• BIST 102.091
 • Altın 146,953
 • Dolar 3,5323
 • Euro 4,1978
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 28 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 23 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 24 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 24 °C

Ramazan , Nefis Muhasebesi İçin Fırsattır.

AHMED HALEBİ

Ramazan Ayı , Müslümanlar açısından ,hicri takvime göre ,senenin diğer aylarından  daha farklıdır.Şöyle ki ;Ramazan  Ayında , Müslü –manlar , gündüz yemekten- içmekten  ve cinsel ilişkiden güneş batıncaya kadar uzak dururlar zira , Yüce Allah Kura’n-ı   Kerimde  şöyle Buyuruyor;’ Beyaz iplik , siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiğiniz , içiniz.Sonra Akşama değin oruç tutunuz.’

Ramazan Ayının Müslümanlar nezdinde özel bir yeri ve  bir değeri varsa , bu ayda kur’an indiği içindir.Bu ayda , cehennemin kapıları  kapanır . Cennetin kapıları açılır.Şeytanlar bu ayda bağlanır.ve bu ayda bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesi vardır.

Tarih boyunca,  ramazan ayında bir çok İslami futuhatlar gerçekleş-tirilmiş ve savaşlar kazanılmıştır.Öyleki ,peygamber Efendimizin Me dine’ye hicretinin 2. yılında Bedir Savaşı kazanılmıştır.Ramazanın 17. Gününde , Mekkeli Kureyş’li müşriklerle Müslümanlar arasında bu mücadele olmuş ve Müslümanlar Kureyş’li müşriklere galip gelmişlerdir.  Yine , hicretin 8.yılında ramazanın 20. gününde büyük fetih olarak i- simlendirilen Mekkenin Fethi gerçekleşmiş ve insanlar o gün çok büyük bir şekilde kitleler halinde İslama girmişlerdir.

Nebevi Hicretin 92 .Yılında Ramazanda, Endülüs fethedilmiştir.Hicri 114 yılı  Ramazan ayında , Emevi  halifesi  Abdul  Melik   zamanında Balat Şehitleri savaşı olmuştur.

Hicri 223 Yılında Ramazanın 6.gününde, Abbasi   Halifesi   Mu’tasım

Müslümanlarla   Rumlar  arasında   cerayan  eden  savaştan  sonra Amuriyye’yi Fethetmiştir.Bir kadının kendisinden yardım istemesi üzerine  büyük bir ordu hazırlayıp , Amuriyyeyi feth etti.

Hicri 479 senesi Ramazan Ayında , Endülüste Zelaka Mücadelesi ol-du.Endülüste İşbiliyye Kralı Mu’temit Bin Abbad , İspanya Frenk güç-

lerine karşı zafer kazandı.

Hicri 570 yılı Ramazan ayında , komutan Selahattin Eyyübi , Hristiyanların elinde olan ve aralarında ba’lebekkeninde olduğu bir çok Şam ülkesindeki şehirleri feth etti.

Hicri 658 Ramazanında, Müslümanlar Sultan Kutuz komutasında Moğol ordusunu    Aynu Calut      savaşında mağlup etti.

Hicri 666 yılı Ramazanında hristiyanların elinde olan Antakya  Sultan Zahir  eli  ile  fethedildi.

1399  Yılı Ramazanında 10.gün Golan tepesi  Suriye ve Mısır önderliğinde  Sina yarımadasında    İsrail mağlup edilip  neticesinde alındı.

Muhakkakki Müslamanlar için Ramazan ayının  tarih boyunca büyük bir yeri olmuştur.Oruç bir uyku – uyuklama ve kendini kandırma dönemi olmamıştır .                                                         

Ramazanı , gündüzleri ; ibadet , tövbe, kuran okumakla idrak etmemiz gereklidir. Ramazan ayına mertebe kazanmak için bir fırsat gözüyle bakmalıyız. Ramazan ; ya bir uğraşı , çalışma , ciddiyet olarak gelir veya üşengeçlik  , gevşeklik  olarak gelir insana…

Ramazanın keremi ve lütfu çalışmak ve iş yapmaktır.

Bizden önce yaşamış dedelerimizin nelere tahammül ettiğini , ne büyük yaz sıcaklarına tahammül gösterdiğini ,  Allahtan nasıl rızık talep ettiklerini hatırlamamız gerekir.

Ramazan , Mübarek , hayırlı , nefislerin temizlenmesi için  cehennem kapılarının kapandığı , Allaha daha fazla yaklaşıldığı cennet kapılarının açıldığı , şeytanların ayaklarının bağlandığı , rahmet kapılarının açıldığı bir aydır.                                                      

Allahın Rahmetini mübarek Ramazan ayında arayanlar  nerede?

Ramazan geçen senenin nefis muhasebesinin yapıldığı fırsat dolu bir aydır.Hesaba çekilmeden önce , bu fırsatı değerlendirerek kendimizi hesaba çekmeliyiz.

 

 

Tercüme Eden

Zekai GÜL

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10