• BIST 106.711
 • Altın 143,514
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387
 • Samsun 19 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 21 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 19 °C
 • Giresun 22 °C
 • Amasya 15 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 22 °C

Safavilere Karşı Yapılan Çaldıran Savaşı

AHMED HALEBİ

Türkler , tarih sevgisi ve  tarihi eserleri korumak ile temayüz ederler . Tarihi eserlerin yok edilmesini , özel mülk bile olsa tolere etmezler. Her hangi bir tarihi eseri , herkesin ortak malı ve değeri olarak görürler. Bu sebeble , o tarihi eserin sahibini destekler ve o tarihi eserin ayakta kalması için çalışırlar.Hangi kültür seviyesinde ve sosyal seviyede ve yaşta  olursa olsun onlardan ( Türklerden ) bir arkadaşla oturup konuştuğumda , dedeleri geçmişte dünyanın 1/3 ne hükmetmiş ve stratejik yerlere hakim olmuş tarihleri hakkında  övgü ve izzetle konuştuklarına şahit oldum.

Türkiye'ye yaptığım son ziyaretimde , bir Türk genci ile tanıştım. O , lise öğrencisi idi. Aramızdaki konuşma, Safevi devleti ve ehli sünnet hakkında oldu. 500 Yıl önce 1514 yılında Osmanlı Sultanı 1. Selim zamanında vukubulmuş çaldıran savaşı hakkında konuşmak için benden izin istedi.

Dedi ki ; Bu savaş Osmanlı Devletinin sınırlarını genişletmek için vuku bulmamıştır. Bilakis , bu savas Şah İsmail'in , Osmanlı Devletine karşı  nufuzu yaymak için hazırladığı planlarına karşı , fiili ve güçlü bir cevap vermek için yapılmıştır. Başlangıçta , bazı aşiretler Şah İsmaille beraberdi. Onları kendi ordusunun esası yaptı.Sınra , şii mezhebini ortaya attı ve Şiiliği  İran'ın  resmi mezhebi yaptı.İran'ın  bazı şehirlerinde bu harekete karşı  sünni kesimden büyük tepkiler  geldi.

Şah İsmail , Akkoyunlu devletini ele geçirdi. Akkoyunlu Devleti , İran ile Osmanlı Devleti arasında büyük engel teşkil ediyordu. Tarsus Dağlarında , bazı Türkmen kabileleri iki devlet arasında engel teşkil ediyordu.ve aynı şekilde ,Osmanlının hakimiyeti altındaki  bazı küçük Ermeni kabileleride engel teşkil ediyordu. Şah İsmail , Bağdatı işgal edip , bazı sünni İmamların kabirlerini yıktı.ve bazı alimleri öldürdü.

Bu hareketler Sultan Selim'i kızdırdı. ve Sultan Selim , 140 bin kişilik güçlü bir Ordu hazırladı.Konya Şehrinden hareket etti.Kayseri'nin yüksek Tepelerine varınca , Maraş ve Elbistan'ın idarecilerine bir elçi gönderdi . ve onlardan Safevilerle savaşında yardım etmelerini istedi. Onlar , yaşlarının büyüklüğü ve sağlık durumlarını bahane ederek, Safevilerle Savaşta özür ifade ettiler.ve ayrıca , kendilerinin Memlüklülerin hakimiyeti altında olduklarını söylediler.

Maraş ve Elbistan idarecilerinin özürleri makbul görülmedi.Onlar , Sultan'ı düşürmek ve orduyu bozguna uğratmayı planlıyordu.

Sultan Selim , Sivas ve Kayseri arasına , Ordusundan 40 bİn kişiyi Anadolu'da herhengi bir hadise çıkmaması için ve huzurlu durumu muhafaza etmesi için bıraktı.Ayrıca Sultan 1. Selim harbten muzaffer olarak dönerken Şah İsmail'in yandaşları ile  Maraş ve Elbistan idarecilerinin intikamı ile karşılaşmamak için  bu orduyu geride bıraktı.

Mektuplarından birinde şöyle diyordu ;' Alim ve Hukuk adamlarımız , senin mürted olman sebebiyle , öldürülmene  ( kısasa )  karar verdi. Her gerçek müslüman için , dinini savunmak bir vazifedir ...'

Sizin karekteriniz şahsınızı yok etmiştir.Sen ve aklını kullanamayan  takipçilerini , sizinle savaşa başlamadan ve kılıçlarımızı çekmeden önce , gerçek dinin değerlerine çağırırız . Bütün bunlara ek olarak , bizden gasb ettiğiniz bölgeleri boşaltmanız gerekmektedir.Şayet , böyle davranırsanız güvenliğinizi sağlarız ' demiştir.

1514 Yılında Çaldıran savaşı Osmanlı Sultanı 1. Yavuz Sultan Selim ile Safevi Devletinin Şahı İsmai arasında başlamış ve savaş Osmanlı Ordusunun Şah İsmail'in başkenti Tebriz'in alınması ile bir asır  süren Safevi genişlemesinin durdurulması ve Osmanlı Hakimiyeti ile bitmiştir.

Tercüme Eden : Av. Zekai Gul

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10