• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 11 °C
 • Ordu 11 °C
 • Sinop 8 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 7 °C
 • Rize 10 °C
 • Trabzon 17 °C
 • Kato Dağı'nda büyük operasyon
 • İran Türk Büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
 • Şok açıklama: Musul Türkiye'nin...
 • Kato Dağı'nda büyük operasyon
 • İran Türk Büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
 • Şok açıklama: Musul Türkiye'nin...
 • 'Cinsel istismar' davasında tahliye kararına tepki
 • Cinayet sanığı sevgililere ağırlaştırılmış müebbet istendi
 • Nusaybin'de yasaklı mahalleden 2 ceset çıkarıldı
 • İzmir'de açığa alınan 149 öğretmen görevine dönüyor
 • Rus filosu alarma yol açtı!
 • Ümit Özdağ disipline sevk edildi!
 • Rusya Halep'teki "insani molayı" uzattı
 • Tunceli'deki terör operasyonu sona erdi
 • İran'dan Türkiye'ye üstü kapalı gönderme!
 • `Düzenli ödeyene indirim yapacağız`
 • Kayınpederiyle ilişkisini öğrenen oğlunu öldürdü
 • AÖF sınavlarında büyük değişiklik!

SAĞLIK KAMPÜSLERİNE DANIŞTAY’DAN DUR…

CEM ŞAHAN
‘’Yeni sağlık kampüslerinin, yeni hastane kampüslerinin özel-kamu ortaklığında yapılması süreci hızla ilerliyor. Yap-devret-işlet modeli ile yapılacak yeni sağlık kampüslerinin inanılmaz boyutta özel sektörün kamu ile finans edilmesi gerçeği olduğu yapılan ihalelerle ve yeni kanun tasarıları ile aşikar hale geliyor.’’
Son  bir  yıldır  Sağlık  AVM leri  olacak Sağlık  Kampüsleri  hakkında  süreci  yukarıdaki  cümleler  ile  köşemizden  sürekli  açıklıyoruz.
Bu ülkenin hekim örgütü de bu sağlık kampüsleri için davalar açmıştı:
TTB, hazine arazisi üzerine yapılan hastanelerde Sağlık Bakanlığı’nın 25 yıl boyunca “kiracı” olmasını öngören, inşaat ihalesi ile birlikte görüntüleme ve laboratuar dahil pek çok hizmetin de yüklenici firmalara bırakıldığı, bu hizmetlerin başka taşeronlara da devredilmesinin önüne açan kamu özel ortaklığı yöntemiyle yapılacak Ankara-Etlik, Elazığ, Manisa, Ankara-Bilkent, Yozgat ihaleleri ile Kayseri ihalesi sonucunda imzalanan sözleşmenin iptali talebiyle Danıştay’da dava açmıştı.
Danıştay  Sağlık  Kampüsleri  uygulamasına  dur  dedi.
BU  sağlık  Kampüslerinin ihale  bedellerini  hatırlatmakta  fayda  var:
Bugüne kadar yapılan ihalelerde Sağlık Bakanlığı’nın özel şirketlere ödeyeceği yıllık kira bedelleri; Kayseri 137.73 Milyon, Ankara-Etlik 319 Milyon, Ankara-Bilkent 289 Milyon, Manisa 64.25 Milyon, Konya-Karatay 88.79 Milyon TL olarak belirlendi. Beş ihaledeki yıllık kira toplamı bugünün rakamlarıyla 898 Milyon 770 Bin TL'ye ulaşıyor. Bu rakam 25 yılda toplam 22 Milyar 469 Milyon 250 Bin TL ile Sağlık Bakanlığı’nın 2012 yılı bütçesinden 8 Milyar TL daha fazla olacak.
Sonra  da  bu yapılanmada  neden  çok  ısrar  edildiğinin ipuçları  ortaya  çıktı. Örneğin:
Ankara’da yapılacak iki hastane binası “dünyanın en büyük sağlık tesisi” olarak duyuruldu. Her iki binanın yatak sayısı ve kampus özellikleri birbirinin aynı olmasına karşın Etlik ihalesi yıllık 319 Milyon TL, Bilkent ihalesi yıllık 289 Milyon TL kira karşılığı tamamlandı. İki ihale arasındaki yıllık 30 Milyon TL’lik (25 yılda 750 Milyon TL) farkın nereden kaynaklandığı açıklanmadı.
