• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • Samsun 20 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 20 °C
 • Sinop 21 °C
 • Giresun 20 °C
 • Amasya 17 °C
 • Rize 19 °C
 • Trabzon 22 °C

Ragıp GÖKER - AYVACIK

Ragıp GÖKER - AYVACIK

AYVACIK’TA AK PARTİ İLE MHP ADAYLARI YARIŞIR


Ayvacık da tıpkı Salıpazarı gibi Samsun’un kıyıda köşede kalmış bir ilçesi. Ama cennetten bir köşe olduğunu da söylemeliyiz. Belediye’de bu şirin ilçeyi “Saklı Cennet” olarak adlandırmış. 

Ayvacık Merkezinde de 6 bin 300 kişi yaşıyor. Seçmenlerin çoğu köylerde yaşayanlardan oluşuyor. Bu seçimin belirleyicileri köylerde yaşayan seçmenler olacak gibi görünüyor. 

"Ne ekip biçersiniz buralarda" diye soruyorum.

Ne ile karınları doyuyor yani insanlar onu merak ediyorum.

Karadeniz' in bir çok şehrinde olduğu gibi fındıkmış tek geçim kaynakları.

Geçenlerde hükümetin doğrudan gelir desteği adı altında köylülere fındık tarımını desteklemek amacıyla dönüm başına yüklü miktarda para dağıttığını öğrenmiştim. Ayvacık halkına da bu paranın ulaştığını zannediyorum.

Doğrudan gelir desteği sanıldığı gibi doğrudan yetiştirilen ürüne verilmiyor. Ürün bedeli değil yani onu söylemek istiyorum.

Misal,10 dönüm tapulu araziniz var sayalım. Bu destek tarlaya veriliyor ürüne değil. O tarlada fındık değil de patates yetiştirmenizin pek bir farkı yok.Tapunuzda yazılı olan arazi miktarına verilen bu bedel için misal siz fındık değil de mısır yetiştiriyorsanız ve buna yazılı olarak itiraz etmezseniz o para sizin fındık ürettiğiniz varsayımı ile ödenmeye devam ediyor.

Hazır cebinize konulan böylesi bir paraya bu devirde kim itiraz eder oda başka bir merak konusudur.

BARAJLAR BELDESİ

Ayvacık adını ben mesleğe yeni başladığım yıllarda duymuştum. 1971 de yapımına başlanmış Ayvacık barajının ki sonrada eşi Suat Uğurlu ile ile birlikte bir trafik kazasında kaybettğimiz Hasan Uğurlu' nun adı verilir. 1981  yılında tamamlanan bu barajın derivasyon tünelleri inşaatı ve jenaratörlerin montajı sırasında haber çalışması yapmak için gitmiştim ben Ayvacık'a.

Gerek Hasan Uğurlu ve Gerekse Suat Uğurlu Barajları ülkemiz enerji ihtiyacını karşılayan iki dev eser olarak ilçeye gurur veriyor.

ÇİÇEĞİ BURNUNDA BİR İLÇE

Ayvacık, Çarşamba' ya bağlı olarak1954 yılında nahiye olmuş ama bu hakkı 1960' ta geri alınmış ve yeniden köy olmuş. Ayvacık, Keskinoğlu köyü ile birleştirilerek 1990 yılında Belediyesi de kurularak ilçe yapılmış.

ERKAN AVCI KURUCU BAŞKAN

Ayvacık Belediyesinin kurucu ilk Başkanı ve üç dönem başkanlık görevi yapan Erkan Avcı' dır.

"Erkan' ım aday olsa keşke" dedi birisi.

"Erkan Avcı' dan mı söz ediyorsun ?" diye soruyorum.

Erkan Avcı' nın merkez ilçelerden Atakum Belediye Başkanlığı için Aday adayı olduğunu hatırlatıyorum ve kardeşi Erdal Avcı' nın adaylığı durumunda yine oy verip vermeyeceğini soruyorum bu kez.

KARDEŞ AVCI DA SEVİLİYOR

"Farketmez, Avcı olsun yeter" diye cevap veriyor bu kez.

Öyle anlaşılıyor ki Erkan Avcı, Ayvacık' ta iz bırakanlardan olmuş.

Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı’nın da bir hayli seveni olduğu görülüyor.

Çoğu kişi Erdal Avcı’nın ağabeyinin yokluğunda ilçe için çok çalıştığını iş makinelerinin sırtında köy köy dolaşıp kıt imkanlar hizmet üretmeye çalıştığını öne sürdü. 

GALİP ÖZTÜRK' TE ÇOK TANINAN BİR İSİM

Galip Öztürk' ün ilçede tanınıp tanınmadığını ve de sevilip sevilmediğini de  merak edip bunu soruyorum.

