelik çıkartır ve uygulamayı devam ettiririz” Diyerek, uygulamanın sona erdirilmeyeceğini açıklamıştır.

    İşin hukuksal yönü nasıl sonuçlanır? Bu konuda bir yorum yapamam. Ancak, hukuki sonuçlarını ve kesinleşecek kararı tüm kesimler kabul etmek zorunda kalacaktır.

                                 ****************************

   Parkomat Uygulaması Doğru ve Gerekliydi.

   Bu Parkomat Uygulaması Samsun için bana göre son derece doğru bir uygulamaydı. Ne var ki, yukarıda açıkladığım nedenlerle bu uygulama tartışmaları da arkasından getirdi ve sonunda da Büyükşehir Belediyesi’nin çoğu projesi gibi bu da mahkemelik oldu.

   Eğer bu Parkomat uygulaması iptal edilirse, kaybeden Samsun ve Samsunlular olacaktır.

   Çünkü bu uygulamaya son verilirse, sanıyor musunuz ki bu caddelerde herkes özgürce park olanağı bulacaktır? Kesinlikle hayır.

    Tam tersine eğer bu uygulamaya son verilirse, bu ana caddelerin tamamı sabah erken saatlerde işyerlerini açan orada ki işyeri sahiplerinin araçları tarafından akşam saatlerine kadar işgal edilecektir.

    Oysa şimdi o caddelerde işi olanlar, bir şekilde Parkomat ücretini ödeyerek park edebildiği için işini görme şansı bulabilmektedir. Bu da hem Samsunlulara kolaylık sağlamakta, hem de o caddelerde ki işyerlerinin alışverişine katkı sağlamaktadır.

    İşte bu nedenlerle, bu Parkomat uygulamasının yasaklanması, kent caddelerini eskiden olduğu gibi büyük bir keşmekeşe sokacaktır.

    Başlıkta yer alan “Ama” Sözcüğü, bana göre uygulamadan vaz geçmek yerine, çıkış yolunun başka yerde aranmasının gerektiğini düşündüğüm için konulmuştur.

    Bu uygulamanın başlayacağı sırada çok sayıda köşe yazarı ile birlikte ben de, bu uygulamanın sıkıntılara neden olmaması için uygulamanın bir şekilde Samsunspor’a verilmesini önermiştik.

    Samsunspor’un Samsun için bir marka olması ve ticari bir kuruluş olmadığı için uygulamada daha esnek davranabileceği ve de işin içinde Samsunspor olacağı için hiçbir Samsunlunun itirazı da söz konusu olmayacaktı.

    Artık olan olmuştur. Tuttuğunu kopartan bir hukukçu olarak bilinen Sayın Kemal Vehbi Gül bu işin arkasını bırakmayacaktır. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamalardan da anlaşıldığına göre, bu uygulamayı bir şekilde sürdürmeye kararlıdır.

    Bu durum da, Samsunspor’un son Genel Kurulu sonrası kent yöneticilerinin Samsunspor’a destek sözü vermiş olmalarından cesaret alarak, Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın bu yargı kararını fırsat bilerek, “Parkomat Uygulamasını” Samsunspor aracılığı ile sürdürmesi en geçerli yol olacaktır diye düşünüyorum.

    Bu Parkomat olayı, Samsun adına geçmişte yapılan bir yanlışı da hatırlatmıştır. Dün kentimiz hızla büyürken gerekli otopark alanları ayrılmadığı ve caddeler bu büyümenin yükünü çekecek şekilde genişletilmediği için günümüzde Samsun trafiği tam bir karmaşaya dönmüştür.

   1970’li yılları yaşayan Samsunluların çok iyi hatırlayacağı gibi Samsun’un 1970 sonrası aldığı hızlı göç sırasında, Samsun merkezi son derece plansız bir şekilde imara açılmıştır.

   Çiftlik Caddesi gibi ana arterler, bulvar şeklinde hiçbir genişletmeye tabi tutulmadan bu caddelerin her iki tarafına da bitişik nizam 7-8 katlı yapılaşmaya izin verilmiştir.

   İşin çarpıcı yanı, bugün “Parkomat Uygulamasını” İptal ettiren Sayın Kemal Vehbi Gül, o dönemlerin yirmi yılı aşkın süre değişmez Belediye Başkanıdır.

    O dönemlerde yine ilginç olan bir uygulama ile bu çok katlı binalara inşaat ruhsat verilirken, binaların altında yeterli otopark yapma zorunluluğu vardı. Bu zorunluluk, otoparkların Belediye tarafından yapılacağı gerekçesi ile alınan paralar karşılığı uygulanmamış, bir fonda toplanması gereken bu paralar da başka işlerde harcandığı için gerekli otoparklar yapılmamıştı.

   SONUÇ: Samsun trafiğini rahatlatacak yeni otoparklar yapılıncaya kadar, “Parkomat Uygulaması” Bir şekilde devam ettirilmelidir.

   Devam ettirmenin çözümü Samsunspor üzerinden yapılırsa, hem yakınmalar ortadan kalkacak, hem de yıllardır Samsunspor’a kalıcı bir gelir yaratılmadığı eleştirileri biraz olsun cevap bulmuş olacaktır.

   Güzel Samsunumuz da, çok daha güzel ve huzurlu ortamlarda yaşayabilmek dileğiyle, sağlıklı ve sorunsuz bir hafta diliyorum.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10