Elazığ ihalesi tek teklifle sonuçlandırıldı ve nihai teklif de kamuoyuna açıklanmadı. Ayrıca Elazığ ve Yozgat ihalelerini Sıla-Şentürkler-Medical Park iş ortaklığı aldı. Her iki ihalede de Medical Park, ön yeterlik alan şirketler arasında bulunmamasına karşın, ihaleyi alan iş ortaklığı arasında yer aldı.
Manisa’da 400 yataklı eğitim araştırma hastanesi ihalesini Kayseri ve Konya ihalelerini de kazanan YDA-INSO 64 Milyon 250 Bin TL ile aldı. Sadece 400 yataklı bu hastane için 25 yılda yüklenicilere ödenecek toplam kamu kaynağı 1 Milyar 606 Milyon 250 Bin TL. Oysa bu hastanenin tam 3 katı büyüklüğünde 1.200 yataklı Erzurum Devlet Hastanesi ihalesi klasik ihale yöntemiyle yapıldı ve 193 Milyon 270 Bin 612 TL bedelle tamamlandı. Yani Manisa’nın 3 yıllık kirasıyla tam 3 katı büyüklükte bir hastane “kiracılık” ilişkisi kurulmadan yaptırılabiliyor..
Örnekler   çoğaltılabilir.
……………..
Danıştayın  iptal  kararını  İstanbul  Tabip  Odası ‘’5 Yıldızlı Soyguna TTB'den Danıştay Freni’’  olarak  duyurdu:
5 yıldızlı soygunda nasıl olur diye soranlar olabilir diye konuya açıklık getirmek gerekiyor. Bilindiği gibi Hükumet ve Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde anayasal bir hak olan sağlık hakkını alınır satılır bir meta haline getirerek hastaları müşteri hastaneleri birer işletme haline getirdi. Özel hastane ve tıp merkezlerinde büyük balığın küçük balığı yuttuğu tekelleşme eğilimi ile yaygınlaşan özel hastanelerin birkaç grubun elinde toplanması halen yaşadığımız bir süreç. Kamuda da özelleşmenin hız kazanabilmesi  için eskiyen binaların yenilenmesi, dökülen makyajların tazelenmesi ve birleşmiş, paketlenmiş hizmet sunumu için önce kampüs hastaneler sonra şehir hastaneleri adıyla ABD’nin terk ettiği çok yataklı ( 1000-2000-3000 gibi) hastanelerinin inşasına girişildi. Bazılarının ihaleleri yapıldı. Bunun yöntemi olarak  devletin arazisine büyük çok uluslu  inşaat firmaları tarafından  yapılacak olan projeler geliştirildi. 26 ilde kampüs hastaneler yoluyla yatak sayıları yenilenecek ve artırılacaktı.  Özel sektör kamu arazisine yaptığı binaları sonra devlete yüksek ücretlerle 25 yıldan 49 yıla kadar  kiralayacak ve bazı sağlık hizmetleri dışındaki  otopark, otel, banka şubesi, restoran,  kafeterya, konferans ve kültür merkezi, yaşlı bakımevi, kreş, personel servisi, taksi hizmetleri, zayıflama ve diyet merkezi gibi alanları ile tıbbi destek hizmetleri, bilgi işlem, hasta danışmanlığı, sterilizasyon, çamaşırhane, temizlik, güvenlik, yemekhane, arşiv, binaların tamiri, bakımı, işletilmesi, park ve bahçe bakımı, ambulans gibi bütün hizmetleri özel sektöre devredecekti. Kamu-Özel ortaklığında ortaklık sadece bir kavramdan ibarettir. Kamunun ortaklığı sürecin tamamlanması, finansmanının sağlanması ve yeterli hasta (müşteri!) sağlanması ile sınırlıdır. Süreç tamamlandığında kamusal sağlık hizmeti insanların zihninden tamamen yok edilmiş olacağından ( devlet sağlık hizmeti mi sunarmış! anlayışı hakim olacağından) filmin sonu “gerçek ortak olan” uluslar arası büyük sermayenin insafına terktir.
