• BIST 94.278
 • Altın 194,715
 • Dolar 4,7472
 • Euro 5,4863
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 28 °C
 • Ordu 26 °C
 • Sinop 26 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 30 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 25 °C

Pazar Sohbeti

Pazar Sohbeti
Fabrika değil, sanki uzay üssü

İmaretçoğlu firmasına ait Samsun Serbest Bölgesindeki ilaç dolum tesisi,donanımı ve personelin çalışma biçimiyle Nasa'nın bir üssünü andırıyor.

Ragıp GÖKER1994 yılıydı o zamanlar çalıştığım Dünya Gazetesinin Bürosunu kurmak için gitmiştim Çorum'a ve Çorum Organize Sanayi Bölgesine.

Turan Özfırat' ı da orada tanıdım.

İmaretçığlu' nun Çorum OSB deki ilk işletme dar bir alan üzerine kurulmuştu.

İşletme küçüktü ama hikayesi ilginçti.

Tıbbi Enjektabl ve farmasötik ampul üretimi ve dolumu yapıyorlar.

İlaç sektörünü bilmeyenler için söylüyorum. Bişey anlamadınız değil mi?

Öyle anladık falan diyerek de kafanızı sallamayın.

Biliyorum çünkü anlamadınız.

Doktora gidersinizde ''İğne olmanız gerekir''der de size ilaç verir ya.

İlaç cam bir tüpün yani ampulün içindedir hani.

İşte tesiste ilaç o ampulün içine dolduruluyor.

Yapılan iş bu yani.

Çorum'daki tesis küçüktü, yaklaşık 9 yıl önce Samsun Serbest Bölgesindeki yeni yerine taşındılar.

Sanırsınız Nasa.

Öyle bir yer yani Samsun Serbest Bölgesindeki yeni tesis.

Boru değil.

Mevzubahis olan insan sağlığı.

Samsun tesisini anlatacağız yazını ilerleyen bölümlerinde ama. Özfırat ailesinin öyküsü ilginç aslında. Hikayeyi anlatmaya oradan başlamak gerekir diye düşünüyorum.

Hikayenin başlangıç yeri Balkanlar. Benimde mensubu olduğum gibi samsun'da pek çok ailenin benzer hikayesinde olduğu gibi.

Kaybedilen toprakların kutsal emanetidir Özfırat Ailesi de.

Selanik' in Kayalar Kasabasındaki topraklarından koparılıp,koyunu keçisi ne varsa çoluk çocuk, yaşlı genç trene ya da Gülcemal Vapuruna bindirilip Anadolu'ya gönderilen binlerce aileden biridir Özfırat'lar da.

1924 Mübadele anlaşması ile muhacir edilirler yani.

Elazığ' da iskan edilirler. Bir süre orada kalırlar. derken Dersim Ayaklanmasının ateşi Elazığ'a da sıçrar, ''Yunan mezaliminden kaçtık. burada da ateşe düştük'' der aile büyükleri. Özfırat Soyadını da orada alırlar ama. Daha fazla duramazlar Elazığ'da, Amasya'ya ya göç ederler. Devlet onlara Gümüşhacıköy ilçesine Bağlı Gümüş Nahiyesinin Maden köyünde yer gösterir. Köyde de fazla kalmazlar. Sattıkları bir tarlanın parasıyla İlçede kendilerine bir ev yaptırırlar. Bir Bakkal'a ortak olunur. Derken kantariye işine terfi ederler. Bakkal'daki ortak da ayrılır bu sırada. Kantariye işi yapılırken sık sık da Samsun'a gelip gitmeler başlar.Naci Özfırat Yani yani bizim Turan'ın babası. Bu Samsun'a gelip gitmelerde Ekrem Başaran' la tanışır.

Ekrem Başaran bilindik bir isimdir Samsunlular için hani Kariş' i kuran. Naci Bey Ekrem Beyle ortak olur Başöz' ü kurarlar. Bildiğiniz Şel benzinliği canım yabancı yer değil.

1976 yılında Özfıratlar Samsun'a göç ederler.

İşte o Nasa üssüne benzeyen Serbest bölgedeki tesisin ortaklığı da 1992da kurulur.

Ailenin genlerinde ortaklık kültürü var yani

Tesis 11 yıl sonra Çorum'dan Samsun Serbest Bölgesine taşınır.

Şimdi bu başarı öyküsünün üretim ile ilgili bir bölümünü Turan Özfırat' tan dinleyelim dilerseniz:

Dünya Sağlık Örgütü’nün Güncel İyi Üretim Uygulamaları ve İyi Laboratuar Uygulamaları kurallarına uygun üretim yapan firmamız, ilaç sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlandırılmış ilaç dolum firmaları arasında yer alan İmaretçioğlu’ nda İyi Üretim uygulamaları ve İyi Laboratuar Uygulamaları hem Sağlık Bakanlığı tarafından hem de çalışılan firmalarca periyodik olarak kontrol edilmektedir.

