• BIST 95.057
 • Altın 192,942
 • Dolar 4,7313
 • Euro 5,4902
 • Samsun 27 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 27 °C
 • Ordu 26 °C
 • Sinop 26 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 30 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 27 °C

Ragıp GÖKER - ÇARŞAMBA

Ragıp GÖKER - ÇARŞAMBA
ÇARŞAMBA' DA YEŞİLIRMAK, “DÜNDAR, DÜNDAR” DİYE AKIYOR SANKİ
Yumurta topuk ayakkabı giyerler
Sekiz köşe de kasket takmak en bügük zekvleri arasındadır.
Yumurta Topuk Ayakkabı ve Sekiz Köşe Kasket bir Çarşamba markasıdır.
Yıldıray Çınar ve Ferhan Şensoy' da Çarşamba' nın sanat dünyasına sunduğu başka markalarıdır.Başka sanatçılarda yetiştirmiş Çarşamba elbette ama bu iki isim ilk akla gelenleridir. Belki en çok tanınanı oldukları içindir onların ilk akla geliyor olmaları.  
"Çarşamba denilince başka akla ne gelir?"  diye sordum kendi kendime.
İlk o türkü geldi aklıma.
"Çarşamba' yı sel aldı" 
Barajlar yapılmazdan evvel sel alırmış Çarşamba' yı sıklıkla.
Günümüzde böylesi felaketler yaşanmıyor çok şükür artık Çarşamba' da.
Bir de o köprü geliyor Çarşamba' yı andığımda aklıma.
Çarşamba köprüsü.
Öççen karşıya geçenlerin başka taraftan, beri geçeye gelenlerin  diğer tarafından yürüdükleri o köprü.
Yazılı olmamasına rağmen bu kuralı ihlal eden birini görüseniz köprü üzerinde bilinizki o Çarşambalı değildir.
Bu girizgahın ardından biz asıl konumuza yani Çarşamba'ya gelişimizin nedeni olan seçim yazımıza başlayalım.
10 KİŞİDEN 8’İ MEMNUNUZ DİYOR
Samsun’un doğu cephesinde seçimlere eğer aday olursa en rahat girecek adayın Hüseyin Dündar olacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok sanırım. Çarşamba’da rastgele çok sayıda kişiye sordum “Başkandan memnun musunuz” diye. Şöyle bir örnek vereyim 10 kişiden 8’i tereddüt göstermeden Hüseyin Dündar’ı yeniden başkan görmek istediğini söyledi.
Röportajlar sırasında aklıma  Aziz Nesin’in Şebinkarahisar’ın İl olma sevdasını dile getirdiği bir şiirindeki Sular vilayetlik vilayetlik diye akıyor, kuşlar vilayetlik vilayetlik diye ötüyor dizeleri düştü . Benimde dilime “Yeşilırmak Dündar, Dündar diye akıyor” şeklindeki tekerleme pelesenk oluverdi. 
Örnek mi istiyorsunuz.
Alın size Çarşamba izlenimlerinden birkaç örnek ki; her yerde olduğu gibi rast gele görüşmelerle elde edilmiş bir sonuçtur bu da.
Yaşar Yıldırım bir esnaf şöyle diyor " Belediye Başkanınızdan memnunmusunuz?" şeklindeki soruma. "Gençliği var, yine adaysa oyumu veririm. Büyükşehirde de adayım Yusuf Ziya Yılmaz" dedi.
Kenan Aktulga' da bir esnaf, "Hüseyin Dündar’ dan adam akıllı Memnunum. Büyükşehir’de hükümetin adayına oy veririm" diyor aynı sorumuza.
İsmet Alok adlı bir başka Çarşambalı seçmen, Hüseyin Dündar’ın sonuna kadar destekçisi olduğunu belirtirken, Büyükşehir’de Yusuf Ziya Yılmaz' ı desteklediğini söylüyor.
Kerim Kuzgun, dere geçilirken at değiştirilmeyeceğini bu nedenle oyunu yine Hüseyin Dündar'a vereceğini belirtiyor. Kuzgun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Gençlık ve Spor Bakanı Suat Kılıç' ı desteklediğini bildirdi.
Sebahattin Düzgün, 
"Bu reisten başkasının faydalı olacağına inanmıyorum" diye söylerken aslında Hüseyin Dündar' ın çok başarılı bir belediye başkanı olduğunu ifade ediyordu. Sebahattin Düzgün de daha önce anketimize katılanların kahir ekseriyeti gibi Büyükşehirde Yusuf Ziya Yılmaz'ı desteklediğini söylemeyi ihmal etmedi.
OY VERMEM AMA DÜNDAR KAZANIR
Nurettin Özdemir, Hüseyin Dündar' ın alternatifi olmadığını söylüyor.
Yılmaz Karaba ise, Hüseyin Dündar' ın hizmetlefinden memnun olup olmadığını sorduğumda ise şü cevabı veriyordu: 
Son derece memnunum.