Ayvacık' ta  hemen hemen herkes Galip Bey' i tanıyor.

Sevmeyenleri de vardır elbette ama benim sorduklarımın hemen hemen tamamı Galp Öztürk'ü sevdiklerini ve ilçeye büyük hizmetleri olduğunu söylediler.

HALK, YAKLAŞAN SEÇİMLER İÇİN NE DİYOR?

İbrahim Yaşar bir esnaf, Başkan Mustafa Belur’ un şehir merkezinde pek bir hizmet yapmadığını yapacak fazla bir iş olmadığını da söylüyor. Ancak Belur’ un köylü halkını ilçeye taşımakta ve ilçe ile bağ kurmakta son derece başarılı olduğunu vurguluyor. İbrahim Yaşar yeniden aday olursa Mustafa Belur’ a oy verebileceğini, Büyükşehir’ de de Yusuf Ziya Yılmaz’ı desteklediğini de sözlerine ekliyor.

Ahmet Çelen, Büyükşehir Başkanlığına konuşmasını çok sevdiği Suat Kılıç’ı yakıştırıyor. Ayvacık’ta belediye çalışmalarından da memnun olduğunu aday ismi gözetmeksizin Ak Parti’nin kimi aday gösterirse ona oy vereceğini söylüyor.

Ama adını açıklamayan bazıları ise AK Parti’nin başka isim getirmesinde yarar olabileceğini  belirterek, ‘inceden inceye Mustafa Belur Başkan’dan memnun olmadığını vurguluyor..

BAŞKAN BELUR’UN İŞİ ZOR

Mustafa Kaya adlı seçmen ise “Başkandan da hizmetlerinden de memnununum. Yeniden aday olursa gene ona oy veririm” 

Yakınımızda bir taburenin üzerinde bir arkadaşıyla çayını yudumlayan Mustafa Belen söze giriyor ve Büyükşehir yasasını beğenmediğini söyleyerek,  “Düzdeki araba, yokuşta bu yükü çeker mi?” diye sordu ve devam etti. “Samsun’daki geminin sesi buraya kadar gelmez” diyerek, Büyükşehir Belediye hizmetlerinin Ayvacık’a ulaşmayacağını iddia etti.

Söze giren bir esnaf ise Başkan Belur’un ilçe için bir şey üretemediğini öne sürdü.

MHP’NİN ADAYINA BAKACAĞIZ

Bunun üzerine  yqan  tarafta iki kişinile ofuren Nazım Gümüş adlı birisi söze girerek, "Bu arkadaş ne soruyor?" diyerek laf atıyor. Gazeteci olduğumu söylüyorum.Hedef Halk Gazetesi için seçim araştırması yaptığımı söyleyince bu kez, “Büyükşehir, bizim Terice’ nin başına çıkar mı?, hiç sanmam” diyerek, o da Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinin Ayvacık’a ulaşmayacağını dile getirdi. Nazım Gümüş Mustafa Belur’ un iyi birisi olduğunu ama oy verirken düşüneceğini belirtti ve MHP' nin adayının kim olup olmayacağına bakacağını, iyi bir aday çıkması durumunda MHP adayına oy verebileceğini dile getirdi.

Bir kaç kişi daha benzer şeyleri söyledi Ayvacık'ta. Ayvacık' ın yaklaşan seçimlerde Ak Parti rakiplerine oranla bir adım önde görülüyor.

Fakat MHP' in ilçe halkının seveceği bir aday çıkararak seçimlere ortak olabileceğini de söylemek mümkün.

Mevcut Başkan Mustafa Belur  için ise şu söylenebilir. İktidar Partisi’nin başkanı olmasına rağmen seçmeni kazanamamış.. Yani işi zor gibi gözüküyor. 

Son söz elbetteki seçmenin olacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mehmet YAZICI - ATAKUM17 Temmuz 2013 Çarşamba 15:07
 • Salim SÜRMELİ - ATAKUM17 Temmuz 2013 Çarşamba 15:06
 • Mehmet AKSOY - İLKADIM - 213 Temmuz 2013 Cumartesi 16:16
 • Mehmet YAZICI - İLKADIM - 213 Temmuz 2013 Cumartesi 16:15
 • İsmail BAŞARAN - İLKADIM - 213 Temmuz 2013 Cumartesi 16:14
 • Ragıp GÖKER - İLKADIM - 213 Temmuz 2013 Cumartesi 16:14
 • Mehmet YAZICI - İLKADIM12 Temmuz 2013 Cuma 14:42
 • Mehmet AKSOY - İLKADIM12 Temmuz 2013 Cuma 14:41
 • İsmail BAŞARAN - İLKADIM12 Temmuz 2013 Cuma 14:40
 • Ragıp GÖKER - İLKADIM12 Temmuz 2013 Cuma 14:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10