Kaliteyi kontrol eden ve verimliliği artıran makineleriyle ilaç sektörünün önde gelen firmalarına üretim yapıyoruz, insan sağlığını korumak adına üretim yapıldığının bilinciyle hizmet veriyoruz. Eğitim düzeyi yüksek ve son derece deneyimli kadromuzla, Samsun’da sağlıklı bir yaşam için çalışıyoruz. Testere kullanımını ortadan kaldıran Colour Break ve O.P.C (O Pi Si-One Point Cut) tekniği ile birlikte talepler doğrultusunda ampul üzerine seramik baskı ve 3 taneye kadar tanıtım halkası da uygulanabilmektedir. Ampul üretiminde son teknolojinin kullanılması ve üretimin otomasyonla kontrol edilmesi dolumdaki verimliliği artırmaktadır.

Yapılan iş çok teknik, ayrıca sağlığı ilgilendiren bir konu.Bu nedenle yapılan ili biraz daha detaylandırmak mümkün müdür?

Şöyle tanımlayabiliriz. Enjektabl ve farmasötik ampullerin paketlenmesi aşamasında müşteri isteklerini dikkate alıyoruz ve partikül bırakmayan plastik esaslı ambalaj kutular kullanıyoruz. Enjektabl ampul üretiminde TS ISO 9187 standardına ve ISO 9001 üretim sistemine uygun üretilen ürünler, düzenli laboratuar test ve deneyleriyle kimyasal direnç, iç gerilim, sıcaklık şokuna dayanım, kırılma kuvveti kontrollerine tabi tutulmaktadır. Optimum kalite hedeflerine ulaşma yolunda üretilen her seri ürün için, fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları müşterilere ampul spektleriyle birlikte rapor halinde sunulmaktadır.

Tesisimizin Hava sistemleri birbirinden bağımsız olarak çalışan santrallerden oluşmaktadır. Santrallerin kontrolleri bilgisayar kumandalı olup her an relavite, nem, sıcaklık ve basınç kontrolleri otomatik olarak izlenebilmekte ve sonuçları rapor halinde düzenlenebilmektedir. Su sisteminde RO, EDI (ro, edi) ve distilasyon yoluyla yüksek saflıkta saf su ve enjeksiyonluk su üretimi yapılmaktadır. Elde edilen sular devamlı sirkülasyon halindedir. Hat üzerindeki noktalardan sıcaklık, PH, iletkenlik, TOC(toc) kontrolleri online olarak yapılmakta ve geriye dönük incelemeye
müsait bir şekilde kaydedilip raporları alınabilmektedir. Ayrıca üretilen suların mikrobiyolojik ve kimyasal kontrolleri yapılmaktadır.

Yine bu sistem, üretim tanklarına CIP(Si Ay Pi) ve SIP(Es Ay Pi) sistemi ile yapılan temizlik ve sterilizasyon işlemlerini otomatik olarak kaydederek, elde ettiği verileri üretim kayıtlarına geçirebilme özelliğindedir. HEPA(hepa) filtreli bağımsız havalandırma sistemi ile çalışan tartım ve numune alma odalarının egzoz gazı yüzde100 dış ortama verilmektedir.

Ülkemizin döviz kaybını önlüyoruz. Enjektabl ampul ve farmasötik steril fason dolum tesisimiz de üretimi yapılan
Ürünlerimizin ithalat oranı yüksek ürünlerden oluşuyor. Biz üretmiyor olsak bu ürünler ithal edilecek. Dolayısıyla dövizimiz yurt dışına çıkacak. Biz üretiyoruz. Ülkemizin dövizi de kasasında kalmış oluyor. Verimliliğimizin yüksek ve üretim maliyetlerimizin en minimumum olma noktasında Samsun Serbest Bölgesinin avantajları ile dünya piyasasında kaliteyi uygun fiyata verebilmekteyiz. Bu durumda özellikle ürünlerimizin ihracat fiyatlarında dünya pazarında da avantaj sağlamaktadır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • PAZAR SOHBETİ01 Temmuz 2012 Pazar 15:43
 • Pazar Sohbeti22 Haziran 2012 Cuma 13:12
 • Pazar Sohbeti17 Haziran 2012 Pazar 13:01
 • Pazar Sohbeti15 Haziran 2012 Cuma 13:19
 • Pazar Sohbeti03 Haziran 2012 Pazar 14:42
 • RAGIP GÖKER'LE PAZAR SOHBETİ30 Mayıs 2012 Çarşamba 14:34
 • Amerikalı Pedo Türk Pedo oldu29 Mayıs 2012 Salı 18:41
 • RAGIP GÖKER'LE PAZAR SOHBETİ27 Mayıs 2012 Pazar 14:25
 • Ragıp Göker'le Pazar Sohbeti.21 Mayıs 2012 Pazartesi 13:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10