İsminin yazılmasını istemeyen bir Esnaf ise benzer sorumuza, "Memnun değilim.Nerede sanat, nerede Çarşamba’nın sosyal yaşamı. Oy vermem ama yine de Hüseyin Dündar kazanır" cevabını veriyordu.
Muammer Yılmaz, Hüseyin Dündar' ın Çarşamba'da bu güne kadar görev yapmış Belediye başkanları arasında  gelmiş geçmiş en başarılı başkan olduğunu söylemekten geri durmazken, Büyükşehirde Yusuf Ziya Yılmaz' ı destekleyeceğini belirtiyordu.
Aydın Sarıoğlu ise Çarşamba ve Büyükşehir Belediye Başkanlıkları için farklı oy kullanacağını ifade ederken, "Çarşamba’da Dündar, Büyükşehir’ de CHP adayı" diyordu.
Hasbi Yüksel'in Hüseyin Dündar için söyledikleri de farklı değil.Hasbi Yüksel, "Dündar, Çarşamba’ yı Çarşamba yaptı, Samsun'u da Yusuf Ziya Yılmaz" diyor.
Şerafettin Keskin, Hüseyin Dündar' ın çok iyi çalıştığını bu nedenle oyunu Dündar' ın seçilmesi için kullanacağını söylerken, Büyükşehir’de de Yusuf Ziya Yılmaz' ın kazanması için oy kullanacağını dile getiren bir başka Çarşambalı seçmendi.
BAŞKAN YILMAZ’A DESTEK VAR
Hasan Yüksel ise Çarşamba' nın seçimi için gerçekleştirdiğimiz röportajlarımız sırasında belediye hizmetlerinden memnun olmadığını ve dolayısıyla Dündar' a oy vermeyeceğni söyleyen ikinci seçmen oldu. Dündar' ın sadece ırmak kenarını düzelttiğini belirten Yüksel, Hüseyin Dündar' ın şehrin içine hizmet götürmediğini söyledi. Hasan Yüksel Çarşamba için oyunu MHP' nın adayına atacağını Büyükşehir’de de Yusuf Ziya Yılmaz’ ı destekleyeceğini ifade etti.
Bu söyleşilerimiz, Çarşamba ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için bir anket niteliği taşırmı bilemem.
Ve fakat
Seçim sonucunun nasıl bir şekil alacağına dair bir fikir verecektir sanırım.
MHP VE CHP SIKINTILI
Çarşamba’da öyle bir süreç gelişmiş ki; anlamak zor. AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin Dündar’ın  halk tarafından sevilmesi nedeniyle,  muhalefetin neredeyse hamlesi yok. MHP’li seçmen henüz isim yok, eskiler olmaz yeni bir heyecan gerekir diyor.  Bazı MHP’liler ise Çarşamba’da Başkan Dündar’ın hizmetinden memnun olunduğu için kimsenin adayım diye çıkmadığını iddia ediyor.
Soruyoruz; “Peki iyi ve bilinen bir aday olursa, yine de şansı olmaz mı”..
Yanıt ilginç.. “Olur tabii ki. Vizyonu olursa, inandırırsa olur. Ama burada ne hikmetse hep eski isimler ortaya çıkar seçim olunca. O zaman da seçmen tercihi değişmiyor” diyor..
KOÇ’A CANIMIZI İSTESE VERİRİZ AMA..
Ya CHP diye soruyoruz. Haluk Koç’un memleketi burası. Hiç aday ismi yok mu?
Kime sorduysam aynı cevaplar var.. “Haluk Koç ağabeyimiz, büyüğümüz. Onu çok seviyoruz. Ama CHP’nin burada şansı olmaz. Yusuf Ziya Yılmaz da Çarşambalı. Bu seçim de yerel seçim. Haluk Koç’a canımızı veririz, ama CHP’nin Çarşamba’da şansı yok denecek kadar az..
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mehmet YAZICI - ATAKUM17 Temmuz 2013 Çarşamba 15:07
 • Salim SÜRMELİ - ATAKUM17 Temmuz 2013 Çarşamba 15:06
 • Mehmet AKSOY - İLKADIM - 213 Temmuz 2013 Cumartesi 16:16
 • Mehmet YAZICI - İLKADIM - 213 Temmuz 2013 Cumartesi 16:15
 • İsmail BAŞARAN - İLKADIM - 213 Temmuz 2013 Cumartesi 16:14
 • Ragıp GÖKER - İLKADIM - 213 Temmuz 2013 Cumartesi 16:14
 • Mehmet YAZICI - İLKADIM12 Temmuz 2013 Cuma 14:42
 • Mehmet AKSOY - İLKADIM12 Temmuz 2013 Cuma 14:41
 • İsmail BAŞARAN - İLKADIM12 Temmuz 2013 Cuma 14:40
 • Ragıp GÖKER - İLKADIM12 Temmuz 2013 Cuma 14:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10