Bu girişimin özeti, işletmeleştirilmeye çalışılan “kamu hastanelerinin” tıpkı özel hastanelerdeki gibi o ilde tekelleşmesini sağlamaktır. Bir hizmet sektörünün özelleştirilebilmesi; yeterli garanti müşteriye, çalışanlarının esnek ve güvencesiz çalıştırıldığı bir personel istihdam modeline ve hizmet alanının parçalı olmaktan çıkarılıp bütünsel-tek parça haline getirilmesine bağlıdır. Kamu-özel ortaklğı kamu hastanelerinin işletmeler olarak o ilde tekelleştirilmesidir. İstanbul için daha anlaşılabilir olması için en somut örnek İDO (İstanbul Deniz Otobüsü) işletmesinde görülmüştür. Yeterli müşteri potansiyeli, hibe edilen iskeleler, rakipsiz olma ve tüm çalışanlarının alt taşerondan asgari ücretle sendikasız, güvencesiz çalıştırılması. Sonuç: özelleştirme ile bir yılda neredeyse %40'a varan bilet fiyat artışları, kar etmeyen hatların kaldırılması, esnek fiyat uygulaması ile hafta sonları ve bayramlarda astronomik rakamlar vs....
Sağlıkta karşımıza getirilen ve biz hekimlerin mesleki yaşamlarını doğrudan etkileyecek olan bu Kamu-özel ortaklığı projesiyle, kamu eliyle özele (yapılan tahminlere göre  29 bölgede yapılacak 45 proje için kamu eliyle özel sektöre 22 milyar lira kira bedeli olarak ödenecektir.)  milyarlarca lira aktarılmaya çalışılıyor.
Yasal alt yapısı tamamlanan ve birkaç ay içinde atamalar ve idari düzenlemelerle uygulamaya geçirilmesi beklenen Kamu Hastaneleri Birliği, Kamu-özel ortaklığının kampus-şehir hastanelerinin ön adımıdır. Kamu Hastaneleri Birliklerinin yönetecek Genel Sekreter-Ceo'nun ( ki kendileri hekim olmuyor!) temel görevi kendisine bağlı birliği karlı hale geçirmek. Müşteri potansiyelini kalıcı ve gelir getirici tutabilmek. Yeni düzenlemelere geçiş için ortamı sağlamak.
TTB başvurusuyla şimdilik durdurulan bu projenin en önemli sonuçlarından biri de  istihdam modelidir. Kamu Hastaneleri Birliği ile sağlık personelinin taşeronlaşması (SÖZLEŞMELİ ÇALIŞMA) süreci yaşanacağı bilinmektedir. Sağlık kampüslerinin hayata geçmesi durumunda bu binaların kiraları ( yüzmilyonlarca lira) da döner sermayeden ödeneceği için çalışanların gelirleri daha da azalacak,  uzmanlık eğitimi para kazandırmadığı için göz ardı edilebilecektir.
5***** yıldızlı otel konforunda hastaneler şeklinde lansmanı yapılan şehir hastanelerinde cepten ödemeler de artacak ve artan işletme giderleri halkın cebinden çıkacaktır. Sağlık Bakanlığını hazır Danıştay frene basmışken bu tehlikeli gidişe son vermesi için bir kez daha uyarıyoruz. Tüm hekimleri de bu süreci uzaktan seyredecekleri hukuksal bir kapışma olarak görmeden, kendi mesleki gelecekleri adına önemli ve yaşamsal kabul ederek aktif tutum almaya davet ediyoruz.
………………….
Danıştay’ın  kararına  rağmen, Sağlıkta özelleştirme, küreselleşme, sermayenin sağlık alanından faydalanmasını , uluslararası emek sömürüsü hızla artmaya devam etmektedir.
 Oysa  Ülke  ve Samsun halkının ücretsiz, kamucu, eşit, ulaşabilir, nitelikli, kapsayıcı, insancıl, koruyucu, sağlığın yoksulluk, işsizlik gibi sosyal belirleyicilerini de içeren sağlık anlayışına ihtiyacı vardır.
 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi: 05436409855 Gazete: 03622345410 Faks : 0(362) 234 64 10